Kişisel Bakım

Koltuk altı kararmasına ne sebep olur ve nasıl tedavi edilir?

Bu endişe nedeni mi?

Koltuk altlarınız doğal olarak cildinizin geri kalanıyla aynı renkte olmalıdır. Ancak bazen koltuk altlarındaki cilt daha koyu bir renk alabilir. Karanlık koltuk altları genellikle ciddi bir şeyin işareti değildir, ancak bazı insanlar onları utanç verici bulabilir – özellikle de kolsuz bluz ve mayo sezonunda.

Koyulaşma genellikle akantozis nigrikans (AN) adı verilen bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır . Vücudun etrafındaki kıvrımlarda cildin kalınlaşmasına ve koyulaşmasına neden olur.

Ortak koyulaşma alanları şunları içerir:

 • koltuk altı
 • Boyun arkası
 • kasık
 • dirsekler
 • dizler

Cildiniz de bu bölgelerde kaşınabilir veya kötü bir kokuya sahip olabilir.

Herhangi bir yerde, insanların yüzde 7 ila 74’ü bir tür AN yaşıyor. koşulun. Karanlık koltuk altları geliştirme olasılığı genellikle ırk, sağlık ve aile öyküsü gibi faktörlere bağlıdır.

Bunun neden olduğu ve neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu duruma ne sebep olur ve kimler risk altındadır?

Ten renginiz melanosit adı verilen pigment hücreleri tarafından belirlenir. Bu hücreler daha fazla çoğaldıklarında cildi daha koyu bir renge çevirebilirler.

Herkes AN geliştirebilir, ancak bazı insanlar daha büyük risk taşır. Daha koyu tene sahip insanlarbüyük olasılıkla daha açık tenli insanlara göre koltuk altlarında koyulaşma olması.

AN bazen ailelerde çalışır. Hatalı bir gen yoluyla miras alırsınız. sen büyük olasılıkla Ebeveyniniz, kardeşiniz veya durumla ilgili başka bir yakın akrabanız varsa, cildinizde koyu lekeler olması.

AN genellikle genetik olmasına veya altta yatan bir duruma bağlı olmasına rağmen, bazı delil epilasyonun da bir suçlu olabileceğini önermek. Tekrarlanan tıraş veya tüy yolma nedeniyle oluşan tahrişin aşırı melanosit üretimini uyarabileceği düşünülmektedir.

Koltuk altlarınızı tahriş etmemek için tıraştan önce cildi yumuşak bir sabun veya tıraş kremi ile yağlayın. Daha sonra kokusuz bir nemlendirici krem ​​sürün.

Ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı AN geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir:

1. obezite

Fazladan ağırlık taşımak, vücudunuzu insülinin etkilerine karşı daha dirençli hale getirir. Bu hormon kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Kanınızdaki yüksek insülin seviyeleri, cilt pigment hücrelerinin üretiminin artmasına neden olabilir.

Bundan fazla yetişkinlerin yarısı ideal vücut ağırlığının yüzde 200’ü veya daha fazlası olan kişilerde koltuk altlarında ve diğer cilt kıvrımlarında koyulaşma görülür.

2. 2 tip diyabet

Obezite ayrıca yüksek kan şekeri hastalığı olan tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Tip 2 diyabet geliştiren kişilerde AN riski yüksektir.

3. hormon sendromları

İnsülin seviyelerini bozan bazı durumlar AN’ye yol açabilir.

Bu içerir:

 • polikistik over sendromu
 • Cushing sendromu
 • akromegali
 • hipotiroidizm , az çalışan bir tiroid bezi
4. İlaç tedavisi

Bazı ilaçlar insülin seviyenizi yükseltir ve bu da koltuk altı kararmasına neden olabilir.

Bu içerir:

 • insülin
 • prednizon (Rayos) gibi kortikosteroidler
 • insan büyüme hormonu
 • Doğum kontrol hapları
 • yüksek doz niasin (Niacor)
5. Kanser

İçinde nadir durumlar ani cilt koyulaşması kanser belirtisi olabilir. Bu olduğunda, genellikle mideyi, karaciğeri veya kolonu etkiler. Bu tümörler, cilt pigment hücrelerini uyaran büyüme faktörlerinin seviyelerini arttırır.

AN’ye kanser neden olduğunda, buna malign akantozis nigrikans denir. Muhtemelen ağzınızın etrafında koyu lekeler göreceksiniz.

Nasıl tedavi edilir?

Çoğu zaman, koltuk altlarınızın kararmasına neden olan tıbbi durumu tedavi etmek sorunu çözecektir. İlaçların ve ev ilaçlarının bir kombinasyonu rengin açılmasına yardımcı olabilir.

1. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları

Obezite, karanlık koltuk altlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Kilo vermek çoğu zaman sorunu çözebilir. Kilo kaybı da diyabet tedavisinde etkili bir yoldur. Boyunuz için sağlıklı bir kiloya inmenize yardımcı olacak diyet ve fitness stratejileri hakkında doktorunuzla konuşun .

Aldığınız bir ilacın koltuk altlarınızın kararmasına neden olduğundan şüpheleniyorsanız, başka bir ilaca geçme konusunda doktorunuzla konuşun.

2. Doğal ilaçlar

Pigmentli cildi aydınlatmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç doğal çözüm önerilmiştir:

 • deniz hıyarı özleri
 • kurkumin
 • süt devedikeni özü

Bu ürünlerin koyu renk koltuk altlarını aydınlattığı kanıtlanmamıştır ve bazıları yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir doğal ilaç kullanmadan önce doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.

3. İlaç ve prosedürler

Dermatologunuz, kollarınızın altındaki cildi hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.

Popüler seçenekler şunları içerir:

 • Retinoid kremler veya haplar. Tretinoin (Retin-A), AN için birinci basamak tedavi olarak kabul edilir. Düzenli olarak kullanıldığında, etkilenen bölgelerde cildin incelmesine ve renginin açılmasına yardımcı olabilir.
 • Kimyasal peeling. Trikloroasetik asit (TCA) içeren peelingler cildin pul pul dökülmesine yardımcı olabilir Bu işlem, yeni, pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarmak için daha kalın, hasarlı cildin çıkarılmasına yardımcı olur.
 • Kalsipotrien (Dovonex). Bu D vitamini bazlı krem, cilt pigment hücrelerini azaltır.

Cildin yeniden yüzeylenmesini sağlayan dermabrazyon ve lazer tedavileri de koltuk altlarındaki koyu renkli ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanseriniz varsa, doktorunuz tümörü çıkarmak için ameliyat yapacaktır. Tümör çıkarıldıktan sonra, koyu renkli cilt genellikle temizlenir.javascript:false0 saniye 0 saniye Hacim 0% 

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Koyu renk koltuk altları genellikle zararsız olsa da, özellikle diyabet veya tiroid bezinin az çalışması gibi bir durumunuz olabileceğini düşünüyorsanız, bir dermatolog tarafından kontrol edilmeye değerdir . Buna neden olan durumu tedavi etmek genellikle koyu ten renginin solmasına neden olur.

Kollarınızın altında ve cildinizin diğer bölgelerinde aniden koyu lekeler görürseniz hemen dermatoloğunuza veya birinci basamak doktorunuza görünün. Bu, kanser gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Bir yanıt yazın