Genel

Muz kabuğu çayı

Muz Kabuğu Çayı Neden Uykuya Yardımcı Olur?

Birçok kişi muz kabuğu çayını uykuyu teşvik eden doğal bir yardımcı olarak kullanır. Özellikle muz kabuğu çayının faydalarının arkasında çok fazla bilimsel çalışma olmasa da, anekdotsal destek var. 

Muz kabuğu çayının, muzda bulunan bazı besin maddeleri ve bileşikler nedeniyle uykuyu desteklemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunlar ağırlıklı olarak magnezyum, potasyum ve triptofandır. 

Magnezyum , rahatlamayla ilişkilendirilen bir eser mineraldir, bu nedenle genellikle sakinleştirici amaçlarla takviye olarak kullanılır. Magnezyum vücudunuzun uyku ve uyanma döngülerinden sorumlu olan normal sirkadiyen ritmi destekler. Aslında, düşük magnezyum alımına sahip olmak, daha kısa uyku düzeniyle ilişkilendirilebilir . Bazı araştırmalar ayrıca magnezyumun uyku hormonu melatonin üretimini desteklerken stres hormonu kortizol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Düşük potasyum sıklıkla kas kramplarıyla ilişkilendirilir, bu nedenle eğer muz yaşıyorsanız sıklıkla muz tüketmeniz önerilir. Gıdalardan yeterli miktarda potasyum almak, sağlıklı kan basıncı seviyelerini desteklemek için de önemlidir, bu da uykuya daha fazla yardımcı olabilir. 

Son olarak triptofan esansiyel bir amino asittir (evet, hindide bulunan bir amino asittir). Bu, vücudun onu üretemediği anlamına gelir, bu yüzden onu yiyeceklerde bulmamız gerekir. Muz gibi triptofan açısından zengin besinler uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir çünkü vücutta nörotransmitter serotonine dönüştürülür.  Serotonin melatoninin öncüsüdür ve ruh halimizi ve uyku düzenimizi düzenlemeye yardımcı olur. 

Muz Kabuğu Çayını Ne Zaman İçmeliyim?

Muz kabuğu çayını içmek için en iyi zaman sabah yerine günün ilerleyen saatleri veya akşamdır. Rahatlatıcı etkileri, yatma vakti rutininize yaklaştıkça uykululuğu artırmaya yardımcı olabilir. 

Bir yanıt yazın