Kişisel Bakım

Vücut Çatlaklardan Nasıl Kurtulunur

Çatlaklar , aynı zamanda stria olarak da adlandırılır, cildiniz büyüme veya kilo alımı nedeniyle hızla şekil değiştirdiğinde ortaya çıkar. Genellikle
sağlığınızla ilgili bir sorun olduğuna dair bir işaret değildirler.
Cinsiyete bakılmaksızın herkes çatlaklara sahip olabilir. Hamilelik ve ergenlik , hayatta onları almak için en yaygın iki zamandır.
İlk başta çatlak, çevresindeki deriden farklı bir dokuya sahip ince kırmızı veya mor bir çizgi olarak görünür. Çatlakların çoğu zamanla kendiliğinden
kaybolur.
Solduktan sonra daha az fark edilebilir hale gelebilirler. Soluk çatlak izleri genellikle çevredeki deriden daha açık renkli ve bir yara izi gibi biraz
parlak görünür.
Araştırmalar bize, en azından henüz değil, çatlaklar için her şeyi iyileştiren gizli bir bileşen olmadığını söylüyor. Ancak bazı ev ilaçları, çatlakların görünümünü en aza indirmeye ve daha çabuk solmalarına yardımcı olabilir.
Daha yeni çatlakların tedaviye yanıt verme olasılığı daha yüksektir.


Çatlaklar için doğal tedaviler :

A Vitamini

Cilt bakım ürünlerinde bulunan A vitaminine retinoid adı verilir. Retinoidler cildin daha pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlayabilir. Birçok
reçetesiz (OTC) topikal kozmetik kremde kullanılırlar .

Araştırma retinolün reçeteli güçlü bir formu olan tretinoine odaklandı . daha yaşlı1996’dan çalışma , araştırmacılar, tretinoinin
çatlakların daha küçük ve daha az şiddetli görünmesine yardımcı olduğunu buldu.

Bununla birlikte, birkaç yeni ve büyük ölçekli çalışma, tretinoinin çatlaklar üzerindeki etkinliğini incelemiştir. Çatlaklar üzerindeki tüm etkilerini
belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


A vitamini ürünleri bazen cildi tahriş edebilir, bu nedenle bu malzemeyi denerseniz talimatları dikkatlice takip etmeniz en iyisidir. Hamilelik
sırasında retinoid kullanmanın bilinen riskleri olduğundan , aşağıdaki durumlarda bunları kullanmamalısınız:

  • hamile
  • emziren
  • hamile kalmaya çalışmak
Hyaluronik asit

Hyaluronik asit, cildi nemlendirmek ve iyileştirmek için güçlü bir bileşendir. Genellikle kremlerde, losyonlarda ve serumlarda kullanılır.

Çatlakların görünür görünümü, cildinizde gözle görülmeyen değişikliklerle birlikte gelir. Bu değişiklikler cildi daha az elastik hale getirir , çünkü
kolajen cildi güçlendirmek için her zamanki işini yapmaz.

Bir araştırmaya göre, Hyaluronik asit cilt elastikiyetini etkileme potansiyeline sahip olabilir.

Aslında, yapılan bazı araştırmalar, emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, hyaluronik asidin çatlakların görünümünü
iyileştirebileceğini öne sürüyor. Denemek için her gün etkilenen bölgeye bir hyaluronik asit ürünü uygulayın.

Centella


Centella asiatica, Kore güzellik (K-beauty) ürünlerinde popüler bir bileşen olan bir bitkidir. Cica kremleri olarak bilinen centella içeren ürünler bazen yara izi tedavisi
olarak veya hassas cildi sakinleştirmeye ve onarmaya yardımcı olmak için kullanılır. Cica kremlerinin popülaritesi Amerika Birleşik Devletleri’nde
artıyor, ancak pahalı olabiliyorlar.

Centella iltihabı azaltmaya ve kollajen üretimini desteklemeye yardımcı olur.

centella içeren kremlerin hamilelik sırasında çatlakları önlemeye ve görünümlerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ancak araştırmacılar, daha fazla kanıta ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

Şeker

Şeker popüler bir eksfoliyatördür. Küçük kristaller ölü deriyi nazikçe temizler ve daha pürüzsüz hissetmenizi sağlar. Bir dermatolog tarafından gerçekleştirilen mikrodermabrazyon, çatlakları soldurmak için klinik olarak kanıtlanmış birkaç yöntemden biridir. Bu nedenle, pul pul dökülme için bu ev ilacı denemeye değer görünüyor.

Malzemeler zaten evinizde olabilir.

Şeker peelingi yapmak için :

1/2 su bardağı şekeri badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi yumuşatıcı bir maddeyle birleştirin. Yağı şekerle azar azar karıştırın. Islak plaj kumu gibi göründüğünde keseniz hazırdır. Toplamda 1/2 fincan kadar yağ eklemeniz gerekebilir.

  • Karışımı vücudunuzun çatlakların olduğu kısmına hafifçe ovun.
  • Duşta veya banyodayken haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın. Ilık su ile durulayın.
  • Gerektiğinde küçük fırçalama partileri yapın. Şeker ovmanızı kapalı bir kapta kısa bir süre saklayabilirsiniz, ancak görünmeye veya kokmaya başlarsa, yeni bir parti ile taze başlayın.
Aloe vera


Aloe vera, doğal bir cilt tedavisi olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Aloe vera bitkisinin yapraklarının içindeki jöle, yatıştırmak ve nemlendirmek için doğrudan cilde uygulanabilir.

Yapılan araştırmalar, aloe veranın cildin yanık ve yaralardan iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Çatlaklar, zarar görmüş ciltten
kaynaklanan bir tür yara izi olduğundan, aloe’nin cildi onarıcı özellikleri, çatlakların önlenmesine veya solmasına yardımcı olabilir.

Aloe veranın çatlakları tedavi ettiğine dair çok az klinik kanıt olsa da , saf aloe vera cildi yumuşatıp iyileştirebildiği için denemeye değer olabilir.

Her gün duştan sonra çatlaklarınıza bir bitkiden veya reçetesiz satılan bir üründen elde edilen saf aloe vera sürün.

Hindistan cevizi yağı

Saf hindistancevizi yağının cilt için bilinen bazı faydaları vardır. Cildinizin koruyucu bariyerini korumaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar , hindistancevizi yağının kuru cildi ve bazı cilt enfeksiyonlarını iyileştirdiğini öne sürdü. Ve bir başka araştırma Sıçanlar kullanılarak, saf hindistancevizi yağı cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oldu.

Çatlaklar için hindistancevizi yağı kullanımını destekleyen çok fazla kanıt yoktur. Diğer bitki yağları (zeytinyağı, badem yağı ve kakao yağı) üzerinde yapılan araştırmalar, kullanımlarından herhangi bir gelişme göstermedi.

Bununla birlikte, cildinize bir yağ ile nazikçe masaj yapmanın çatlakları önlemesi mümkündür. Çatlaklarınıza hindistancevizi yağı ile hafif bir günlük masaj yapmak yardımcı olabilir ve zarar vermesi muhtemel değildir.

Tabii ki, hindistan cevizine alerjiniz varsa, bu maddeden kaçınmak isteyeceksiniz.

Herhangi bir cilt bakımı tedavisinin zaman zaman alerjilere veya hassasiyetlere neden olabileceğini unutmayın. Bu, ev ilaçları ve doğal yaklaşımları içerir. Bu nedenle, bir reaksiyon fark ederseniz, içeriği kullanmayı bırakın.

Çatlaklar için Tıbbi Tedaviler :

Çatlaklar için tıbbi prosedürler, eğitimli profesyoneller tarafından muayenehanede gerçekleştirilir. Hangi durumda bulunduğunuza, prosedüre ve olası risklere bağlı olarak muhtemelen bir doktor – bir dermatolog, kozmetik cerrah veya plastik cerrah – veya lisanslı bir profesyonel tarafından tedavi edileceksiniz.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bununla birlikte, aşağıda listelenen tıbbi tedavilerle çatlakların gözle görülür şekilde iyileştirilebileceğini göstermektedir.

Sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak en iyisidir. Tıbbi tedaviler bile çatlakları tamamen silemez veya önleyemez.

Lazer tedavisi


Lazerler cilde odaklanmış ışık verir. Ne tür bir lazerin kullanıldığına bağlı olarak, tedavi kollajen üretimini artırma potansiyeline sahip olabilir ve çatlakların çevredeki ciltle karışacak şekilde solmasına yardımcı olabilir. Bazı lazer tedavileri, etkilerini görmeden önce birden fazla seans gerektirir.

Lazer tedavisi ayrıca yara izleri ve rosaceanın neden olduğu cilt dokusunu ve kızarıklığı azaltmak için de kullanılır . Bu nedenle, lazer tedavisinin potansiyel olarak çatlakların görünümünü iyileştirebileceği mantıklıdır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, evdeki ilaçların yapamayacağı şekilde cildi soymayı içerir. Profesyonel bir el değneği kullanarak, ölü cilt hücrelerini nazikçe temizlemek için cildinize aşındırıcı bir madde uygular.

Çatlaklar için mikrodermabrazyon araştırmaları sınırlıdır, bir araştırma incelemesi izlerin ciddiyetini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Mikro iğneleme

Microneedling, ciltte küçük iğneler oluşturan bir cihaz kullanır. Bu tedavi cildin kollajen ve elastin üretmesine neden olur ve bu da gevşek cildin daha sıkı görünmesine yardımcı olabilir.

Evdeki aletlerin aksine, ofis içi mikro iğneleme, cildin iyileşme işlevini daha etkili ve daha güvenli bir şekilde hedeflemek için cildinizin derinliklerine iner.

Mikro iğneleme, çatlakların dokusunu tedavi etmenin minimal invaziv bir yoludur ve hatta daha eski olanlar da cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir.

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavileri cildinize kollajen üretimini uyaran enerji dalgaları gönderir. Sonuç daha sıkı bir cilt olabilir.

Son zamanlarda, enerji dalgalarını cildin daha da derinlerine göndermek için radyofrekans tedavileri mikro iğneleme tedavileri ile birleştirilmiştir . İğne cilde nüfuz eder ve kanallara radyofrekans salar, her biri için daha derin kollajen katmanlarını uyarır.

Ek olarak2 radyofrekans tedavisinin çatlakların görünümünü iyileştirebileceğini gösteriyor, ancak diğer mevcut tedavilerle nasıl karşılaştırıldığını anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Kimyasal soyma

Kimyasal peeling, glikolik asit gibi bir asidin cilt yüzeyine uygulanmasını içerir. Profesyonel kimyasal peeling, evdeki versiyonlardan daha güçlüdür ve ofiste uygulanır.

Peelingler ciltte derin bir pul pul dökülme sağlar ve kollajen üretimini teşvik eder.


Bu, çatlakların daha küçük görünmesine yardımcı olabilir, ancak mevcut kanıtlar sınırlıdır.

Genel olarak, klinik prosedürler çatlaklar için ev ilaçlarından daha etkilidir. Ancak bu prosedürler genellikle sigorta kapsamında değildir ve maliyetli olabilir.

Tüm seçenekler tüm cilt tipleri için uygun değildir, bu nedenle hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmak için bir dermatoloğa danışmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın