Sağlık

Yatmadan Önce Elma Sirkesi İçmeli mi?

Elma sirkesi yüzlerce yıldır mutfak dünyasında ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

Elmaları maya ile birleştirerek alkol oluşturmak için yapılır, daha sonra eklenen bakteriler tarafından asetik aside fermente edilir. Elma sirkesi ayrıca su, vitaminler, mineraller ve eser miktarda diğer asitleri içerir .

Son zamanlardaki bir eğilim, yatmadan önce içmektir, ancak bu uygulamanın gerçekten ek sağlık etkileri sağlayıp sağlamadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale elma sirkesinin potansiyel faydalarını ve dezavantajlarını ve yatmadan önce içmenin daha faydalı olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Potansiyel faydalar

İnsanlar elma sirkesini çeşitli nedenlerle içmektedir .

Antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir

Elma sirkesi antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olabilir. Bu çoğunlukla ana bileşeni olan asetik aside atfedilir.

Ağız kokusunun tipik bir nedeni Helicobacter pylori bakterisidir. Bakteriler asidik ortamlarda iyi üremezler, bu nedenle sabah ağız kokusuna yatkınsanız, 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi ve 1 bardak (237 ml) ılık su ile gargara yapmak işe yarayabilir .

Ek olarak, bir test tüpü çalışması, elma sirkesinin ciddi bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilen Candida albicans mantarı ve Escherichia coli tedavisinde etkili olduğunu buldu.yanı sıra cilt enfeksiyonlarına neden olabilen Staphylococcus aureus .

Kan şekerinizi düşürebilir

Araştırmalar, elma sirkesi tüketmenin midenizin boşalmasını yavaşlatabileceğini ve dolayısıyla kan şekerindeki büyük artışları önleyebileceğini gösteriyor . Ayrıca kan şekerinizi düşürebilen insülin duyarlılığını arttırdığı da gösterilmiştir .

Elma sirkesini yemeklerden önce veya yatmadan hemen önce içmek kan şekeri seviyenize en çok fayda sağlayabilir.

Örneğin, tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir araştırma, 2 gün boyunca yatmadan önce 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi almanın açlık kan şekerini %6’ya kadar azalttığını buldu.

Kilo kaybını destekleyebilir

Bazı kanıtlar , araştırma sınırlı olsa da, elma sirkesinin kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, obezitesi olan yetişkinler, günde 1 yemek kaşığı (15 ml), 2 yemek kaşığı (30 ml) veya sirke içermeyen 500 ml içecek içti. 12 hafta sonra, sirke grupları kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha az ağırlığa ve daha az karın yağına sahipti .

Bu kilo kaybı faydalarının sirkedeki yağ depolanmasını azaltabilen, iştahı bastırabilen, sindirimi yavaşlatabilen, yağ yakımını artırabilen ve açlık hormonlarının salınımını geciktirebilen asetik asit ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Potansiyel dezavantajlar

Yatmadan önce elma sirkesi içmeye başlamadan önce, bu olası olumsuzlukları göz önünde bulundurun .

Bulantı ve hazımsızlığa neden olabilir

Elma sirkesinin pH seviyesi 4.2’dir. Bu, pH skalasının daha asidik ucunda olduğu anlamına gelir, 0’dan 14’e gider ve 0 en asidiktir .

Asitli gıdalar, özellikle yatmadan önce tüketildiğinde bazı kişilerde hazımsızlığa ve asit reflüsüne neden olur.

Ayrıca, birçok insan , sözde kilo kaybı etkileri için elma sirkesi içiyor. Ancak araştırmalar, bu etkilerin öncelikle sirkenin mide bulantısına neden olması ve yemek yeme isteğini ortadan kaldırmasının bir sonucu olduğunu gözlemliyor .

Diş minenize zarar verebilir

Düzenli olarak herhangi bir sirke türü içmenin ve asitli yiyecekler yemenin diş minesini aşındırdığı gösterilmiştir .

Bu, sirkenin dişlerinizi fiziksel ve kimyasal hasarlardan koruyan dış tabakası olan minenizi yavaş yavaş yok ettiği anlamına gelir. Emaye, dişleriniz için ilk savunma hattıdır ve yeniden büyüyemez.

Bu nedenle asitli içecekler içtikten veya asitli yiyecekler yedikten sonra ağzınızı su ile çalkalamanız önerilir.

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

Elma sirkesi kanınızdaki potasyum seviyelerini düşürebilir.

Sonuç olarak, bazı diyabet ilaçları ve diüretikler de dahil olmak üzere kan potasyumunuzu da düşüren bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Araştırma sınırlı olsa da, bir vaka raporu, 6 yıl boyunca günde 240 ml seyreltilmiş elma sirkesi içen 28 yaşındaki bir kadının düşük potasyum ve diğer kan anormallikleri ile hastaneye kabul edildiğini belirtmektedir.

Yatmadan önce elma sirkesi içmeli misiniz?

Elma sirkesi birçok olası sağlık yararı sunar . Bununla birlikte, bazı insanlar için potansiyel olarak açlık kan şekerini düşürmenin yanı sıra, yatmadan hemen önce içmek, günün herhangi bir saatinde tüketmekten daha fazla faydaya sahip görünmüyor.

Bazı kanıtlar, yatmadan önce az miktarda elma sirkesi içmenin, tip 2 diyabetli kişilerde sabah kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak etkili bir doğal tedavi olarak önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır .

Yan etkileri en aza indirebilecek ve en fazla faydayı sağlayabilecek elma sirkesini tüketmenin birkaç yolu:

  • Sulandırın. 1–2 yemek kaşığı (15–30 ml) elma sirkesini 1 bardak (237 ml) su ile karıştırın . Herhangi bir türde seyreltilmemiş sirke yutmak boğazınıza ve yemek borunuza zarar verebilir.
  • Günün erken saatlerinde tüketin. Yatmadan en az 30 dakika önce elma sirkesi içmek, yattıktan sonra hazımsızlık veya asit reflüsü riskinizi azaltabilir.
  • Başka şekillerde tadını çıkarın. Elma sirkesi, bir salatada veya et veya sebze turşusunda kullanılabilir; bu, tüketmek için içmekten daha hoş bir yol olabilir.

Bir yanıt yazın