Turizm

Tatilde Su Sporları

Tatilde Yapılacak Su Sporları Nelerdir?

Söz konusu tatil olduğunda farklı etkinlik istekleri sıralanabilir. Özellikle deniz kenarındaki tatil destinasyonları için ilk akla gelen ve hemen herkesin adrenalini artıran su aktiviteleri, zevk almalarını sağlayan tatil planları arasında yer alabilir. Tatilde severek yapabileceğiniz su sporları çeşitleri şunlardır:

Rafting :

Su sporları denilince en ekstrem branşlardan biri olan rafting’i atlamak olmazdı. Rafting, akıntı debisi nispeten yüksek olan nehirlerde, özel bir bot üzerinde takım olarak yapılan adrenalin dolu bir spordur. Oldukça eğlenceli bir su sporu olan rafting esnasında temel olan botun devrilmemesini sağlamaktır. Ayrıca rafting yapılan nehir üzerindeki zorlu geçiş alanları, bazı zamanlarda ortaya çıkan ters akıntıların oluşturduğu anaforlar ve sahip olunan deneyim, rafting’i heyecan dolu bir aktivite haline getiren detaylardır. Bu zorlu sporda genellikle en az 4 en fazla 12 kişi bot üzerinde bulunur. Diğer ekstrem su sporlarında olduğu gibi farklı riskler barındıran rafting sırasında, özellikle başı koruyan ekipmanların yanı sıra diğer koruyucu malzemeler ile can yeleği kullanmak zorunludur.

Jet Ski :

Su sporları ve hız severlerin vazgeçilmez yaz aktivitelerinden biri olan jet ski en keyifli su sporlarından biri. Ülkemizde birçok tatil yerinde kolayca bulabileceğiniz jet skileri dilediğiniz gibi kiralayabilirsiniz. Adeta bir motosiklet kullanır gibi birçok akrobatik hareket yapabileceğiniz bu su sporunu yaparken kendinizi denizin üstünde oldukça özgür hissedeceksiniz. Sıcak yaz aylarında serinlemek isterseniz jet ski denemeyi unutmayın deriz.

Parasailing ( Deniz paraşütü ) :

Adrenalin seviyenizi oldukça yükseltecek bir başka aktivite ise parasailing. Bir teknenin arkasına bağlanan ip ve paraşüt ile havalanacağınız bir su sporu olan parasailing oldukça eğlenceli. Tatil yörelerinde sıkça rastlayacağınız bu spor, eğer yükseklik korkunuz yoksa kesinlikle denemeniz gerekenler arasında yer alıyor. Bunaltıcı sıcaktan sizi uzaklaştırıp keyfinizi yerine getirecek bu su sporunu tatil listenize şimdiden eklemeyi unutmayın.

Yamaç Paraşütü :

Yamaç paraşütü, 1980 yılında bulunmuş ve günümüzde profesyonel bir spor dalı haline gelmiş, son derece keyifli ve dinlendirici bir etkinliktir. Fransa ve İsviçre Alplerinde ortaya çıkmıştır; bununla birlikte günümüzde, Türkiye de dahil olmak üzere, dünyanın birçok yerinde bu spor icra edilmektedir. Hava aracı gerektirmeden, havada süzülmeyi mümkün hâle getiren bu spor, kişilere yepyeni bir yaşam deneyimi kazandırır. Yüksek bir bölgeden hızlanarak uçuşa geçilir. Uçuşların bir eğitmen eşliğinde yapılması son derece önemlidir. İlk defa uçacak olanların ya da bu konuda kendilerini yeterince yetkin hissetmeyenlerin, bir eğitmenden yardım almaları gerekir. Bunun yanında, bu alanda profesyonelleştikten sonra bireysel atlayışlar gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Banana :

Birçoğumuzun ‘da bildiği banana su sporlarının vazgeçilmez aktivitelerinden en başında gelmektedir muz şeklinde olan bu bot 8 kişi aynı anda binmektedir. Grup halinde eğlenmeniz için harika bir aktivitedir. Bu aktivede de fotoğrafınız çekilerek banana dan suya düşme anınızı bile kareleyeceklerdir. Size tavsiyem eğer tekne durmuş ise düşme vaktiniz geldi anlamına gelmektedir.

Su Kayağı :

1940’lı yıllardan beri hem müsabaka hem de tatilde deniz aktivitesi olarak yapılan su kayağı, ülkemizde pek çok ilde yapılan bir su sporudur. Saatte 20 ila 25 km hızla giden bir tekne ya da jet ski’nin çektiği kayak benzeri kızaklarla su üzerinde yapılan su kayağı, vücut dengesini iyi kullanabilenler için harika bir su aktivitesidir. 1.70 metre uzunluk ve 20 cm genişliğe sahip olan su kayakları, teknenin oluşturduğu dalganın üzerinde kontrolü sağlamaya çalışılır.

Sörf :

En popüler ve havalı su sporlarından biri de hiç şüphesiz ki sörf yapmak. Özel sörf tahtasıyla su üzerinden kayarak yapılan bu sporun birçok farklı çeşidi de bulunuyor. Profesyonellik seviyenize göre hangi tür sörfü yapacağınızı kendiniz seçebilirsiniz. Rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü de bir diğer popüler sörf türleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında uygun bölgelerde yapacağınız sörf hem güzel ve keyifli bir spor hem de uzun vadede yapmaktan keyif alacağınız bir hobi olabilir.

Kano :

Sadece denizde değil göl ve nehirlerde de yapabileceğiniz bir su sporu olan kano hem bireysel hem de grup halinde yapabileceğiniz bir aktivite. Olimpik düzeyde de yapılan kano, adını kendine has teknesinden alıyor. Bir yandan spor yapıp bir yandan da güzel manzaralara şahit olmak istiyorsanız, kanoyu kesinlikle denemelisiniz. Oldukça huzur veren ve dinlendiren bir spor türü olan kano sıcak mevsimlerde serinlemenize de yardımcı olacak.

Flyboard :

Tatilde yapacak havalı bir su sporu arıyorsanız işte buldunuz. Flyboard oldukça popüler ve keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bir aktivite. Deniz suyunu tazyikli bir şekilde iterek havada kalmanıza yardımcı olan Flyboard için özel bir de kıyafet giymeniz gerekiyor. Kendinizi havada uçarken bulacağınız bu su sporunda, akrobatik hareketler yapabilmenize imkan var. Yapmaktan korkuyorsanız bile dışarıdan izlerken de keyif alacağınız Flyboard’un aynı zamanda profesyoneller tarafından yapılan yarışmaları da var. 

Dalış :

Suyun altındaki gizemli dünyayı keşfetmek için dalış, su sporları sevenlere güzel bir seçenek. Her mevsim yapılabilen su altı dalışlar kimi zaman batık gemilere kimi zamansa hiç görmediğiniz deniz canlılarını görebileceğiniz derinliklere yapılıyor. Güvenli bir ekip ve doğru ekipmanla yapacağınız dalış, hiç unutamayacağınız bir anıya dönüşebilir. Ülkemizde özellikle Antalya’ya birçok kişi her mevsim dalış yapmak için gidiyor. Suyun altında fotoğraf çekebilir ve belki de dalışı bir kere denedikten sonra sürekli bir hobiniz haline getirebilirsiniz. Eğer acemiyseniz hiç merak etmeyin, çünkü ilk dalışlarda profesyonel eğitmenler tarafından eğitim veriliyor. Böylece dalış esnasında hangi hareketleri ne zaman ve nasıl yapacağınızı öğrenebiliyorsunuz.

Windsörf :

Sörfün sadece board ile yapılan stilleri olduğu gibi Winsorf denilen rüzgar sörfü de yapılabiliyor. Bu sörf stilinde board’a bağlı olan ve kullanıcının tutacağı bir yelken bulunuyor. Bu yelken sayesinde denge sağlanabiliyor ve rüzgarda ilerleniyor.

Kiteboard :

Diğer bir sörf çeşidi olan kiteboard ise uçurtma sörfü olarak da adlandırılan, yelkenlerin tahtanıza monte biçimde değil uçurtma şeklinde havada olduğu sörf çeşididir. Tüm sörf çeşitlerini yapmak oldukça eğlenceli ve tatilde yapılabilecek en iyi su sporları arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın