Biliyormusunuz

Gümüş takımda yemek yemek neden sağlıklı bir uygulamadır?

14. yüzyıla geldiğimizde Kara Veba salgını Avrupa’da yaşayanların %25’ini katlederken, tek etkilenmeyenler çingenelerdi.

Sebebi ise çingenelerin gümüşü enjekte edilebilir hale dönüştürüp, damar yolu ile vücuda vermeleriydi.

Peki, gümüş hangi özelliğinden ötürü insanlar katledilirken, çingeneleri vebadan dahi koruyabildi?

Gümüş iyonlarının en önemli özelliği, antibakteriyel olmasıdır ve düşük toksik özelliğe sahip olduğundan dolayı, üzerinde mikroorganizmaların bağışıklık kazanamadıkları ağır bir metaldir.

Bunun yanında gümüş elementi, antibiyotik özelliği gösterir ve bakteriyel enfeksiyonlarda, yanıklarda, yaralarda, kronik ülserde kullanımı oldukça faydalıdır. Gümüş elementi kolay reaksiyona girebilen bir metal olduğundan dolayı, zehri de hemen belli eder.

Doktorlar gümüşün faydalarını biliyorlar ve hastalarına eğer sağlıklı olmak istiyorlarsa gümüş tabaklarda ve gümüş çatal bıçak kaşık kullanarak yemek yemelerini tavsiye ediyorlardı.

Zehirlenmek istemeyen devlet adamları da genellikle gümüşten imal edilmiş bardak, tabak, çatal vb. eşyaları kullanmaktaydılar.“Ağzında gümüş kaşıkla doğmak” deyimini ve varlıklı insanlar için kullanıldığını muhtemelen duymuşsunuzdur.

Bu deyimin kökeni, insanların gümüşün iyileştirici etkisini bildiklerinden yeni doğan çocukları koruması için ağzına kaşık koymalarından gelir.Gümüş bunun yanında, 450 tür bakterinin DNA’sını bozarak yok edebilen tek elementtir.

Vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin hızlıca bölünerek çoğalmasını sağlayarak, günümüzde de halen görülen pek çok hastalığın yayılmasını engelleyebilen bir elementten bahsediyoruz.

Peki, ne oldu da gümüş hayatımızdan çıkarıldı? Madem bunca faydası var niçin bir şekilde vücudumuzun bu elementi almasını sağlamıyoruz?

Bu olayın çıkış noktası ta İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar gider. O dönem hastalıkların ve yaraların tedavisi için keşfedilen penisilin, sentetik olarak üretilmeye başlanır.

Ve böylece tıpta patenti alınmış sentetik ilaçlarla, büyük ilaç firmalarını çok zengin eden yeni bir çağ başlar. Bu şirketler patentini almadıkları hiçbir şeyi satamayacaklardır ve tabiatta bulunan maddeler de doğası gereği patentlenemezler(!).Ve böylelikle içine doğduğumuz sistemin getirisi olarak gümüş bir şekilde hayatlarımızdan çıkarıldı.

Daha doğrusu tam manasıyla çıkarıldı demek yanlış olur, bir şekilde unutmamız ve onun yerine, firmaların ürettiği sentetik penisilini kullanmamız öğütlendi.1906 senesinde bütün büyük ilaç şirketlerini satın alan John D. Rockefeller koloidal gümüşün ilaç satışlarının önünde engel oluşturacağının farkındaydı.

Bu sebeple Jude Abraham Felxner yardımı ile Amerika’daki tüm tıp fakültelerinde gümüş suyu konusunun işlenmeyeceği ve bu talimata uymayan tüm profesörlerin lisanslarının elinden alınacağını belirtmişti.

İşin ilginç tarafı Rockefeller, ailesinin hiçbir zaman ilaç kullanmasına izin vermedi.

Geçtiğimiz aylarda vefat eden David Rockefeller’in geride bıraktığı mirasa en çok katkı yapan sektörlerden birisi de elbette ilaç sektörü. Manidar değil mi?

Gümüş elementi, tüm bu anlatılanlardan dolayı olacak ki bir şekilde hayatımızdan çıkarıldı.

Pek çok insan şu an için gümüş elementinin sonsuz faydalarından yararlanamıyor, çünkü bunlar bize ne anlatılıyor ne de kullanmamız konusunda teşvik ediliyor.

Aksine sürekli olarak, sentetik olarak üretilen ve patentlenmiş (!) ilaçlar satılıyor. Bakalım insanoğlu bu ilaçlara daha ne kadar dayanabilecek.

——————————-

Şimdi, aşağıdaki liste size gümüş mutfak eşyaları kullanmanın sağlığa faydalarının neler olduğunu söyleyecektir.

1. Antibakteriyel özellikler

Bir araştırma yapılmış ve sonuçlar bazı bakterilerin gümüş nesnelerden uzak durduğunu gösteriyor. Gümüş tabak kullanıyorsanız, doğru seçimi yapmış olursunuz. Gümüş tabaklar kullanarak gıdalarımızı zararlı bakterilerden koruyabiliriz. Bakterilerden birine  bakın, Streptococcus Bakteri Enfeksiyonlarının Belirtileri . Bakterilerin savaşabileceği antibiyotik ilaçların aksine gümüş yenilmez. Bu nedenle, doktorlar tarafından kullanılan kapları görürseniz, kapların çoğu gümüş malzemeden yapılmıştır.

2. Bağışıklık sistemini artırın

1. maddede açıklandığı gibi, gümüş kaplar olumsuz bakterileri uzak tutabilir. Bakteriler ortadan kaldırılırsa, vücut sağlığına müdahale eden mikrop enfeksiyonlarından da kaçınılabilir. Bu nedenle, gümüş kaplar kullanarak, bu, insan bağışıklık sistemini artırarak iyi bir etkiye sahip olabilir.

3. Toksik olmayan özellikler

Gümüşten yapılmış kaplar toksik olmayan özelliklere sahiptir. Isı ile kirlendiğinde kimyasal reaksiyonlar nedeniyle toksik özelliklere sahip plastiklerin aksine, gümüş kaplar için endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni, gümüşün vücut sağlığına zarar verebilecek oksidasyona sahip olmamasıdır.

4. Vücudu mikroorganizmalardan koruyun

Hipokrat’ın (Tıbbın Babası) yaptığı açıklamalara göre gümüş, mikroorganizmaları öldürebilir ve çürümeyi önleyen bir araçtır. Gümüşün toksik etkisi vardır. Neyin zehirli olduğunu biliyor musun? Toksik, vücuda girdiğinde vücudun işlevinin normal olmamasına neden olabilen bir maddedir.

Bu kesinlikle tehlikelidir. Ancak gümüş malzeme kullanan mutfak eşyaları bunun üstesinden gelebilir ve vücudunuzu zararlı mikroorganizmalardan uzak tutabilir.

5. Soğutma etkisi

Gümüşten yapılmış kaplar vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir. Yemek yerken gümüş bir tabak kullanırsanız, vücut için serinletici etkisi sindirimi kolaylaştırmaya ve vücudun metabolik sistemine yardımcı olabilir. 

6. Yiyecekleri daha uzun süre taze tutun

Gümüş kaplarda saklanan yiyecek veya içeceklerin, gümüşten yapılmamış diğer kaplarda saklanan yiyecek veya içeceklere göre daha taze ve dayanıklı tutulabileceği kanıtlanmıştır. Eskiden insanlar gümüşten yapılmış kaplarda şarap veya yiyecek depolardı.

7. Dayanıklı

Gümüş kaplar genellikle dayanıklıdır. Cam veya seramikten yapılmış mutfak eşyaları kullanıyorsanız çok dikkatli olmalısınız çünkü düşerse mutfak eşyaları kırılır ve çarpar.

Ancak, gümüş bir malzemeden yapılmış kaplarda, örneğin gümüş bir yemek kaşığı gibi kasıtlı olarak eğri/bükülmedikçe, bu olmaz. Gümüşten yapılmış mutfak eşyaları üzerindeki dokular ve renkler de diğer malzemelere göre daha dayanıklıdır.

8. Gümüş Eldivenlerin Faydaları

Dizüstü bilgisayar kullanarak çalışanlar için gümüş eldiven kullanma konusunda iyi öneriler var. Gümüş eldivenler bileklerinizi dizüstü bilgisayarın elektrik alanından koruyabilir, böylece sizi rahat ettirebilir, enerjinizi ve bağışıklığınızı artırabilir.

9. İyi mücevher

Takı sever misin? Altın gibi gümüş de yüzük, kolye, bilezik ve küpe gibi takıların yapımında kullanılır. Ancak gümüşün antimikrobiyal özelliklere sahip olması açısından avantajları vardır ve enfeksiyon veya tahrişi önleyebilir. Böylece gümüş takılar kullanarak cildiniz alerji kaynaklı tahrişlerden kurtulmuş olacaktır. Ayrıca cildinizde kırmızı renk görüneceğinden endişelenmenize gerek yok.

10. Güzellik için gümüş kaşık

Son zamanlarda, bir kaşığın güzellik için çeşitli faydaları vardır. Kaşık, kirpikleri kıvırmak, göz altındaki koyu halkaları gidermek ve sivilceleri iyileştirmek için kullanılabilir. Akneden Nasıl Kurtulur hakkında daha fazla bilgi  edinin . Bazı güzellik uzmanları bunu yaparken gümüş kaşık kullanmanızı tavsiye ediyor.

Neden? Niye? Çünkü gümüş kaşıklar makyaj eklendiğinde reaksiyon göstermez, bu sayede cildinizde kızarıklık ve alerji oluşmasını engeller.

Gümüş kap kullanmanın sağlığa faydaları vardır. Bunu da görüyorsanız iyi bir seçim Paslanmaz Çelik Tencere Kullanmanın Sağlığa Faydaları . Şimdi bakabileceğiniz başka bir şey de gümüş kaplarınıza nasıl baktığınız.

Bir yanıt yazın