Sağlık

 Tuvalet Kağıdınız Ne Kadar Zehirli?

Altını neyle siliyorsun ? Evinizde kaç kişi tuvalet kağıdı kullanıyorsunuz ? Tuvalet kağıtlarının zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, bebek mendilleri, kağıt mendil, kahve filtreleri ve yazı kağıdı gibi kağıt üretimi çevre için inanılmaz derecede zehirlidir, büyük bir karbon ayak izi bırakır ve tüm dünyadaki ormanları tüketir. Aslında bu endüstri en büyük 3. kirleticidir .

Tuvalet kağıdı markaları söz konusu olduğunda çoğu insan kalite ve rahatlığa odaklanıyor. Yeşil ve toksik olmayan yaşamı seviyorsanız, daha sürdürülebilir olması için muhtemelen geri dönüştürülmüş bir marka seçersiniz. Peki tuvalet kağıdınızın “sürdürülebilir” olup olmadığına bakılmaksızın sert kimyasallarla işlem görebileceğini biliyor muydunuz?

“ Kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, dünyadaki diğer tüm endüstrilerden daha fazla küresel ve yerel çevre sorunlarına katkıda bulunabilir. Kağıt üreticileri işlenmemiş kereste elde etmek için tür bakımından zengin ormanların derinliklerine ulaşıyor, ağaçları yok ediyor, su yollarını kirletiyor ve değerli yaban hayatı yaşam alanlarını yok ediyor. İşlenmemiş kereste kullanan kağıt hamuru ve kağıt fabrikaları, dioksinler ve diğer kansere neden olan kimyasallar da dahil olmak üzere, tehlikeli hava kirleticilerinin ana kaynağıdır. Ve endüstri, küresel ısınma kirliliğinin üçüncü büyük endüstriyel yayıcısıdır. ”

Tuvalet Kağıdınızda Toksin Var mı? Özellikle Kadınsanız Dikkat Edin.

Tuvalet kağıdının ayrıca vulvanın kronik tahrişinden de şüpheleniliyor. 2010 yılında yapılan bir araştırmada, formaldehitin tuvalet kağıdının gücünü arttırdığı tespit edildiğinden, vulvadaki kronik tahrişin sorumlusunun tuvalet kağıdı olabileceğini buldular . Formaldehit bilinen bir kanserojendir.

Tuvalet kağıdının size zarar verebileceği 3 önemli alan :

  1. Zehirli katkı maddeleri
  2. Klor ile ağartma
  3. Geri dönüştürülmüş kağıt ve sürpriz kirletici maddeler – bisfenoller (BPA ve BPS)

Zehirli Katkı Maddeleri

Kokulu veya losyonlu tuvalet kağıtları ve tuvalete atılabilen mendiller büyük olasılıkla içerik olarak veya üretim sürecinin bir parçası olarak giren sorunlu bileşenler içeriyor.

  • PEG’ler : Bu, tuvalete atılabilen mendillerle ilgili bir sorundu. Birçoğu çeşitli PEG bileşikleri içeriyordu. Etoksillenmiş bileşenler (PEG’ler gibi) kendi başlarına insanlar için pek endişe verici değildir, ancak etoksilasyon işlemi geride eser miktarda kanserojen bırakabilir: etilen oksit ve 1,4-dioksan.
  • Açıklanmayan kokular : Parfümde hangi bileşenlerin bulunduğunu bilmenin bir yolu olmadığından, bileşenlerin zararlı olup olmadığını veya alerjik reaksiyona neden olup olmayacağını bilmenin bir yolu yoktur. Sentetik miskler ve ftalatlar genellikle açıklanmayan gizli bir “koku” içinde saklanır. Ftalatlar obeziteye, çocuklarda hiperaktiviteye ve sperm kalitesinin bozulmasına yol açan güçlü endokrin bozucu kimyasallardır .
  • Parafin mumu : Petrol yan ürünlerinden yapılır ve cilt tarafından emilebilir. Ayrıca kanserojen maddelerle de kirlenmiş olabilir.

Tuvalet Kağıdının Ağartma İşlemi….

Ağartma, tuvalet kağıdının beyazlatılması işlemidir. Çoğu şirket bu işlemi yapıyor çünkü ağartılmamış ürünler genellikle dokunulduğunda daha sert oluyor. Ağartma genellikle dioksin üretebilen klorun kullanımını içerir. Dioksinler son derece zehirlidir; üreme ve gelişim sorunları, bağışıklık sistemine zarar verme, endokrin bozucu etki yapma gibi riskleri vardır ve kanserojen olabilir.

Amerikan Orman ve Kağıt Birliği (AFPA), ağartmanın şu yollarını kabul etmektedir :

  • Elemental Klorsuz (ECF) : Sert element klor kullanmasalar da, klor dioksit gibi bir klor türevi kullanırlar. Bu işlem, işlemek için temel ağartıcının kullanılmasından çok daha az toksiktir.
  • Klorsuz İşlem (PCF) : Bu işlem genellikle klor bazlı bileşiklerle yeniden ağartılmamış geri dönüştürülmüş kağıt ürünleri tarafından kullanılır.
  • Tamamen Klorsuz (TCF) : Hamuru ağartmak için hiçbir klor veya klor bileşiği kullanılmamıştır. Ne yazık ki, TCF esas olarak zayıf ve güvensiz standartların kullanıldığı Çin’de yapılıyor.
  • Ağartılmamış : İşlenmemiş olduğu ve genellikle dokunulamayacak kadar sert olduğu anlamına gelir.

Geri Dönüştürülmüş Kağıt ve Sürpriz Kirleticilerle İlgili Sorun

Geri dönüştürülmüş kağıt elbette gezegen için en iyi seçenek olsa da, onun sakladığı kirli küçük bir sır var: BPA ve BPS gibi bisfenoller. BPA gibi bisfenollerin geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdının içinde saklandığı keşfedildi. Bunun nedeni, bisfenoller BPA ve BPS ile kirlenmiş termal fatura kağıdının tuvalet kağıdı gibi geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerinde yolunu bulması. BPA gibi bisfenoller endokrin bozuculardır ve çalışmalar   bunların üreme sorunları, erken ergenlik, düşük sperm sayısı ve meme kanseri ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Tuvalet Kağıdına Alternatifler – “Aile Bezi”

Tuvalet kağıdına alternatifler var. Çevreci düşünceye sahip bazı aileler tuvalet kağıdını tamamen çöpe atıp bezlere yöneldi.  Bunlar temel olarak kullandığınız, ardından güvenli bir şekilde sakladığınız, yeniden yıkadığınız ve kullanmaya devam ettiğiniz bez paçalarıdır. Gerçekten özel olanları satın almanıza gerek yok. Eski kıyafetleri ve havluları kesmek yeterli olacaktır. 

Kullanılmış “aile bezlerini” tuvaletin yanındaki bir kovada sirke, su ve uçucu yağlardan oluşan bir çözelti içinde saklayabilirsiniz. Bu şekil çoğu bakterinin yayılmasını durdurur. Evin başka bir yerini kirletmemek için “aile bezleri”ni kovadan çıkarırken çok dikkatli olunmalıdır. Kovayı çamaşır makinesine atın ve çamaşır makinenizi yükse bir dereceye ayarlayın.

Hiç Bide Kullandınız mı?

Eğer Avrupa’da, Orta Doğu’da ya da Asya’da seyahat ettiyseniz, karşınızdan bide geçmiş olabilir. Bide, tuvalet kağıdına benzer, ancak daha temiz bir işlevi yerine getirmek için ılık su kullanır. Bazı bideler tuvalete yakın konumlandırılan bağımsız lavabolardır, bazıları ise normal bir tuvalete bağlanabilmektedir.

Kaynak :..https://www.mamavation.com/brands/toilet-paper.html

Bir yanıt yazın