Mutfağımdaki Sırlar

Yumurta Pişirmenin ve Yemenin En Sağlıklı Yolu Nedir?

Yumurtalar, şaşırtıcı besin profilleri nedeniyle süper gıdalar olarak etiketlenebilir, ancak onları daha da iyi yapan şey, çok uygun fiyatlı olmalarıdır. Olağanüstü derecede az enerji içerirler, ancak proteinler, besinler, mineraller, sağlıklı yağlar ve çok sayıda vitamin ile doludurlar. Bununla birlikte, yumurtalarınızı pişirme şeklinizin önemini vurgulamalıyız, çünkü bu onların besin profili üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Bu yazıda yumurta tüketmenin en sağlıklı yaklaşımlarını araştırıyoruz. Yumurtalar, çeşitli şekillerde pişirilebildikleri için şahane ve olağanüstü çok yönlüdür. Ayrıca, sağlıklı yemekler yapmak için olduğu gibi yenebilir veya sebzeler de dahil olmak üzere diğer gıda maddeleriyle karıştırılabilirler.

İşte yumurtalarınızı pişirmenin 7 farklı yolu:

Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış yumurtalar, yumurta sarısının ne kadar tam pişmesine ihtiyaç duyduğunuza bağlı olarak 6-10 dakika kaynar suda bir tencerede kabuklarında pişirilir.

Rafadan yumurta ( az pişmiş yumurta )

Haşlanmış yumurtalar ancak daha soğuk suda pişirilir. 70 71-82°C) arasında kaynayan bir tencereye kırılır ve 2 dakika pişirilir.beş-üç dakika.

Kızarmış Yumurta

Kızarmış yumurtalar, sıska bir yemeklik yağ tabakası içeren ılık bir tavaya kırılır. Daha sonra onları “sarısı tarafı yukarı” hazırlayabilirsiniz, bu, yumurtanın bir tarafta kızartıldığı veya “aşırı pürüzsüz” olduğu anlamına gelir, bu, yumurtanın her iki tarafta kızartıldığı anlamına gelir.

Sahanda Yumurta

Bu listedeki diğer yöntemlerden daha az popüler olmasına rağmen, yumurta pişirmek diğerleri kadar işe yarar. Yumurtalar ılık bir fırında düz tabanlı bir tabakta yumurta pişene kadar pişirilir.

Çırpılmış Yumurta

Çırpılmış yumurtalar bir kapta ezilir, ılık bir tavaya dökülür ve yumuşayana kadar kısık ateşte karıştırılır.

Omlet Yumurta

Omlet yapmak için yumurtalar ezilir, ılık bir tavaya dökülür ve katılaşana kadar kısık ateşte yavaşça pişirilir. Çırpılmış yumurtaların aksine, omlet tava içinde olur olmaz karıştırılmaz.

Poşe Yumurta

Kaynayan suyun içine başka bir kapta kırılmış yumurta sarısı ve akı dökülür. Yumurtanın taze olması, aklarının dağılmaması için gereklidir. Çabuk pıhtılaşması için önceden suyun içine tuz ve sirke eklenir. Yumurta akı beyaz hale gelince, sarısı hafif yumuşak iken, delikli kevgir yardımıyla sudan alınır.

Bir yanıt yazın