Biliyormusunuz

Daha mutlu bir hayat yaşamak için 7 ipucu

Çoğu sabah kendinizi halsiz hissederek mi uyanıyorsunuz? Kafeinli içecekler gün boyunca size güç sağlamak için bir zorunluluk haline mi geldi?

Bu size tanıdık geliyorsa, güvendiğiniz hızlı düzeltmeleri bir kenara bırakmanın ve bir enerji yönetim planı geliştirmenin zamanı geldi. Başlamak göz korkutucu görünebilir, ancak daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken bir yaşam tarzının faydalarını özetlediğinizde devam etmek için enerji alacaksınız.

Enerji yönetimi nedir?

Enerjinizi bir hesaptaki para gibi sınırlı bir kaynak olarak düşünün. Güne belirli bir miktar harcayarak başlarsınız. Miktar, yaş, uyku, stres seviyeleri, tıbbi durumlar ve yaşam tarzı gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Faaliyetler ve etkileşimler, hesabınızdan enerji çeker veya hesabınıza enerji depolar. Enerjinizi tüketen faaliyetler üzerinde her zaman kontrol sahibi olamasanız da, hesabınıza daha fazla enerji yatırmak için adımlar atabilirsiniz.

Enerjinizi artırmak ve daha mutlu, daha sağlıklı, daha üretken bir hayat yaşamak için şu yedi ipucunu izleyin:

1. Besleyici yiyecekler yiyin.

Dengeli ve sağlıklı beslenme, refahın merkezinde yer alır. Ancak sağlıklı beslenmeyi öncelikle bir kilo verme aracı olarak görmek yaygındır. Amerikalılar için 2020 Beslenme Yönergelerine göre, optimum enerji için meyve ve sebzeler, yağsız protein, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllardan oluşan dengeli bir diyet gereklidir. Sen gerçekten ne yiyorsan osun.

Gün boyunca enerji sağlamak için bir dizi besin almak için tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekler tüketin. Taze veya dondurulmuş meyve ve sebzeleri, özellikle besin açısından yoğun koyu renkli, yapraklı yeşillikleri ve brokoli ile havuç ve tatlı patates gibi turuncu sebzeleri tercih edin. Sağlıklı protein seçenekleri için birçok balık ve bakliyat türü arasından seçim yapabilirsiniz. Günde 3 ons tam tahıllı tahıllar, ekmekler, pirinç veya makarna yemeyi hedefleyin.

2. Her gece yedi ila sekiz saat uyuyun.

Uykuya öncelik vermek, kendinizi başarılı ve enerji dolu bir güne hazırlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Uyku yoksunluğu, ruh halinizi, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz etkilemenin yanı sıra ciddi sağlık durumlarını devam ettirebilir. Kaliteli uyku almak, birçok insanın geliştirmesi gereken sağlıklı bir alışkanlıktır. Çoğu yetişkinin her gece en az yedi ila sekiz saat uyumaya ihtiyacı vardır, bu yüzden onları bunu yapmaktan alıkoyan nedir?

Uykuyla mücadele ediyorsanız uyku düzeninizi gözlemleyin. Her gece ne kadar uyuduğunuzu, uykunuza katkıda bulunan veya uykusuzluğunuza katkıda bulunan faktörleri, ne kadar dinlenmiş hissettiğinizi ve gün boyunca ne kadar enerjiniz olduğunu not edin. Ardından, rahatlatıcı ve dinlendirici bir ortam yaratmak, ışık ve gürültüyü en aza indirmek, yatmadan önce bir rutin oluşturmak, stresi yönetmek ve elektronik cihazları kapatmak gibi uykunuzu iyileştirmek için uyku stratejilerini deneyin.

Neyle başlamaya karar verirseniz verin, tutarlı olun. Aynı uyku rutinini ve uyku stratejilerini kullanmak, vücudunuzun dahili çalar saatini geliştirmeye yardımcı olur ve daha iyi uyku kalitesine yol açabilir. İyileştirilmiş uyku kalitesiyle, insanlar daha iyi sağlık ve iyileştirilmiş duygusal esenlik, daha düşük hastalık riski yaşarlar ve daha üretken olurlar.

3. İyi insanlarla arkadaşlık edin.

Etrafta olmaktan keyif aldığınız insanlarla geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarın. Pozitiflik yayan ve benzer ilgi alanlarına sahip başkalarıyla bağlantı kurmak sizi heyecanlandıracak ve enerji verecektir.

Öte yandan, ilişki kurmadığınız veya olumsuz bakış açısına sahip, sık sık şikayet eden veya kötü seçimler yapan insanlar, enerji hesabınızı boşaltmaktan başka bir işe yaramaz. Tuttuğunuz şirket konusunda seçici olun.

Enerji rezervlerinizi yeniden doldurmayan insanların yanındayken, kendinizi korumak ve enerjinizi korumak için sınırlar ve sınırlar belirlemeniz önemlidir.

4. Aşırı dozda ( üzücü ) haberden kaçının.

Haberleri tüketmek, dünyada olup bitenlerle bağlantıda kalmanın önemli bir yoludur. Eğitici, eğlenceli ve hatta canlandırıcı olabilir.

Ne yazık ki, haberler çok sık acı hikayeleriyle doludur. Bu hikayeler dünyaya bakışınızı çarpıtabilir ve sizi çevreleyen iyi şeyleri fark etmek yerine en büyük korkularınıza odaklanmanıza neden olabilir.

Bu hikayelerden tamamen kaçınamazsınız, ancak mümkün olduğunda, özellikle zor zamanlarda maruz kalmanızı en aza indirmeye çalışın.

5. Düzenli egzersiz yapın.

Günün yarısında kendinizi uyuşuk hissediyor musunuz? Market alışverişi veya ev işleri gibi basit günlük işlerle hiç yoruldunuz mu? Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, yetişkinlerin her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmasını önermektedir. Sanıldığının aksine bu, enerji hesabınıza eklenecek, eksilmeyecek.

Egzersiz, stresi ve gerginliği azaltır, kasları güçlendirir ve dayanıklılığı artırır ve diğer fiziksel görevler veya aktiviteler sırasında vücudunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

6. Her gün anlamlı bir şeyler yapın.

Ne hakkında tutkulu hissediyorsun? Daha sık pratik yapmak veya başkalarıyla paylaşmak istediğiniz özel bir yeteneğiniz var mı? 

Sağlıklı bir yemek pişirmek, çiçek yetiştirmek veya en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek gibi basit bir eylem olsa bile, her gün keyif aldığınız bir şey yapın. Sizin için en önemli olan şeylere çaba sarf etmek, enerjinizi içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaracak şekilde kullanmanıza ve saklamanıza yardımcı olacaktır.

7. Başkaları için iyi şeyler düşünün.

Şefkatli bir zihniyeti sürdürmek, enerjiyi korumanın başka bir yoludur. Bu düşünme biçimini uygulamanın bir örneği nazik dikkat olarak adlandırılır. Örneğin, bir yabancıyla göz teması kurmaya çalışın ve gülümseyerek “İyi dileklerimle” diye düşünün. Bunun yerine, bu olumlu davranış sizi o kişiyi yargılamaktan alıkoyabilir. Başkalarını yargılamak, kendimizi yargılamamıza neden olabilir ve bu tür olumsuz iç diyaloglar yorucu olabilir.

Bu önemli kişisel bakım yatırımına doğru attığınız her adımda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

İşte kendinize bakma konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olacak birkaç basit aktivite:

  • Enerjinizi izleyin.
    Enerjinizin “sıcaklığını” gün boyunca çeşitli noktalarda alın ve ona 1’den 10’a kadar bir sayı atayın, 10 en yüksek enerji seviyesidir. Sizi en çok etkileyen kişi veya olayları belirleyebilmek için gününüzün ayrıntılarına dikkat edin.
  • Kademeli değişiklikler yapın.
    Enerjinizi sabote eden bazı kişi veya olayların farkına vardığınızda, sonraki adımlarınızı düşünün. Her şeyi bir anda halletmek yerine, sizin için önemli olan bir alan seçin ve belirlediğiniz hedefler konusunda gerçekçi olun. Örneğin, evinizdeki düzensizlik günlük stresin büyük bir kaynağıysa, hepsini bir kerede yapmakla kendinizi bunaltmak yerine, her hafta boşaltmak için bir dolap, dolap veya çekmece seçin. Ardından kendinizi hazır hissettiğinizde bir sonraki hedefinize geçin.
  • Planlayın ve önceliklendirin.
    Gün içinde enerji seviyenizin en yüksek olduğu zamanları not edin. Kendinizi zinde ve üretken hissettiğinizde önemli görevlere öncelik vererek bu anlardan nasıl yararlanabileceğinize karar verin.

Bir yanıt yazın