Kişisel Bakım

Kıvırcık Saçları Yönetmek İçin En İyi Kılavuz
Her yeni sezonun ortaya çıkması veya sert ürünler saçlarınızı kıvırıyor mu? Pekala, hiçbiriniz arada bir saç kıvrımından kaçamazsınız. Bununla birlikte, kıvrım saçınızı yönetilemez hale getiriyorsa veya bu büyük olay için daha yumuşak saçlar istiyorsanız, bu makale tam size göre.

Kıvırcık saçları nasıl yönetebileceğinizi ve daha pürüzsüz ve parlak hale getirebileceğinizi öğrenmek için kaydırmaya devam edin.

Önemli Noktalar:
 • Kıvırcık Saç Tam Olarak Nedir?
 • Kıvırcık Saç Türleri
 • Saçın Kabarmasına Neden Olan Nedir?
 • Kıvırcık Saç Nasıl Onarılır?
 • Kıvırcık Saçlar İçin Ana Çareler
 • Kıvırcık Saç Önleme İpuçları
 • Kıvırcık Saçlar Nasıl Fırçalanır?

Kıvırcık Saç Tam Olarak Nedir?

Saçınız hasar gördüğünde, kuruduğunda ya da kimyasal maddelerden geçtiğinde, dış tabaka ya da kütikül yükselerek nemin tele girmesine yol açar. Bunun sonucu genişleme ve kabarmadır. Kıvırcık saç telleri saçınızın geri kalan kısmından dışarı çıkar. Kalan kilitlerle aynı dokuyu benimsemeyi reddediyorlar.

Kıvırcık Saç Türleri

Kıvırcık saç, doğal saç dokunuzdan farklıdır. Bununla birlikte, kıvırcık saç çeşitleri var:

1. Yüzey kıvrımı

Saçınızın dış tarafında yüzey kıvrımı belirir ve saçınızın etrafında bir statik gibi görünür.

2. Halo kabarması

Saçınızın üst kısmında halo kıvrımı belirir. Bazen saç tellerinden yapılmış bir taç varmış gibi hissediyorsanız, halo kıvrımı!

3. Uçlarda kıvrılma

Saç tellerinizin ucunda kırık uçlar gibi oluşan kıvrımlar. Bu tür bir kıvrım saçı daha zayıf ve kırılgan hale getirir.

4. Kabarık top kıvrımı

Bu, saçınızın tepesinde, saçınızın altında ve boyunca oluşan bir tür kıvrımdır. Saçınızın kabarık bir top olduğu yanılsamasına neden olur.

Saçın Kabarmasına Neden Olan Nedir?

1. Genetik

Saçınızın genetik yapısı kıvırcık saçlara neden olabilir. Kıvırcık saçlar ve dalgalı saçlar, düz saça kıyasla çok daha fazla kabarma eğilimindedir. Saç tipiniz, saç kökünüzün şekline göre belirlenir. Yuvarlak bir folikülünüz varsa, saçınız düz uzar. Düz saç kökleriniz varsa, saç tipiniz dalgalı veya kıvırcık hale gelir ve bu da saçınızın kıvrılmasına daha yatkın hale gelir.

2. Hasar

Hasarlı saçlar genellikle kıvırcıktır. Aşırı sıcak şekillendirme, renklendirme, aşırı yıkama, sert fırçalama ve kirleticiler saçta hasara ve kuruluğa neden olur. Fön makinesi, düz ütüler ve bukle maşaları kullanarak ısı şekillendirme, saç derinizdeki doğal yağları çıkarır. Boyalar, perma ve diğer saç tedavilerindeki kimyasallar da hasara ve kabarmaya neden olabilir.

3. Nem

Nem, kıvırcık saçların en yaygın ve en önemli nedenidir. Havadaki nemin elektriklenmeye neden olduğunu biliyoruz ama arkasındaki bilim nedir? Nemdeki yüksek hidrojen seviyeleri, saçtaki su molekülleri ve proteinlerle bağ oluşturur. Bu kabarmaya neden olur.

4. Kuruluk

Kuru saç nemi yoktur ve havadaki tüm nemi emmeye çalışır. Nemli ortamda dışarı çıkarsanız, kuru saç aşırı derecede kıvırcıklaşır. Kıvırcık ve dalgalı saçların zaten kuru olduğu için kıvırcık olma eğiliminin nedeni budur.

Kıvırcık Saç Nasıl Onarılır?

1. Salon Keratin Tedavisi

Keratin, sağlıklı saçlar için gerekli olan yapısal bir proteindir. Keratin salon bakımları, birkaç aya kadar dayanabilen yumuşak, elektriklenmeyen ve parlak saçlar sağlar.

2. Saç Maskeleri

Kıvırcık saçları tedavi etmek için kullanılan saç maskeleri nemlendirici bileşenler içerir. Bunlar, daha güçlü içeriklere ve daha uzun süre açık kalma süresine sahip derin bakım maskeleridir.

3. Saç Bakım Ürünleri

A. Şampuanlar

Saçınızı yıkamak için nazik şampuanları seçin. Daha da iyisi, saç tipinize uygun şampuanları arayın . Zamanla saçınıza zarar verebileceği ve kabarıklığa neden olabileceği için sülfat şampuanlarından kaçının. Gliserinli şampuanları ara. Gliserin, havadaki nemi çekip saçlarınızı kilitleyen bir nemlendiricidir.

B. Saç Kremi

Saç kremi, temel bir saç bakımı bileşenidir. Saçınıza bir koruma katmanı ekler ve elektriklenmeyi önler.

Profesyonel ipucu:

Saç derisi bölgesini dışarıda bırakarak saç tellerinize saç kremi uygulayın. Orta bölüm boyunca ilerleyin. Saçınızın uçlarına gerçekten saç kremi sürmenize gerek yok. Durulama bu işi yapar.

C. Serum

Aceleniz veya tembel olduğunuz için ısı koruyucu serumları atlamayın. Bu tür serumlar şekillendirmeyi biraz daha güvenli hale getirir ve kıvrılmayı önler.

D. Kabarmayı yumuşatan saç tabakaları

Bu dalgalanmaları ve kıvrılmaları önlemek için bukle yumuşatıcı saç tabakaları kullanın. Bu tabakalar saçı yumuşak ve parlak tutmaya yardımcı olan hindistan cevizi yağı ve shea yağı gibi maddeler içerir.

4. Saç Isıtıcı Aletlerinde Difüzör

Fön makinenizde bir difüzör kullanın. Difüzör, saçınıza temas eden ısı miktarını ve kuvvetli vuruşları sınırlar. Daha az sürtünme ve kıvrılma yaratır.

5. Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kesimi

Orta uzunlukta ve uzun saç kesimi, şişkinliği ve elektriklenmeyi ortadan kaldırır. Saç tipiniz, yüz şekliniz ve elektriklenmeyi azaltan kesikler hakkında stilistinizle konuşun.

Kıvırcık Saçlar İçin Ana Çareler

1. Badem yağı ve yumurta

1/4 bardak badem yağını bir çiğ yumurta ile karıştırın. Saç derisine ve saça uygulayın, 40 dakika sonra şampuanla yükseltin. Badem yağı yumuşatıcıdır ve yumurta kıvırcık saçlara protein sağlar.

2. Avokado ve yoğurt

İnce bir macun yapmak için avokado ve yoğurdu karıştırın ve saçınıza uygulayın. Normal şampuanınız ve saç kreminizle yıkayın. Yoğurt saç kremi gibi davranırken, avokado kıvırcık saçlarınıza vitamin sağlar.

3. Mayonez

Sandviçlerinizde ve salatalarınızda mayonez sever misiniz? Kıvırcık saçlarına da ver. Saçınızı mayonez, badem yağı ve yumurta karışımı ile kaplayın ve daha sonra yıkayın. Sadece elektriklenmeyi kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda saçınıza parlaklık katar.

4. Hindistan cevizi yağı ve E vitamini

Hindistan cevizi yağını birkaç damla vitamin yağı ile karıştırın ve birkaç saat bekletin. Normal şampuanınızla yıkayın. Hindistan cevizi yağı saçınızı şekillendirir ve E vitamini saçınızdaki hasara ve elektriklenmeye karşı savaşır.

Kıvırcık Saç Önleme İpuçları

 • Kabarmayı önlemek için ipek yastık kılıflarında uyuyun. Daha az sürtünme, kuruluk, kırılma ve kıvrılma yaratır.
 • Bölünmüş uçlardan, kırılmalardan ve elektriklenmelerden kurtulmak için saçınızı 4-8 haftada bir düzeltin.
 • Uçaklarda rimel çubuğu kullanın. Maskara çubuğuna alkolsüz bir saç spreyi sıkın ve yumuşatmak için kıvırcık saç tellerinden geçirin.
 • Kıvırcık saçlarınız varsa, saç havlularınızı bir kenara koyun. Pamuk havlular saçta sürtünme oluşturarak kıvrılmaya ve kırılmaya neden olur. Mikrofiber bir havlu veya yumuşak bir tişört kullanın veya saçınızı havayla kurutun.

YAPILMAMASI GEREKENLER

 • Saçınızı sıcak suyla yıkamayın çünkü saç derinizdeki doğal yağları koparır ve tırnak etlerinin kabarmasına neden olur.
 • Düzleştirici, bukle maşası ve fön makinesi gibi ısıyla şekillendirme araçlarından kaçının.
 • Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlarınız varsa kuru iken fırçalamayın. Saçınızı hala nemliyken fırçalamak için geniş bir diş tarağı kullanın.

Kıvırcık Saçlar Nasıl Fırçalanır?

 • Geri dönüp saç bakımınızın temellerini incelemek önemlidir. Kıvırcık ve dalgalı saçlar kabarmaya daha yatkındır. Normal saç fırçanız yerine geniş dişli bir tarak kullanın. Düz saçlarınız varsa, saçınızı taramak için bir kürek fırçası kullanın.
 • Bir duştan sonra, saçınızı taramanın ideal zamanı kısmen ıslakken olacaktır.
 • Taramaya başlamadan önce saç kremi kullanın.
 • Tararken nazik olun, baskı uygulamayın.
 • Saçınızın alt kısımlarıyla başlayın ve yukarı doğru ilerleyin.

Sarma

İşte gidiyorsun. Kıvırcık saçları yönetmenin nihai rehberi artık parmaklarınızın ucunda. Kıvırcık saçlarınızın nedenini anlayın ve buna göre tedavi yöntemlerini seçin. Düzenli saç bakımı ile birlikte sert ısı ve ürünlerden kaçınmak ve arada bir maske uygulamak, kıvırcık saçlarınızı evcilleştirmek için uzun bir yol kat eder.

Bir yanıt yazın