Biliyormusunuz

Mezopotamya’dan 4000 Yıllık Yemek Tarifleri

Profesör Bill Sutherland, eski bir Mezopotamya tabletinden gelen bir tarifi kullanarak tam bir Babil yemeğini nasıl hazırladığını ayrıntılarıyla anlattı!

Genel olarak, bir somun ekmekle servis ettiği dört karmaşık yemek yapmayı başardı.

Görünüşe göre, Antik Mezopotamya yazılarının çeşitli türlerini, dönemlerini ve türlerini içeren Antik Mezopotamya Konuşuyor adlı bir kitap var . Bunlar arasında anlatılar, yemek tarifleri, matematiksel metinler ve sihirli büyüler sayılabilir. Sutherland, kitabı Dr. Moudhy Al-Rashid’in bir tweetinden duyduğunu açıkladı. Bu yüzden kitabı, içindeki tarifleri “denemek ve pişirmek eğlenceli olur” diyerek satın aldı.

Kızının yardımıyla hazırladığı basit ama lezzetli kuzu yahnisi ;

Kuzu Yahni

Et kullanılır. 

Su hazırlarsın. 

Yağ ekliyorsun. 

İnce taneli tuz, arpa keki, soğan, arpacık soğanı ve süt ekleyin. 

Pırasa ve sarımsağı ezip ekleyin.

Tuh’u, bacak etinden yapılmış ve bir sürü kişniş ile tepesinde

ancak bunu yapmak aslında kolay bir başarı değildi. Profesöre göre, tarifler “şaşırtıcı derecede özlü” ve “şaşırtıcı” idi. Bu nedenle, süreç boyunca birkaç tahminde bulunmak zorunda kaldı. Ve böylece, yemeği planlamak bir saatini ve onları gerçekten hazırlamak için birkaç saatini aldı.

Sotelenmiş pırasa ve taze soğanla yapılan ve ekşi maya kırıntıları ile süslenen “Gevşeme” iyi görünüyor ama profesöre göre biraz yavan

Profesör, Elamit çorbasının kendi versiyonu için koyun kanı yerine domates sosu kullanmayı tercih etti.

Yine de, Profesör, “Size sunulsa muhtemelen onları tuhaf görmezsiniz” diye açıkladı. Tariflerde özellikle çok beğendiği kişniş, sarımsak, soğan ve pırasaların bolca kullanıldığını da sözlerine ekledi. Hatta yediği en iyi Mezopotamya yemeği olduğunu bile iddia etti.

Bir yanıt yazın