Yaşamın İçinden

Evde yetiştirilen Tehlikeli ( Zehirli ) Bitkiler

Bahçeniz veya eviniz için bitki seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Onları görünüşlerine veya işlevlerine göre mi seçiyorsunuz? Boyut veya renk? Evde hangi bitkiler olmasını istediğinizi araştırıyor musunuz veya ruh halinize göre bitkiler mi seçiyorsunuz? Bitkilerinizi nasıl seçerseniz seçin, zararlı bitkilere karşı dikkatli olmalısınız, evinizde bulundurmamanız gereken bazı bitkiler vardır. Eviniz için hangi bitkilerin kötü olduğunu merak ediyorsanız, onlar –

Evlere Uygun Olmayan, Bahçede Yetişmeyen En Tehlikeli 10 Bitki

İşte evinize koymaktan kaçınmanız gereken bitkilerin listesi.

1. Zambak Tehlikeli midir?

Zambak güzel akan bir bitkidir. Bahçenize ve evinize çok fazla renk ve neşe katıyor. Ancak ev için güvenli olan birkaç zambak türü vardır, diğerleri özellikle evcil kedileriniz için gerçekten tehlikeli bitkilerdir. Zambak bitkisinin yapraklarından çiçeğe kadar her yeri kediler için zehirlidir. 

Dikkatli olmanız gereken çeşitler :

 • gelinçiceği
 • Paskalya zambağı
 • kızamık zambağı
 • Kaplan zambak
 • gün zambağı
 • Asya zambağı

Reaksiyonlar kusma, uyuşukluk ve iştahsızlık gibi hafif reaksiyonlardan, zamanında tedavi edilmezse ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle, evde evcil hayvanınız varsa, bu bitki eviniz için iyi değildir.

2. Amaranth’a Alerjik Olabilir misiniz?

Bu, evde sahip olamayacağınız için üzüleceğiniz bir bitkidir, büyüleyici bir bitkidir ve ideal olarak harika bir baş süsü olur. Ne yazık ki Amaranthus, ev için iyi olmayan bitkilerin başında geliyor. Bitki en iyi polen üreticisidir, alerjiniz varsa sizi gerçekten hasta edebilir. Yaz gibi kurak mevsimlerde alerji belirtileriniz çok daha kötüleşecektir, bu bitkiyi atlamakta fayda var.

3. Ricinus Communis Zehirli midir?

Muhtemelen bunu diğer adı olan hint fasulyesi ile daha iyi biliyorsunuzdur. Bu, hint yağını aldığımız hint fasulyesi üreten bitkidir. Bitki, evcil köpek ve kediniz gibi küçük hayvanlardan keçi ve inek gibi daha büyük hayvanlara kadar hayvanlar için son derece zehirli kabul edilir. Hızla büyür ve siz fark etmezseniz bahçenizi ele geçirir, bu nedenle bu bitkiyi evinizin bahçesinde bulundurmamak en iyisidir.

4. İngiliz Sarmaşığı Sizi Hasta Edebilir mi?

İngiliz Sarmaşığı çok yaygın bir asmadır. Bir kafes üzerinde büyüttüğünüzde güzel görünür ve evinize çok fazla çekicilik katar. Asılı saksılarda büyütün ve tepeden dışarı taştığında çok güzel görünüyor, ayrıca etrafındaki havayı temizlemede de harika, peki neden evde bulundurmamanız gereken bitkiler listesinde yer alıyor? Çünkü ne yazık ki insanlar ve hayvanlar için zehirli bir bitkidir. Sarmaşık ciltte tahrişe neden olur ve onu yerseniz çok zehirli olabilir.


5. Bölünmüş Yapraklı Filodendronlar Zehirli midir?

Bunlar evler için çok yaygın vastu bitkileridir; gür ve yeşildirler ve büyümek için çok az çabaya ihtiyaç duyarlar. Çoğu insanın bilmediği şey, Philodendron’ların hem insanlar hem de evcil hayvanlar için zehirli olan kalsiyum oksalat kristalleri içeren zehirli iç mekan bitkileri olduğudur. Yutmanız halinde, çocuklarda ve yetişkinlerde kaşıntılı bir kızarıklık, ağızda ve sindirim sisteminde şişlik gelişir. Evcil hayvanınız varsa, bunu onların ulaşamayacağı bir yerde tutmalısınız, kediler ve köpekler için Philodendronlar çok zehirli kabul edilir, spazmlara, nöbetlere ve ağrıya neden olabilir.

6. Aloe Vera Evcil Hayvanlar İçin Güvenli mi?

Aloe vera bitkisi insanlar için son derece faydalıdır. Jeli cildimiz için kullanıyoruz ve hatta sindirime yardımcı olması için suyunu içebiliriz, iyileştirici özellikleriyle bilinir. İnsanlar için ne kadar iyiyse, evcil hayvanlarınız için de aynı derecede kötü. Lateks (bitkinin derisinin altındaki aloe suyu) zehirlidir. Evcil hayvanınız onu yerse, karın rahatsızlıklarına ve kramplara neden olduğunu fark edeceksiniz. Sahip olmanız gerekiyorsa, onu evcil hayvanlarınızdan uzak tutun, ancak bu bitkiyi evinizde bulundurmaktan kaçınmak en iyisidir.


7. Kaladyumlar Zehirli midir?

Neden en güzel bitkiler evde sahip olamayacaklarınızdır? Fil kulakları veya melek kanatları olarak da bilinen Caladium, çok popüler bir peyzaj bitkisidir ve evde çok sık görülür. Kırmızı, pembe ve beyaz gibi çeşitli renklerde gelir, bu nedenle bir renk patlaması eklemek istediğinizde çoğu bahçıvan bu bitkiyi tavsiye eder. 

Ne yazık ki, bu bitkinin tüm kısımları insanlar ve hayvanlar için zehirli kabul edilmektedir. Yutulması halinde ağzınızda, dudaklarınızda, dilinizde ve boğazınızda yanma ve şişmeye neden olduğu bilinmektedir. Bazen hava yollarını tıkadı ve nefes almada zorluğa neden oldu ve en kötü durumlarda ölüme yol açabilir.

8. Zakkum Vücuda Ne Yapar?

Bu, çoğu insanın duyduğu bir bitkidir, zakkum. İnsanlar ve evcil hayvanlar için de zehirli bir iç mekan bitkisi olarak kabul edilir. Yutulması halinde aritmi, baş dönmesi ve titremelere neden olabilir. İnsanların büyük miktarda yaprak yedikten sonra öldüğü birkaç vaka vardır.

Evcil hayvanınız yerse, ritim bozukluğuna, kusmaya ve ekstremitelerin soğumasına neden olabilir. Bu bitkiyi evinizde bulundurmaktan kaçınmak en iyisidir.

9. Poinsettia Gerçekleri!

Bu renkli bir bitkidir ve bazı yapraklar parlak kırmızıya dönüştüğü ve bazıları yeşil kaldığı için Noel mevsiminde büyük bir hit olur. İnsanlar yaprakları kendin yap Noel süsleri ve daha fazlasını yapmak için bile kullanıyor! Tehlike yapraklarında değil, bitkinin sütlü özsuyundadır. Özsuyunun hem insanlar hem de evcil hayvanlar için kötü olan toksinler içerdiği bilinmektedir. Yutulması halinde ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir, hatta iki kişinin Poinsettia özünün bir kısmını yedikten sonra öldüğü söylendi.

10. Dieffenbachia Sizi Öldürebilir mi?

Bu, Hindistan’da bulacağınız başka bir yaygın ev bitkisidir. Harika görünüyor, yeşil, sarı ve beyaz her odaya mükemmel miktarda renk katıyor, fazla bakıma veya ilgiye ihtiyaç duymuyorlar ve kolayca büyüyorlar. Bu bitkiyi evde bulundurmanın dezavantajı, bitki dokusunun kalsiyum oksalat içermesidir. Bu da ağzınızda, dilinizde ve solunum yollarınızda şişmeye neden olur, bitkinin sütsü özsuyu ile temas ettikten sonra konuşamayacaksınız. Bu bitkinin bahçenizde yetişmemesi gereken 10 bitki listemizde yer almasının nedeni budur. Bu bitki genellikle para bitkisi olarak da bilinen Şeytan Sarmaşığı ile karıştırılır. Para bitkisi vastu’ya göre, güneydoğu yönünde yerleştirilmesi gerekiyordu.

Bazı bitkiler insanlar veya evcil hayvanlar için nasıl zehirlidir?

Toksinler şunlardan gelebilir:

 • yaprakları tüketmek veya temas etmek
 • kökleri, meyveleri veya çiçekleri tüketmek
 • cildinize özsu veya sıvı koymak
 • kir yemek
 • bitki tepsisinden sıvı tüketmek

Patlıcangiller familyasına ait bitkilerden kaçının. Özellikle Datura olarak bilinen bitki. Dhatura, Puranalar’da Lord Shiva’nın sunusu olarak anılır. Astrolojiye göre Lord Shiva’nın yaşadığı yer burasıdır. Bu durumda Pazar ve Salı günleri evde siyah tatura kullanılması tavsiye edilir. Evde Vastu’daki Datura bitkisinin dikte ettiği şeye rağmen, özellikle zehirli bir bitkidir ve kaçınılması en iyisidir.

Bahçe merkezlerinin çoğu, saksı bitkilerini potansiyel toksisite hakkında uyarılarla işaretlemez. O harika zambak veya filodendronu satın almadan önce, evinizin daha hassas üyeleri için hangi yaygın bitkilerin en büyük tehdit olabileceğini öğrenin.

Bitkiler ve İnsan ve Hayvanlar İçin Zehirlilik Düzeyleri

Bitkiİnsanlar için Zehirli mi?Köpekler için zehirli mi?Kediler için zehirli mi?
Zambakorta derecedeorta derecedeEvet
Barış ZambakEvetEvetEvet
filodendronhafifEvetEvet
PothosEvetEvetEvet
kaynananın diliorta derecedeorta derecedeorta derecede
SarmaşıkhafifEvetEvet
ZakkumAşırı boyuttaAşırı boyuttaAşırı boyutta
kaladyumEvetEvetEvet
Dieffenbachiaorta derecedeorta derecedeorta derecede
ok ucuhafifhafifhafifçe

Bitki Toksinlerine Maruz Kalma Şansını Azaltmak İçin İpuçları

 • Yaz aylarında dışarıda bırakılan bitkilerin dışarıda tutulan evcil hayvanlar için zararlı olabileceğini unutmayın. Verandalarda veya bitki standlarında, onları yükseğe asın.
 • Evcil hayvanların her zaman tatlı suya erişimi olmalıdır, böylece bitki tepsilerinden su içmeye ikna olmazlar. Su toksinlerle kirlenebilir.
 • Bitkileri ve hayvanları tehlikeli su ve küften korumak için otomatik bitki sulayıcıları veya kendi kendini sulayan kaplar kullanın.
 • Kedilerin çocukların ve köpeklerin ulaşamayacağı bitkilere ulaşmasını önlemek istiyorsanız, saksıları tutmak için asılı kuş kafesleri kullanmayı deneyin. Ayrıca bitkileri koruyan kafesler de mekana biraz görsel çekicilik katar.
 • Bitkileri çocukların ve köpeklerin erişemeyeceği yerlerde veya izin verilmeyen yerlerde saklayın.
 • Bitkileri düzenli olarak koruyun ve dağınıklığı uzak tutun.
 • Kapların üzerine bitkinin adı ve zehirli olup olmadığı yazılmalıdır.
 • Cildi veya gözleri tahriş edebilecek bitkilerle çalışırken eldiven giyin veya hemen ellerinizi yıkayın.
 • Bitki kırpıntılarını gözden uzak tutun ve vahşi yaşamdan uzak tutun.
 • Çocuklara bitkilere dokunmaktan kaçınmayı öğretin.
 • Hayvanların ve çocukların üzerlerine tırmanmasını önlemek için bitkileri budayın. Yine de bitkilerden karşılığında tokluk ve hava temizleyici yapraklar alacaksınız.

Bazı Daha Fazla Güvenlik İpuçları

 1. Gübreleri ve saksı toprağını çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 2. Bitkilerde böcek olup olmadığını kontrol edin.
 3. Saksıları ve toprağı küf ve küf için düzenli olarak kontrol edin.
 4. Çatlak veya kırıklarla kapların değiştirilmesi. Bu, dış etkenlere maruz kalan plastik kaplar için çok önemlidir.
 5. Asılı sepetlerin bitkinin ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olduğundan emin olun.
 6. Asma bitkilerini dalların erişilebileceği alanlardan uzağa yerleştirin. Bitki, bir çocuk veya hayvan tarafından raftan çekilebilir.
 7. Bitkinin bitki rafları ve tavan kancaları tarafından desteklenebildiğinden emin olun.

Vastu Shastra’ya Göre Hangi Bitkiler Ev İçin İyi Değil?

Vastu Shastra, mükemmel evi nasıl kuracağınıza dair karmaşık yönergelere sahiptir. Vastu’ya göre hangi bitkilerin ev için iyi olmadığına bir göz atalım:

 • bonzai
 • Kaktüs
 • mehendi
 • Ölü Bitkiler
 • Pamuk Fabrikası

Vastu’ya göre evde dikilmemesi gereken bitkiler bunlar.

Bunlar, özellikle evde çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, ev için kesinlikle iyi olmayan bitkilerdir. Ev için iyi olmayan bitkiler listemizde yer alan bir bitkiniz varsa, onları çocuklarınızdan ve evcil hayvanlarınızdan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Hayalinizdeki bahçeye başlamanız için yeterince büyük bir ev arıyorsanız, aramaya NoBroker’da başlayın. Her bütçeye uygun bir ev bulacaksınız ve hepsi aracısız!

SSS

1. Bonsai bitkisi ev için iyi midir?

Cevap. Bonsai Bitkisi bakmak için çok çekici olsa da, Vastu Shastra’ya göre bakımı iyi bir bitki değildir. Evin bireyleri için yavaş ve bodur büyümenin simgesidir.

2. Dokunma bitkisi ev için uygun mu?

Cevap. Dokunma, Hindistan’da bulunan çok yaygın bir başka bitkidir. Ancak, Vastu’ya göre çok hayırlı sayılmaz.

3. Para bitkisi zehirli midir?

Cevap. Para Bitkisi köpekler, kediler ve atlar için toksik değildir. Toksik ilkeleri yoktur, ancak yutulması mide bulantısı, kusma ve gevşek dışkıya neden olabilir.

Bir yanıt yazın