Genel

Tembel olmayı ve ertelemeyi nasıl durdurabilirim?

Bazı şeyleri açıklığa kavuşturalım. Tembelseniz, herhangi bir konuda harekete geçmek istemezsiniz; tembellik bir dereceye kadar ilgisizlikle örtüşür. Tembelliğin üstesinden gelmek, içsel motivasyonunuzu bulmayı ve sorumluluk yükünü kabul etmeyi içerir.

Okumayı ertelemediyseniz, erteleme ve tembelliği nasıl durduracağınıza dair 18 ipucu topladım. Akıllıca seçim!

erteleme ile nasıl mücadele edilir

1. Kendinizi affedin: Erteleme için önemli bir tetikleyici suçluluk duygusudur. Daha erken başlamadığınız için kendinizi kötü hissediyorsanız, ön-frontal korteksiniz devre dışı kalır: kaynaklarınız kapanır ve kendi kendinizi düzenleyemezsiniz. Daha iyi hissetmek için TV’nizi açarak, sosyal medyanızı kontrol ederek veya alışveriş listenizi yaparak erteleme olasılığınız daha yüksektir.

2. Sabah meditasyonunu deneyin: Sabah 5 dakika bile odaklanmanıza ve kendinizi kabul etmenize yardımcı olabilir.

3. Bağışlayıcılığı artırmak için olumlu olumlamalar kullanın: “Bu durum zor ve bununla başa çıkacak yeteneklerim var”, “Mükemmel olmamak için kendime izin verebilirim”, “Öz değerim çalışma miktarıyla belirlenmez. Evet.”

4. Düzenli tutun: Çalışma alanınıza bir göz atın. Dağınık mı yoksa temiz ve düzenli mi? Çalışma koşullarınız odaklanmanızı ve üretkenliğinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Kişisel paylaşım: Aile/arkadaş fotoğraflarım, kişisel eşyalarım vs. yok. Minimumda tutmaya çalışıyorum. Çalışma alanı sinyallerim çalışıyor ve başka bir şey yok.

5. Dikkatinizi dağıtan şeyleri belirleyin ve bunlardan kurtulun: Bir gününüzü sizi yoldan çıkaran dikkat dağıtıcı türlerin ve bunların etrafındaki zamanlamaların bir listesini yaparak geçirin. Onları bulduğunuzda kontrol edin! Telefonunuzu, çok fazla kalemi, komik nesneleri ve dikkatinizi dağıtabilecek diğer şeyleri saklayın ve yalnızca işlerinizi halletmek için ihtiyacınız olanı saklayın.

6. Belirli bir iş istasyonuna sahip olun: Birçok çalışan, pandemi sırasında uzaktan çalışmaya geçmek ve uyum sağlamak zorunda kaldı. Tutarlı bir iş istasyonuna sahip olmak , ertelemeyi kontrol etmede kritik öneme sahiptir. Ofis alanınız yalnızca çalışmaya ayrılmıştır .

7. Pomodoro tekniğini deneyin: Görevleri ve zamanı birlikte yönetmek, erteleme dürtünüzü kontrol etmenize yardımcı olabilir. Pomodoro tekniği, odaklanmanıza ve kesintilerle başa çıkmanıza olanak tanır. Bir görevi tamamlamak için zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve ardından 5 dakika ara verin. Tekniği uygulamanın etkili bir yolu, görevlerinizi pomodorolara ayırmaktır (yani, bu blog makalesini yazın = 8 pomodoro, e-postamı kontrol et = 1 pomodoro). Süre uzunluğunu deneyin ve mola sırasında ekrandan uzaklaşmayı unutmayın!

8. On dakikalık numarayı deneyin: Eğer 25 dakika kulağa çok geliyorsa (şiddetli erteleyiciler için), on dakikalık numarayı deneyebilirsiniz. Görev üzerinde 10 dakika çalışmayı taahhüt edin (gerçekten odaklanın) ve ne olduğunu görün.

9. Önceliklendirme: Her sabah gün sonuna kadar tamamlamam gereken görevleri listelerim. Bu, neyin teslim edilmesi gerektiğine veya belki de göğsümden çıkarmak istediğim bir şeye dayanmaktadır. Ne yapılması gerektiğine dair belirsiz bir fikre sahip olmak yerine, zamanınızı planlayabilmek için bir liste yapın.

10. Çoklu görev yapmaktan kaçının: Bir gün içinde blog yazamaz, video izleyemez, podcast dinleyemez, rapor dolduramaz ve e-postalara yanıt veremezsiniz . Beyniniz bilgi ile aşırı yüklü ve tahmin edin ne oldu; iyi hissetmiyor Sonunda kendinizi yorgun, bunalmış ve bağlantısız hissedersiniz.

11. “En iyi zamanınızı” bulun: Bazen, görevin ne kadar zorlu olduğu veya bu konuda ne kadar kendinize güvendiğiniz önemli değildir. Bu, enerji seviyelerinizle ilgilidir. Ben bir sabah insanıyım, bu yüzden genellikle en zorlu görevleri günün erken saatlerinde planlar ve aramaları, yakınlaştırma toplantılarını vb. bırakırım. Günün hangi saati sizin için en uygunudur? En zorlu görevleri o zamana göre planlayın. Ne zaman yorulmaya başladığınızı hissediyorsunuz? O zamana kadar e-postaları kontrol etmeyi veya bazı bürokratik işleri yapmayı düşünün.

12. Yeniden yakıt doldurun: Su için, iyi bir gece uykusu alın ve tüm bunlar başarısız olursa, bir şeye odaklanarak mola vermeyin. Evet, sosyal medyanızda gezinmek enerji ve odaklanma gerektirir. Rahatlamıyorsun; o noktada ihtiyacınız olmayan bilgileri almaya devam edersiniz.

13. Kapatma bildirimleri (tüm cihazlarda!): Hiçbir şey odaklanmanızı engellememelidir (bu, iş uygulamaları için geçerlidir). Bu korkutucu geliyorsa, belirli kişiler için bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bildirimlerin sizi bir uygulamaya “bağlı” tutmayı ve odaklanmanızı bozmayı amaçladığını unutmayın.

14. Sosyalleşmeyi zorlaştırın: Facebook veya Instagram sekmenizi kapatmayın. Oturumu kapatın, böylece çevrimiçi olmaya istekli hissettiğinizde bilgilerinizi kaydetmenin (sıkıcı) adımını izlemeniz gerekecek.

15. Dikkatli olun: Telefonunuzu veya sosyal medyanızı kontrol etmek istiyorsanız, bir ara verin ve farkındalık pratiği yapın: “Şu anda neler oluyor?”, “Neden Facebook’umu kontrol etmem gerekiyor?” Biraz zaman tanıyın ve yakında işinize geri dönün.

16. İşinizi planlayın: Planlama ertelemenin sessiz katilidir. 15 dakikanızı aceleye getirmek yerine işinizi ve boş zamanınızı planlamaya ayırın. İster madde işareti günlüğü ister dijital görev planlayıcı olsun, onu görebileceğiniz bir yerde saklayın.

17. Fişten çekin ve çalıştırın: Evet! Eğlenceli zamanınızı planlamak çok önemlidir! Beklenti, iş yükünden kaynaklanan kaygıyı dengelemek için güçlü bir mekanizmadır. Genellikle geceleri 1,5 saatimi sevdiğim şeylere ayırırım; Bu, kendimi yorgun hissetmeye başladığımda devam etmemi sağlıyor.

18. Kendinizi ödüllendirin: Son ipucuna ulaştınız! Başardığınız her şey için kendinizi ödüllendirin. İster Pomodoro tekniğini denediniz, ister sosyal medyadan çıkış yaptınız, ya da kaçındığınız o görevi tamamladınız… başardınız! Kendinizi sevdiğiniz bir şeyle kucaklayın.

Bir yanıt yazın