Sağlık

Aşırı Terleme ( Lokal hiperhidroz ): nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Termoregülasyon, ter salgılayan salgı bezlerinin çalışması nedeniyle gerçekleştirilir. Tübüler kanallar çok çalışıyorsa, hiperhidroz adı verilen aşırı ter vardır. Yerel hiperhidrozun ve genelin ayırt edildiğini belirtmekte fayda var . Genel bir patoloji durumunda, vücudun her yerinde, ancak yerel bir biçimde – ayrı olanlarda ter salınır.

Avuç içlerini, ayak tabanlarını, kasıkları, ayrıca yüzü ve koltuk altlarını etkileyen hastalığın en yaygın yerel formu. Hiperhidrozun nedenleri ve  tedavi yöntemleri çeşitlidir. Bir hastalıktan muzdarip bir kişi birçok rahatsızlık yaşadığı için terapi zorunludur. Bu, ter lekeleri, hoş olmayan bir koku ve ıslak bir avuçla başka biriyle tokalaşamama nedeniyle koyu renk giysiler giyme ihtiyacıdır.

Lokal hiperhidrozun nedenleri

Hiperhidroz kadınlarda en az erkeklerde olduğu kadar sık ​​görülür . Genel ve lokal hiperhidroza neden olan faktörlerin farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Yerel form, genel olanın aksine vücuttaki küçük rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Yerel bir hastalık, bir kişinin hayatını zorlaştırır, çünkü ortam sıcaklığındaki en ufak bir heyecan veya dalgalanmada aşırı ter salınır. Sonuç olarak, giysiler ıslanır.

Herhangi bir tedavi, hastalığa neden olan faktörlerin belirlenmesiyle başlar. Hastalığın belirtileri, nedeni ortadan kalkar kalkmaz ortadan kalkar. Aşırı terlemenin semptomlardan kurtularak tedavi edilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Rahatlama kısa sürecek ve hastalık daha şiddetli bir biçimde geri dönecektir. Hiperhidrozun etkili tedavisi ancak hastalığın birincil kaynağını tanımlayarak mümkündür.

Lokal hiperhidrozu tetikleyen  nedenler fizyolojik ve patolojik olarak ayrılır. Fizyolojik faktörler şunları içerir:

– yüksek hava sıcaklığı;
– oksijen eksikliği;
– alkol bağımlılığı;
– sağlıksız yiyecek;
– fiziksel aktivite;
– sıcak yemek ve içeceklerin kullanımı;
– tüm sinir bozukluklarının yanı sıra deneyimler.

Artan terlemenin neden olduğu patolojiler:

– sinir sistemi hastalıkları;
– genel fazla çalışma;
– onkoloji;
– tiroid veya ter bezlerinin ihlali;
– vücudun zehirlenmesi;
– ilaçların yan etkileri;
– enfeksiyon.

Bir veya daha fazla faktör, hastalığın ikincil bir formuna yol açar. Birincil kalıtsal veya doğuştandır. Bu durumda hiperhidroz erken yaşta kendini gösterir. Ancak artan terleme, sağlıkla ilgili olmayan rahatsızlıklara neden olabilir:

– kötü hijyen;
– Sentetik iç çamaşırları ve giysiler ile diğer nefes almayan kumaşlar;
– dar ve rahatsız edici ayakkabılar;
– Sezon dışı giysiler.

Hiperhidrozun belirtileri ve tespiti

Hastalığın ana semptomları artan vücut nemi, hoş olmayan bir koku ve aşırı terlemedir. Hiperhidroz teşhisi, muayeneden ve gerekirse özel testler ve numunelerin yardımıyla oluşur. Bunlardan en yaygın olanı Minör testidir. Özü, iyot ve nişastanın vücudun hastalıklı bölgelerine tutarlı bir şekilde uygulanmasında yatmaktadır. Terlerken siyaha dönerler. Böylece lekelerin boyutu ve yoğunluğu tedavi yöntemlerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Üç formun en yaygın lokal hiperhidrozu:

–  aksiller  (aksiller bölgeyi etkiler);
–  plantar ( plantar);
–  palmar  (avuç içi bölgesinde).

Daha az yaygın olan yüz veya kasık terlemesidir. Hastalığın yerel formu sağlığı tehdit etmez, ancak iletişimde çok fazla rahatsızlığa neden olur. Şiddetli hiperhidroza bebek bezi döküntüsü ve dermatoz eşlik eder. Ciddi bir sıkıntı, bunun terlemeyi önleyicinin işe yaramadığı güçlü bir koku olmasıdır .

Evde önleme ve tedavi

 Evde hiperhidroz tedavisi , aşağıdakileri içeren önleyici tedbirlerle daha etkili hale getirilebilir:

1. Doğru beslenme. Yağlı, baharatlı, sıcak yiyecekler, kakao ve sert içecekleri (çay ve kahve) daha az tüketmek veya tamamen ortadan kaldırmak gerekir.
2. Doğal kumaşlardan yapılmış giysiler. Dar ve sentetik giysiler vücuda oksijen verilmesini engelleyerek terlemenin artmasına neden olur.
3. Sık sık iç çamaşırı değişimi.
4. Günde iki kez duş alın.
5. Bir ter önleyici uygulayarak  , doğal bir çare – yanmış şap kullanın . Alet kuru, temizlenmiş cilde uygulanmalıdır, pahalı değildir, ancak vücudun tüm bölgelerine etki eder – koltuk altları, bacaklar, avuç içi.
6. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi.

Lokal hiperhidroz tedavisi için sadece ev

Bir yanıt yazın