Sağlık

Akne İzleri En İyi Nasıl Tedavi Edilir ?

Aktif çatlaklar yeterince sinir bozucu, ancak sivilcelerin geride bırakabileceği yara izleri düpedüz şeytani hissedebilir. İyi haber şu ki sivilce izleri tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, tedaviye başlamadan önce , yeni sivilce izleri yeni sivilce izlerine yol açabileceğinden, sivilcelerden bir kez ve tamamen kurtulmanız gerekir .

Aşağıdaki skar tedavilerinden bazıları tipik akne ilaçlarıyla birlikte yapılamaz ve sivilcelerin neden olduğu iltihaplanma da tedavinin etkinliğini azaltabilir .

Sivilce izleri resimleri

Bir sivilce derine nüfuz ettiğinde ve altındaki dokulara zarar verdiğinde yara izleri oluşur.

Yara izlerini tedavi etmeye çalışmadan önce, ne tür olduklarını bilmek önemlidir. Her tip tedaviye farklı yanıt verir ve bazı tedaviler belirli tipler için diğerlerinden daha iyidir.

Atrofik veya depresif yara izleri

Atrofik yara izleri en çok yüzde görülür . Çevreleyen derinin altında depresif bir yara izi bulunur. Yara iyileşirken yeterli kolajen yapılmadığında oluşurlar. Üç tip atrofik yara izi vardır:

Yük vagonu

Bunlar, keskin kenarları olan geniş, U şeklinde izlerdir. Sığ veya derin olabilirler. Ne kadar sığ olursa, cilt yenileme tedavilerine o kadar iyi yanıt verirler.

Buz kıracağı

Buz kıracağı izleri , derinin derinliklerine inebilen dar, V şeklinde izlerdir. Su çiçeği izi gibi küçük yuvarlak veya oval delikler gibi görünebilirler. Bunlar, cilt yüzeyinin çok altına uzanabildikleri için tedavisi en zor izlerdir.

Yuvarlanma

Bunlar, tipik olarak yuvarlatılmış kenarlara ve düzensiz, yuvarlanma görünümüne sahip geniş çöküntülerdir.

Hipertrofik veya kabarık yara izleri

Bu izler en çok göğüs ve sırt sivilcelerinde görülür. Çevreleyen cildin yüzeyinin üzerinde dururlar ve iyileşme sırasında çok fazla kolajenden kaynaklanırlar.

Karanlık noktalar

Sivilce temizlendikten sonra geride kalan renk değişikliği bir iz değildir Mor, kırmızı veya kahverengi izler birkaç ay içinde kendi kendine kaybolacaktır.

evde tedavi

Akne izleri için herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir dermatolog tarafından görülmeniz önemlidir . Yara izlerinin görünümünü azaltmak için en iyi yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca cildinizdeki izlerin başka bir durum değil, aslında yara izi olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilirler.

Alfa hidroksi asitler

Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) , ölü cildi temizlemeye ve gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olduklarından, akne tedavisi için yapılan ürünlerde sıklıkla bulunur . Daha da iyisi, AHA’lar sivilce izlerinin daha az fark edilir görünmesine de yardımcı olabilir.

Hafif asit, renk bozulmasını ve pürüzlü cildi gidermeye yardımcı olmak için cildin dış tabakasını pul pul döker.

Laktik asit

Endişelenme, bunun spor salonuyla ilgisi yok. Küçük bir 2010 araştırması , üç ay boyunca iki haftada bir dermatolog tarafından yapılan laktik asit peelinglerinin cildin dokusunu, görünümünü ve pigmentasyonunu iyileştirdiğini ve akne izlerini hafiflettiğini buldu.

Laktik asit içeren sayısız peeling , serum ve merhem vardır, ancak doğal laktik asit sayesinde seyreltilmiş elma sirkesini toner veya leke tedavisi olarak da kullanabilirsiniz.

Retinoidler

Topikal retinoidler , yara izi yumuşatma faydaları olan başka bir akne tedavisidir. Retinoidler, hücre yenilenmesini hızlandırmanın ve cildinizin dokusunu iyileştirmenin yanı sıra, renk bozulmasını azaltmaya ve yara izlerinin belirli bir duruma göre daha az fark edilir olmasına da yardımcı olabilir. son inceleme

Bununla birlikte, cildinizi özellikle güneşe karşı hassas hale getirebilirler. Retinoid içeren herhangi bir şey kullanırken daima güneş koruyucu kullanın.

Retinoid içeren kremleri ve serumları reçetesiz bulabilirsiniz, ancak sağlık uzmanınız size daha yüksek konsantrasyonlar da reçete edebilir. Aktif bileşenlerden biri olarak retinolü listeleyen ürünleri arayın.

Salisilik asit

Geçmişte aknenizi tedavi etmek için salisilik asit kullanmış olma ihtimaliniz yüksektir . Pedlerden leke tedavilerine ve losyonlara ve yüz temizleyicilere kadar, bu günlerde hemen hemen her tür sivilce tedavisinde.

Salisilik asit gözenekleri temizler, şişliği ve kızarıklığı azaltır ve topikal olarak uygulandığında cildi pul pul döker. Akne izleri için en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir .

Salisilik asit içeren ürünleri günlük rutininize ekleyebilir veya cilt bakım uzmanınız daha az sıklıkta kimyasal peeling için kullanabilir.

Salisilik asit kullanırken bir fark görmek birkaç hafta sürebilir. Ayrıca kuruluğa veya tahrişe neden olabilir. Ürünü daha az sıklıkta kullanmanız veya hassas bir cildiniz varsa leke tedavisini denemeniz gerekebilir .

Güneş kremi

Evet gerçekten. Yara izlerinin üzerine her gün güneş kremi sürmek hayati önem taşır. Güneşe maruz kalma, yara izlerini koyulaştırabilir veya daha belirgin hale getirebilir.

Ofis içi prosedürler

Evde tedaviler bir fark yaratmıyorsa, bir cilt bakımı uzmanı veya sağlık uzmanınız tedavilerinizde yardımcı olabilir.

dermabrazyon

Dermabrazyon , yüzdeki yara izleri için en etkili ve yaygın tedavilerden biridir . Evde yapabileceğiniz mikrodermabrazyon kitleriyle aynı genel prensibi kullanırken , sağlık hizmeti sağlayıcıları cildin üst tabakasını daha derinden pul pul dökmek için tel fırça veya tekerlek kullanır.

kimyasal peeling

Bunlar, en sevdiğiniz suçluluk zevkinizi izlemek için tıkındığınız türden yüz maskeleri değil. Kimyasal peeling , derindeki yara izlerini azaltmak için cildin üst tabakasını çıkarmak için kullanılan güçlü bir asittir.

Bazı kimyasal peelingler evde kullanılabilecek kadar hafiftir , ancak sağlık uzmanınız daha dramatik sonuçlarla daha güçlü bir çözüm sağlayabilir.

Pek çok farklı kimyasal peeling türü vardır, bu nedenle hangisinin sizin için uygun olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşmanız en iyisidir.

Lazer yüzey yenileme

Kimyasal soyma ve dermabrazyon gibi, lazerle cilt yenileme cildin üst tabakasını kaldırır. Bu tedavi tipik olarak diğer yüzey yenileme tedavilerinden daha hızlı iyileşme süresine sahiptir.

Ancak, tamamen iyileşene kadar bölgeyi bir bandajla kapatmalısınız. Bu tedavi ayrıca sivilce sorunu yaşayanlar için iyi bir seçenek değildir ve daha koyu cilt tonlarında etkili değildir.

dolgu maddeleri

Sağlık hizmeti sağlayıcıları , sivilce izlerini doldurmak ve cildin eşitlenmesine yardımcı olmak için dolgu maddeleri kullanır. Dolgu maddeleri kolajen, kendi yağınız veya ticari bir dolgu maddesi ile yapılabilir. Depresif izleri dolgunlaştırmaya ve düzeltmeye yardımcı olmak için cildin yüzeyinin altına enjekte edilirler.

Dolguların çoğu, yeniden yapılmaları gerekmeden önce 6 ila 18 ay sürer, ancak bazıları kalıcıdır.

mikroiğneleme

Bu daha yeni tedavi , yara izlerinin yüzeyinde küçük, elde tutulan, iğneli bir rulo veya elle tutulan bir “kalem” kullanır. İğneler uyuşmuş cildi deliyor – ama bir iğne gibi delip geçme! Cilt iyileştikçe kolajen yapar.

Mikroiğnelemenin akne izlerinin derinliğini azaltmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar var , ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre bu tedavinin değişiklikleri görmesi 9 aya kadar sürebilir . Hafif korku faktörünün dışında, tüm cilt tonları için işe yarayan güvenli bir tedavidir.

enjeksiyonlar

Kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları florourasil (5-FU) ve interferonlar dahil olmak üzere, onları yumuşatmaya ve düzleştirmeye yardımcı olmak için kabarık yaralara enjekte edilebilecek birkaç farklı ilaç vardır . Enjeksiyonlar genellikle birkaç haftada bir seri olarak yapılır.

Küçük ofis içi ameliyat

İlk fırçalamada, bir yara izini çıkarmak ve potansiyel olarak yenisiyle değiştirmek çılgınca görünebilir, ancak dermatologlar veya plastik cerrahlar çok belirgin bir yara izini kaldırabilir ve zamanla solacak küçük bir yara izi bırakabilir.

Bir sağlık uzmanı ayrıca, daha az farkedilmesi için yüzeye daha yakın hale getirmeye yardımcı olmak için altındaki lifleri gevşeterek yara izini kaldırabilir. Bu işleme subsizyon denir.

Bir uzmana gitmek

Sivilce izleri sinir bozucu olabilir, ancak onları daha az fark edilir hale getirebilecek birçok tedavi vardır. Çoğu yara izi kalıcıdır, ancak bir sağlık kuruluşu, yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olacak doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Sivilce izini tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta onu önlemektir.

Daha az patlarsanız sivilce izleri geliştirme olasılığınız daha düşüktür. Ne kadar cazip olursa olsun, herhangi bir kopmayı koparmaktan, patlatmaktan veya sıkmaktan kaçının.

Bir yanıt yazın