Turizm

Fethiye – Muhteşem bir Doğa

Turkuaz denizi, doğa ile iç içe koyları, tarihi dokusuyla Fethiye, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Sadece deniz tatili için değil coğrafi yapısının uygunluğu nedeniyle de Fethiye, yamaç paraşütü için en çok tercih edilen yerlerden. Her geçen yıl çeşitlenen Fethiye otelleri yoğun talebi karşılamaya yetiyor.

Fethiye’de gezilecek yerler

Çam, incir ve nar ağaçları arasına uzanan dar sokaklarıyla Kayaköy, Fethiye’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Antalya ile Fethiye körfezleri arasında uzanan Likya Yolu ise dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri. Likya yolu üzerinde İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kenti görmek mümkün. Fethiye’de Likya döneminden günümüze uzanan ve görülmesi gereken bir diğer yer ise Kral Mezarları. Aynı döneme ait görülebilir diğer antik kentler ise şöyle; Telmessos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Pınara Antik Kenti, Letoon Antik Kenti. Fethiye merkez ile Ölüdeniz sahili arasında kalan Ovacık ve Hisarönü ise Fethiye otellerinin birçoğunun konumlandığı, alışveriş ve eğlence merkezlerinin olduğu bir yer. Fethiye’de gezilecek yerler arasında ayrıca antik eserler, heykeller, seramik ve cam objelerin olduğu Fethiye Müzesi var. Tarihi Paspatur Pasajı ise özellikle restoranları ve Fethiye’ye özgü lezzetler için tercih edilmesi gereken bir yer. Pasaja gelmişken kar şerbetini, tantuniyi ve sac böreğini tadabilirsiniz.

Fethiye Koyları ve Fethiye Plajları

Fethiye koyları ve plajları denildiğinde akla ilk olarak Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Saklıkent ve Göcek gelir. Bu koy ve plajların yanı sıra Hisarönü ve Ovacık Köyü’ne oldukça yakın Gemiler Plajı, Kıdrak Plajı, Kabak Plajı, Belcekız Plajı, Kumburnu Plajı, Çalış Plajı da Fethiye’nin en sevilen yüzme yerleri arasında. Cennet Koyu, Katrancı Koyu ve Günlüklü Koyu ise özellikle tekne turlarının vazgeçemediği diğer yerlerden.

Fethiye nerede?

Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri olan Fethiye, şehrin doğusunda yer alıyor. Fethiye’nin doğusunda Antalya, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Dalaman, kuzeyinde ise Denizli ve Burdur illeri var.


Ölüdeniz

Fethiye plajları denildiğinde akla ilk gelen yer Ölüdeniz. Masmavi denizi, beyaz kumları ve yemyeşil ağaçlarla çevrili alanıyla Ölüdeniz, adını sığ ve dalgasız olmasından alıyor. Ölüdeniz 2 bölümden oluşuyor: İlk bölümü Belcekız, diğer bölümü ise lagünün bulunduğu diğer alan. Bu bölümleri ise Kumburnu birbirinden ayırıyor. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen ve diğer zamanlarda defalarca ödül alan Ölüdeniz, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.


Kelebekler Vadisi

Yamaç paraşütü ile ünlü Babadağ’ın eteklerindeki Kelebek Vadisi, ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden. Teknelerle ulaşabileceğiniz vadide 70’ten fazla kelebek türü bulunuyor.


Kabak Koyu

Fethiye koyları arasında en bilineni olan Kabak Koyu, turkuaz mavisi denizi ve yemyeşil orman arasında kalan, 1980’lere kadar ayak basılmamış bir alan. Likya yolu üzerinde bulunan bu koya dik yamaçlardan yürüyerek, özel arazi araçlarıyla ve teknelerle ulaşılabiliyor. Kabak Koyu’na gelmişken Aladere Şelalesi’ni görmeden dönmeyin. Fethiye Kabak Koyu’nda kamp da yapılabiliyor.


Saklıkent – Saklıkent Kanyonu

Akdağlar’dan akan kar sularının açtığı derin bir kanyon olan Saklıkent için bir tam gününüzü ayırmanızı öneririz. Sadece deniz keyfi yapmakla kalmayıp dağcılık, yürüyüş gibi aktivitelerle bir gününüzü dolu dolu yaşayabilirsiniz. Buraya gelmişken kanyon üzerinde konumlanan restoranlarda alabalık yemeyi de unutmayın.


Göcek

Yat turizminde bir marka haline gelen Göcek, Venedik villaları ve pahalı marinalarıyla akıllara geliyor. Burası aynı zamanda doğal güzellikleriyle ve tertemiz deniziyle tam bir plaj cenneti. Göcek’te çok sayıda özel plaj olsa da Göcek yerlilerinin tercih ettiği İnlice Halk Plajı aklınızda bulunsun.


12 Adalar

Fethiye limanından her gün günübirlik düzenlenen 12 Ada turuna katılarak Kızıl Ada, Delikli Ada, Yassıcılar, Tersane Adası, Domuz Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Gemiler, Şövalye, Zeytinli, Akvaryum Koyu ve Hamam Koyu gibi Fethiye’nin en güzel noktalarına gidebilirsiniz. Hamam Koyu’nda Bizans manastırı arasında denize girebilir ve sualtının keyfini çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında şehir karmaşasından uzaklaşarak sakin bir tatil planlıyorsanız Fethiye’nin huzurlu koyları için a Dalaman uçak bileti alabilirsiniz.

Kaynak : https://blog..turkishairlines.com/tr/doganin-gorkemi-fethiye/

Bir yanıt yazın