Kişisel Bakım

Akne eğilimli ciltler için en iyi 5 yüz maskesi5 ev yapımı sivilce ile mücadele için tarifler :

Sivilce söz konusu olduğunda oyunda katkıda bulunan birçok faktör olabilir . Temel sebep, yağ ve tıkanmış gözeneklerdir , ancak aşırı yağ üretimi ve ardından bakteri kaynaklı inflamasyonun nedenleri, hormonlardan küçük enfeksiyonlara kadar herhangi bir yerde olabilir.

Şiddetli sivilce genellikle tedavi açısından daha ağır, tıbbi kaldırma gerektirir, ancak topikal uygulama ile daha hafif kırılmalar artırabilirsiniz.

İşte doğal malzemeler ve nasıl çalıştıkları için beş tarif:

1. 1/2 çay kaşığı zerdeçal + 1 yemek kaşığı bal karıştırın

Bırakma: 10–15 dakika

Neden işe yarıyor: “Zerdeçal, doğal bir antienflamatuvardır ve ciltte iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir” diyor Yale New Haven Hastanesi’nde klinik dermatoloji profesörü ve Pure BioDerm’in yaratıcısı olan FAAD, Deanne Mraz Robinson .

Toz veya bitki, zerdeçal topikal uygulama için bir macun haline getirilebilir. Doğal olarak antibakteriyel ve antimikrobiyal olan antioksidan bakımından zengin bir ürün olan bal ile karıştırılması iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir ve gelecekteki kırılmaları önleyebilir.

2. Kil maskenize 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyin.

Bırakın: 10–15 dakika (en fazla 30)

Neden işe yarıyor: “ Çay ağacı yağı denenmiş ve gerçek bir antibakteriyel ve antienflamatuar” diyor Robinson. Da araştırma etkili bir doğal akne savaşçı olmak bulmuştur, bu yüksek dozlarda etkili olduğu ve cilt üzerinde direkt olarak uygulandığında olabilir. “Yüksek konsantrasyonlar cildi tahriş edici olabileceğinden dikkatli olun.”

Potansiyel hormonu bozma özellikleri nedeniyle, bal ile veya kalsiyum bentonit kil maskenizde 1-2 damla su ile seyreltin , bu da cilt ve olası tahriş edici maddeler arasında bir engel oluşturur.

Başka seçenek? Birkaç damla çay ağacı yağı , zeytin yağı , jojoba veya tatlı badem gibi 12 damla taşıyıcı yağ ile karıştırılır . Temizlenmiş cilde nemlendirici gibi uygulayın (gözlerden kaçınarak). 5-8 dakika bekletin. Masaj yapmak ve cildinizin bakım rutinini devam ettirmek için ılık bir havlu kullanın (bunu yaparsanız toner atlayın).

Etkinliğini belgeleyen çalışmaların çoğunlukla uzun vadede olduğu bir çay ağacı yağı yolculuğuna çıkarken akılda bulundurun , bu nedenle tutarlı kullanım tek gecelik tedavi uygulamasından daha başarılı olacaktır.

3. Gül suyunda cadı ela ( Hamamelis virginiana ) ve kil masken

Bırakın: 10–15 dakika (en fazla 30)

Neden çalışır: Sık sık büzücü olarak kullanılan bir botanik özüt, cadı elaları  Hamamelis virginiana ) ciltteki fazla yağı gidermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda doğal olarak antibakteriyeldir ve antienflamatuar özellikleri onu kızgın, kırmızı yumruları denemek için iyi bir seçenek haline getirir.

Sivilce mücadele gücünü dolduran cildi yatıştırıcı bir maske için, birkaç damla cadı elaını gülveya beyaz çay suyuyla karıştırmayı deneyin . Bentonit kil maskenizi nemlendirmek için bu suyu kullanın. Robinson, “Cildi soyup tahriş edici olabileceğinden, bazda alkol içeren preparatlardan kaçının.

4. Aloe vera ile zerdeçal veya yeşil çayı karıştırın

Bırakma : 15–20 dakika

Neden işe yarıyor: “Aloe doğal bir sakinleştirici maddedir” diyor Robinson. “Aknenin cildin sakinleşmesine yardımcı olmak için çok iltihaplı ve tahriş olması yararlı olabilir.”

Bu tesis aynı zamanda salisilik asit ve sülfür doğal olarak oluşan Güvenilir kaynağıÖzellikle yağlı cilde sahip kişiler için sivilceyi ideal bir rakip yapar .

Yağ kontrolü ve hassas cilde yardımcı olmak için, toz zerdeçal veya yeşil çay gibi diğer güçlü bileşenlerle karıştırın.

Bonus: Aloe içten dışa da çalışabilir: Bir çalışma aloe vera suyunun içilmesinin hafif-orta şiddette aknenin iyileşmesine yardımcı olabileceğini buldu.

5. Yulaf ezmesi bitti, şekersiz

Bırakma : 20–30 dakika

Neden çalışır: Yulaf antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir ve yulaf kepeği özellikle B kompleks vitaminleri, E vitamini, protein, yağ ve minerallerin iyi bir kaynağıdır.

Normalde sağlıklı bir kahvaltı seçeneği için yaptığınız gibi yulafları suyla kaynatın ve cildinize yatıştırıcı maske oturumu için uygulamadan önce karışımın tamamen soğumasını bekleyin.

Cilt sorunları için yulaf ezmesi kullanırken gerçekten yanlış gidemem, ancak bileşik sonuçlar için birkaç damla çay ağacı yağı veya zerdeçal ekleyin.

Bir yanıt yazın