Turizm

Türkiye En iyi 6 rafting merkezi

Köprülü Kanyon , Manavgat – Antalya

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya ili Manavgat ilçesinin 63 km kuzeybatısında, Antalya ilinin 85 km kuzeydoğusundadır. Manavgat ilçesi sınırları içinde bulunan Köprüçay (Köprü) nehri ve tarihi Selge kentinin bulunduğu yerde 366.140 dekarlık bir alanı kapsayan bu yöre, 1973 yılında Milli Park olarak ayrılmış ve ilan edilmiştir. Milli Park’ın kaynak değerini oluşturan Köprüçay’ın Bolasan köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir.

Toros Dağları’ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Köprüçay, Serik’in güneyinden Akdeniz’e dökülür. İki tarafı dik, çıkılması hemen hemen imkansız olan kanyonlardaki yeraltı suları ile beslenen Köprüçay, Türkiye’nin en güzel doğal rekreasyon alanlarından birisini teşkil eder. Bunun yanı sıra, nehrin batısındaki dağlık arazide bulunan antik Selge kenti; nehrin kenarındaki kaleler, su kemerleri, Roma Devri’ne ait köprüler ve tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik kaynaklar, Köprülü Kanyon’un önemini artırmaktadır.

Çoruh Nehri, Artvin

Rafting için belki de dünyanın en iyi yerlerinden birindeyiz. Türkiye rafting merkezi denildiğinde ilk akla gelen yer olan Çoruh Nehri, Artvin’de bulunuyor. Rafting meraklıları için dillere destan bir güzelliği var. Her yıl Çoruh Nehri’nde rafting yapmak için binlerce insan Artvin’e geliyor. 

Çoruh Nehri, toplamda yaklaşık 450 km uzunluğa sahip. Mescit Dağları’nda doğup Gürcistan sınırları içerisinde Karadeniz’e dökülüyor. Artvin sınırları içerisindeki uzunluğu ise yaklaşık 150 km. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri, otoriteler tarafından Afrika’da bulunan Zambezi Nehri’nden sonra rafting için en ideal ikinci nehir olarak kabul ediliyor. Bu nedenle her yıl pek çok yabancı ve yerli turist rafting, kano ve su kayağı yapmak için Çoruh Nehri’ne geliyor. 

Bayburt’tan başlayan ve Artvin’de sonlanan rafting rotasında dört farklı parkur bulunuyor. Bayburt-İspir arasındaki parkur 2-3 zorluk derecesinde ve 106 km uzunluğunda. İspir – Çamlıkaya parkuru 3-4-5 zorluk derecesinde ve 28 km uzunluğunda. Çamlıkaya – Tekkale parkuru 3-4-5 zorluk derecesinde ve 44 km uzunluğunda. Tekkale – Artvin parkusu ise 3-4-5 zorluk derecesinde ve 83 km uzunluğunda. 

Çoruh Nehri’nin Yusufeli sınırlarında kalan parkurlarında rafting yapanlar muhteşem doğayla beraber nehir boyunca dizilmiş kiliseleri ve kaleleri de görebilirler. Bu anlamda Çoruh Nehri rafting için inanılmaz bir değere sahip. 

Fırtına Deresi, Rize 

Türkiye rafting merkezlerinin en önemlilerinden biri olan ve Rize’de bulunan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz tarafındaki derelerin birleşmesiyle oluşuyor. Yaklaşık 60 km uzunluğundaki Fırtına Deresi, Rize’nin Ardeşen ilçesinde Karadeniz’e dökülüyor. 

Fırtına Deresi rafting parkuru yaklaşık 25 km uzunluğunda. Genel olarak Çamlıhemşin’in 1 km güneyinden parkura başlanıyor. Oldukça taşlık bir dere yatağı olduğu için, suyun debisine göre Fırtına Deresi’nde yapılacak rafting’in zorluk derecesi 3-4-5 olabiliyor. 

Parkurun 12. km’sinde bulunan Duygulu Şelalesi rafting meraklılarının ilgisini çeken bir nokta. Tarihi köprülerin altından, çay ve meyve bahçelerini izleyerek hızlandırılmış bir Rize turu yapmak isterseniz Fırtına Deresi’nde rafting tam size göre! 

Munzur Çayı, Tunceli 

Tunceli’de bulunan Munzur Çayı son yıllarda adrenalin tutkunu raftingcilerin uğrak durakları arasına girdi. Tunceli doğasının tüm güzelliklerini barındıran Munzur Vadisi Milli Parkı’ndan geçen Munzur Çayı’nda dört mevsim rafting yapılabiliyor. Ancak rafting meraklılarının favori mevsimi sonbahar. Doğasıyla, Türkiye rafting merkezlerinin en güzellerinden biri olan Munzur Çayı unutulmaz bir deneyim sunuyor. 

Munzur Dağları’ndaki Ziyaret Tepesi’nden doğan ve merkezde Pülümür Çayı ile birleşip Keban Baraj Gölü’ne dökülen Munzur Çayı bölge halkı tarafından kutsal kabul edilen bir akarsu. Munzur Çayı’nın Ovacık-Tunceli bölümü hem eşsiz florası hem de yaban yaşamını göstermesi bakımından büyüleyici bir deneyim sunuyor. Bölgede pek çok endemik bitki türü bulunuyor. Özellikle Ovacık-Yeşilyazı civarında Munzur Çayı’nın iki yanında bölgeyi karakterize eden ünlü Huş Meşceresi ağaçları bulunur. Rafting yaparken bu büyüleyici ağaçlara dikkat edin. 

Düzenli bir debiye sahip olmayan Munzur Çayı’nın Aşağı Torunoba, Sarıtaş, Halbori arasında kalan yaklaşık 20 km’lik bölümü rafting için en ideal yer. Bu parkurda kanyonlar, şelaleler ve ilginç kaya oluşumlarını görebilirsiniz. Zorluk derecesi 3 olarak kabul ediliyor. Ayrıca Munzur Çayı’nın 36 km’lik bölümü uluslararası rafting parkuru ilan edildi. 

Dalaman Çayı, Muğla

Türkiye rafting merkezleri arasında doğasıyla en fazla öne çıkan yer Dalaman Çayı desek hata etmemiş oluruz herhalde.

Muğla’da bulunan Dalaman Çayı, Koçaş Dağı’ndan doğup Ortaca üzerinden Akdeniz’e dökülüyor. Antik ismi İndos olan Dalaman Çayı’nın toplam uzunluğu yaklaşık 230 km. Dalaman Çayı’nın en büyük özelliği neredeyse her zaman suyunun ılık ve berrak olması. Bu berraklığın sebebiyse yataktaki doğal kireçtaşı. Türkiye’nin en turistik bölgelerinden birinde bulunan Dalaman Çayı’nda yıl boyu yerli ve yabancı turistler rafting keyfini yaşıyor. 

Ortalama 8 km uzunluğa sahip Dalaman Çayı rafting parkuruna Fethiye, Dalaman, Marmaris ve Turunç’tan ulaşılabiliyor. Parkurun Akköprü Köyü bölümünde yol ikiye ayrılıyor. Üst yolun zorluk derecesi 5 iken, alt yolun zorluk derecesi 3-4’tür. Akköprü’ye gelindiğinde ise zorluk derecesi 3’e düşer. 

Eğer adrenalini daha fazla yaşamak istiyorsanız Dalaman Çayı’nda rafting yapmak için eylül ve ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Bu dönemde nehirdeki su seviyesi artıyor. Dalaman’ın muhteşem doğasınını izleyerek harika bir rafting deneyimi yaşamak istiyorsanız Dalaman Çayı tam size göre! 

Melen Çayı, Düzce 

Melen Çayı, Türkiye’de rafting denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Havzasının büyük bölümü Düzce’de bulunan Melen Çayı, “Melen Ağzı” olarak adlandırılan bölgeden Karadeniz’e dökülüyor. Yaklaşık 60 km’lik bir uzunluğa sahip. Melen Çayı, Türkiye’nin en güvenli rafting parkurlarından biri kabul ediliyor. 

Melen Çayı rafting parkuru yaklaşık 12 km. İlk 2 km genellikle acemi rafting meraklılarının eğitim aldığı bölüm. Bu anlamda rafting’e yeni başlayanlar için Melen Çayı oldukça doğru bir tercih olacaktır. Kalan 10 km’lik bölüm ise tamamen adrenalin dolu. Parkurun zorluk derecesi 3-4 kabul ediliyor. 

Düzce’deki Dokuz Değirmen Köyü’nden başlayan rafting parkuru Kocaali Beyler Köyü’nde son buluyor. Parkur boyunca Düzce’nin muhteşem doğasını, el değmemiş yaban hayatını gözlemleyerek harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Kaynak :yazı, https://blog..turkishairlines.com/tr/turkiye-rafting-merkezleri/

One thought on “Türkiye En iyi 6 rafting merkezi

Bir yanıt yazın