Genel

Uyku Bozukluğu Nedir ? Uyku Hastalığı Nasıl Geçer ?

Uyku, her bireyin sağlığı için önem arz eden bir faktördür. Uykunun fazla veya az olması günlük hayatta dengesizliklere, çeşitli sağlık problemlerine ve psikolojik sorunlara sebep olur. Uyku problemleri, zihinsel karmaşalara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bilişsel anlamda yavaşlamaya neden olarak günlük aktivitelerinizdeki işlevselliğinizi ve iş ve okul performansınızı olumsuz yönde etkiler. Uyku ile problem yaşıyorsanız, psikolojik ve fizyolojik anlamda zarar görmeden bir uzmana başvurarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. HiDoctor üzerinden oluşturacağınız randevu ile alanında uzman psikolog kadromuzdan destek alabilirsiniz.


Uyku bozuklukları çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen, bazı türlerinde uykudan yoksunluk bazılarında ise aşırı uyumaya meyil görülebilir. Altta yatan farklı hastalıkların sebep olabildiği uyku hastalığı aynı zamanda ani şekilde gelişebileceğinden öncelikle yaşanan bozukluğun türü tespit edilmelidir. Ardından alanında uzman hekim tarafından belirlenen tedavi yöntemleri uygulanarak yaşanan uyku hastalığı belirtileri azaltılmaya çalışılır.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) BELIRTILERI NELERDIR?

Uyku ve uyku bozuklukları tedavilerinin verimli şekilde yapılabilmesi; hastaların belirtilerine dayalı ve çeşitli tetkik değerlendirmelerine bağlı olarak geliştirilmiş yöntemlerle mümkündür. Bu sebeple hastaların yaşadığı uyku bozukluğunun türü netleştirilirken şikâyet ve belirtilerin iyi analiz edilmesi gerekir.

Uyku bozukluklarında sıklıkla karşılaşılan belirtilerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

• Aşırı uyuma isteği
• Gece uykusundan verim alamama
• Gün içinde sürekli yorgun hissetme
• Sabahları uykudan yorgun ve bitkin uyanma
• Ani uyuklama sıklığı
• Rutin aktivitelere dahi enerji bulamama
• Gece uykusunda uyku ve uyanıklık arasında hissetme

Uykuya dalmak ve sonrasında derin uyku evresini sağlıklı şekilde tamamlamak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin depolanmasını ve yorgunluğun giderilmesini sağlar. Organlar ve zihin uyku sırasında verimli bir dinlenme ortamı bulur. Ancak çok uyuma eğilimi göstermeleri ve gün içinde 8 saatten fazla uyumalarına rağmen bu dinlenmişliği hissetmeyen kişilerin uyku kalitesi düşüktür.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) IÇIN HANGI DOKTORA GIDILIR?

Uyku hastalığı tedavisinde öncelikle uzman hekim teşhisi ve bağıl hastalıkların tespiti gereklidir. Bu nedenle altta yatan psikolojik etkenlerin veya rahatsızlıkların tanısının konulabilmesi için öncelikle psikiyatrik değerlendirme gerekir. Ardından bireylerin bağıl hastalıklardan bağımsız bir sendrom yaşadıkları tespit edilirse uyku bozuklukları merkezi aracılığıyla destek alabilirler.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NEDENLERI NELERDIR?

Pek çok psikolojik rahatsızlık veya sendrom uyku bozukluklarına yol açabilir. Uyku bozuklukları uzmanı değerlendirmeleri ve eş zamanlı psikiyatrik değerlendirmeler aracılığıyla yaşanan bozukluğun nedeni anlaşılabilir.
Bazen depresyon ve alt çeşitleri, bazen de nörolojik hastalıklar uyku bozukluklarının ortaya çıkışında etkin rol oynayabilir. Bu sebeple altta yatan sebeplerle birlikte uyku bozukluğunun türü ve uyku bozuklukları nedenleri bütüncül şekilde araştırılmalıdır.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA GENÇ YAŞTA UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NEDEN OLUR?

Bebeklerde ve çocuklarda uyku sorunları yaygın olarak görülebilir. Ancak yetişkinlere kıyasla bağıl sebeplerde farklılıklar söz konusudur. Hiperaktiviteye bağlı aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, yanlış beslenme gibi faktörler bebek ve çocukların uyku sorunlarını artırabilir.

Psikolojik uyku bozuklukları kapsamında gelişen rahatsızlıkların bebeklerde ve çocuklarda teşhisi farklı değerlendirmeler sonucu anlaşılabilir. Yaygın bir sorun olan bebeklerde uyku düzensizliğiyle uyku bozukluğu hastalıkları birbirinden farklıdır.

Uyku hastalığı nedenleri araştırılırken bireylerin fiziki, zihinsel ve psikolojik tetkikleri eş zamanlı ve karşılaştırmalı şekilde yapılır. Genç yaşta veya çocuklarda uyku bozuklukları da yine aynı kriterler göz önüne alınarak incelenir. Özellikle çocukların psikolojik nedenlere bağlı olarak uyku sorunları yaşaması sonucunda tedavi yöntemlerinin de psikolojik destek alabilecekleri bir planlamayla uygulanması sağlanır.

HAMILELIKTE (GEBELIKTE) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NEDEN OLUR?

Hamilelik döneminde yaşanan uyku sorunları arasında sürekli uyku hastalığı da yer alır. Gebelik dönemi kadınlar için psikolojik ve fizyolojik değişimler ile hormonal dengesizliklerin sık yaşandığı bir evredir. Bu nedenle uykudan aldıkları verimin düşmesi, buna bağlı olarak gün içinde sürekli halsiz ve yorgun hissetmeleri, gündüz uykularına daha fazla ihtiyaç duymaları gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Uyku hastalığı nedenleri araştırılırken hamilelerin yaşadığı bu değişim ve dönüşüm süreci de göz önünde bulundurulur.

YAŞLILIKTA UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NEDEN OLUR?

İleri yaştaki bireylerin uyku bozuklukları psikoloji temelli olabileceği gibi fiziki hastalıklarla da ilişkili olabilir. İnsan vücudunun hastalıklara ve yorgunluğa karşı ihtiyaç duyduğu dinlenme gereksinimi ileri yaşlarda daha yoğun bir hal alabilir.
Yaşlılıkta uyku bozukluğunun temel nedenlerinden biri; bedenin ihtiyaç duyduğu enerjinin daha hızlı tükenmesidir. Dolayısıyla nörolojik uyku bozuklukları ve psikolojik uyku bozukluklarının yanı sıra ileri yaşa sahip bireylerde bedensel yorgunluğa bağlı olarak da uyku bozukluğu ortaya çıkabilir.

AŞIRI UYKU BOZUKLUĞU (SÜREKLI UYKU HASTALIĞI) NEDEN GÖRÜLÜR?

Uyku, insan vücudunun hayati ihtiyaçları arasında yer alır. Gün içinde tüm bedensel faaliyetlerin gerçekleşmesi için gereken enerji uyku sırasında depolanır ve vücudun dinlendirilmesi sağlanır.

Psikolojik temelli hastalıklara bağlı olarak, nörolojik sebeplerle ya da fiziki hastalıklarla ilişkili şekilde uyku bozuklukları yaşanabilir. Uyku hastalığı tedavisi uygulamalarında bu sebeplerden hangisine bağlı şekilde bir sorun yaşandığının tespiti, tedavinin verimi açısından oldukça önemlidir.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) VÜCUTTA NE YAPAR?

Uyku hastalıklarının vücuttaki en temel zararı uykudan alınması gereken verimin ve enerjinin yeterli düzeye ulaşmamasıdır. Kalitesiz uyku sebebiyle hastalar sürekli olarak yatmak ya da uyuklamak ihtiyacı hisseder. Bu durum bedenin daima hareketsiz kalmasına sebep olur ve hastalar sürekli uyumasına rağmen vücudun ihtiyaç duyduğu dinlenme zemini oluşmaz. Dolayısıyla organların ve zihinsel faaliyetlerin sağlığı açısından gerekli olan yenilenme gerçekleşmez.

Uyku bozuklukları psikoloji alanının da tedavisine destek verdiği hastalıklardan biridir ve uyku problemlerinin psikolojik hastalıklar üzerinde de olumsuz bir etkisi bulunur.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) ÇEŞITLERI NELERDIR?

Uyku bozuklukları nedenleri ve çeşitleri birbirinden farklı şekilde ortaya çıkabilen hastalıklardır. Aşırı uyuma isteğinin yoğun yaşandığı hipersomnia hastalıklarında bireyler gün içerisinde rutin aktivitelerini bile yapamayacak şekilde uykuya ihtiyaç duyabilir.

Insomnia ise uykusuzluk hastalığı olarak bilinen farklı bir türdür ve bireylerin uykuya geçişinde yaşanan yoğun sorunları, derin uykudan uyanma sıklığıyla kalitesiz uyku dönemini ifade eder. Dolayısıyla uyku bozuklukları tedavisi de hastalığın türüne, derinliğine ve hastanın özelliklerine bağlı olarak değişkenlik arz eder.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) TANISI NASIL KONUR?

Psikiyatri, uyku bozuklukları tanı ve tedavisinde başvurulan bölümlerden biridir. Hastanın psikolojik bağıl rahatsızlıklarından kaynaklı bir bozukluk yaşaması söz konusu oluyorsa tedavi süreci bu bölüm tarafından yönetilir.

Uyku sorunlarına yol açan farklı fiziki veya nörolojik nedenler olduğunda ise ilgili bölümün uzman hekimi tarafından teşhis ve tetkik planlamaları yapılarak uygun görülmesi halinde tanı konur.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) TEDAVISINDE NELER YAPILIR? UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NASIL TEDAVI EDILIR?

Uyku bozuklukları merkezi İstanbul’da hastaların tedavi süreçlerinde destek alabildikleri alternatiflerden biridir. Bu merkezler aracılığıyla teşhisi konulan hastalık için öngörülen tedavinin uygulaması yapılır.

Hekim kontrolünde ilaç kullanımı veya psikolojik temelli sorunlarda psikolojik terapi yöntemleri de sürece katkı sağlar. Böylece hastalığın belirtileri azalmaya başlar ve iyileşme süreci hızlandırılır.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NASIL YENILIR? UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NASIL GIDERILIR?

Afrika uyku hastalığı, hipersomnia, insomnia gibi birbirinden farklı türleri bulunan uyku bozukluklarının iyileştirilmesi için profesyonel tıbbi destek alınması gerekir.

Uzman hekimin teşhisi sonrası hastanın fiziki, zihinsel ve psikiyatrik değerlendirmeleri yapılır. Bulgular ışığında her hastanın kendine özel tedavi planlamaları oluşturulur. Çünkü her birey için farklı bir teknik ve yöntem kullanımı gerekebilir. Bu durum, tedavi sürecinde verimin maksimize edilebilmesi için önemlidir. Doğru tetkik, teknik ve yöntemlerle oluşturulan planlamalar sonrasında uyku bozuklukları tedavi edilebilir.

UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NE ZAMAN BITER?

Hastalıkların iyileşme dönemleri, hastanın sahip olduğu özellikler ve hastalığın türüyle ilişkilidir. Örneğin; hipersomnia tedavilerinden yanıt alma süreleriyle trypanosoma uyku hastalığı için tedaviye yanıt süresi birbirinden farklıdır. Burada hastanın fiziki ve zihinsel yapısına ek olarak psikolojik temelli bağıl hastalıkların varlığı ve onlara yapılacak müdahaleler de önem taşır. Dolayısıyla her hastanın iyileşme süreci şartlara bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir.

Uyku bozukluklarının psikolojik terapi yöntemleriyle destekleyici tedavilerinin öngörülmesi halinde alınan desteğin nitelikli olması; iyileşme sürecinin verimini yakından ilgilendirir.

HiDoctor aracılığıyla psikolojik destek terapilerine konfor alanınızdan uzaklaşmadan ve dilediğiniz zaman online olarak ulaşabilirsiniz. Alkol ve uyku bozuklukları ilişkisinde de terapi temelli tedavi süreçleri son derece verimlidir. Bu sayede bireylerin tedaviden daha yüksek oranda faydalanmaları sağlanır.

HiDoctor sayesinde tüm tıbbi hizmet kategorilerinde olduğu gibi psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için anında talep oluşturabilir veya evde sağlık uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

1) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NASIL ANLAŞILIR? & UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) TANISI NASIL KONUR?

Alanında uzman hekim değerlendirmeleri ve tetkikler sonucunda hastanın şikayetlerinin uyum sağlaması halinde uyku hastalığı tanısı konur.

2) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) NE KADAR SÜRER?

Uyku hastalıklarının alt türleri ve farklı bağıl sebepleri (insomnia, hipersomnia, radon gazı uyku hastalığı vb.) her vakada özgün bir tedavi yönteminin ortaya konmasını gerektirir. Dolayısıyla hastalığın iyileşme süreci her hasta için farklılık gösterebilir.

3) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) IYILEŞMEZSE NE OLUR?

Uyku hastalığının iyileşmemesi sonucu bireylerin günlük, özel ve sosyal yaşantılarında çöküş meydana gelebileceği gibi ileri seviye durumlarda fizyolojik ve psikolojik hastalıklar tetiklenebilir.

4) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) ZARARLARI NELERDIR?

Rutin ihtiyaçların karşılanmasına dahi fırsat vermeyecek derecede uyku hastalığına sahip bireylerin tüm yaşamsal faaliyetleri sekteye uğrar. Bu durum uyku hastalığının en belirgin zararlarından biridir.

5) UYKU BOZUKLUĞU (UYKU HASTALIĞI) ILAÇLARI NE IŞE YARAR?

Uyku bozukluğu ilaçları ile hastaların nörolojik anlamda kimyasal bir dengeye sahip olması sağlanmaya çalışılır. Bu denge uykuya duyulan ihtiyacın azalmasına ve enerjinin verimli kullanılmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın