Kişisel Bakım

Hint yağı yağının yüz ve cilt için faydalarıHint yağı nedir ?

Hint yağı, sarı renk tonuna sahip yarı saydam bir sıvıdır. Temizlik ürünlerinden boyalara kadar çok çeşitli ev eşyalarında aktif bir bileşendir.

Aynı zamanda, en belirgin olarak sindirim sorunları olan bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için de kullanılmıştır.

Hint yağı, ince bağırsakta risinoleik aside ayrılır. Bu sindirim sürecini hızlandırır. Kanıtlar daha az kesin olsa da, hint yağı, yüz ve cilt için bazı potansiyel faydalar ortaya koymuştur.

Hint yağı ve risinoleik asidin ciltte emilimini arttırdığı düşünülmektedir ve bazen dermatoz, sedef hastalığı ve akne gibi çeşitli cilt durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır . Ayrıca, bunu destekleyen bilimsel literatür olmasa da, kirpikler de dahil olmak üzere saç dökülmesini teşvik eden hint yağının anekdot raporları vardır.

Bir risinoleik asit ve diğer birçok yağ asidi kaynağı olarak hizmet ederek, hint yağı, özellikle yüz için faydalı bir cilt bakım ürünü yapan bazı özelliklere sahiptir.

Hint yağı yağının yüz ve cilt için faydaları

Hint Yağı Cilt Faydaları

Castor Oil çok uzun bir süredir cilt yararları için topikal olarak kullanılmıştır ve kitlesel kullanımları ve en basitinden en karmaşık cilt sorunlarına iyi geldiği için hiçbir ilacın yerini tutamaz. Bu yağ cilde nüfuz eder, cildi nemlendirir, nemlendirir ve genç bir görünüm için cildi yumuşatır.

1. Cildi Nemlendirir

Kuru lapa lapa cilt özellikle nemlendirici özelliklerinden dolayı cüruf yağına çok fazla ihtiyaç duyuyor. Hint yağı, cildi derin gözeneklerden nemlendirerek cildin içine hızla emilir. Cilt bol miktarda yağ asidi ile beslenir ve gün boyunca uzun süre kalır. Düzgün bir astar elde etmek için hint yağını avuçlarınız arasında ve ardından kuru cilt alanlarınıza sürtüğünüzden emin olun.

  2. Anında Tedavi Cilt Sorunları İçin

Maviden çıkan, bizi hayal kırıklığına uğratan cilt problemleri var. Siğiller, akne, cilt etiketleri, hepsi çeşitli nedenlerle üretilen hint yağı olan ortak bir çözüme sahiptir. Bir veya iki hafta boyunca hint yağı uygulaması düzenli olarak bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

3. Çatlakları Önler

Hint yağı, kırışıklıkların önlenmesinde yardımcı olduğu şekilde, mucizelerini de izlemede de onları daraltmaya çalışır. Hint yağı düzenli olarak cilde uygulandığında, cildin elastikiyetini geri kazandırarak cildi yumuşatır ve ardından çatlak izlerini önler.

Cilt çatlakları
yüz
 • Sivilce: Hint yağı yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri sivilceyi azaltmada faydalıdır. Ricinoleik asit, akneye neden olan bakterilerde büyümeyi engelleyebilir.
 • Doku: Hint yağı diğer yağ asitleri bakımından da zengindir. Bunlar yüz derisine uygulandığında pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı artırabilir.
 • Cilt: Hint yağı içindeki yağ asitleri sağlıklı cilt dokusunun büyümesini de destekleyerek dengesiz cilt tonlarının geri kazanılmasına yardımcı olabilir.
 • Hassas cilt: Hint yağı düşük komedojenik skora sahiptir. Bu, ciltteki gözenekleri tıkama ihtimalinin olmadığı ve siyah noktaların oluşma riskini azaltıp hassas ciltlerde kullanım için uygun olmasını sağlar.
 • Ucuz: Cilt bakım ürünleri ve özellikle yüz kremleri ve yağlar çok pahalı olabilir. Hint yağı nispeten düşük maliyetlidir ve ciltte sağlıklı bir cilt ya da nemi teşvik etmek gibi birçok benzer özelliği paylaşır.
cilt
 • Anti-enflamatuar: Hem hint yağı hem de risinoleik asit, anti-enflamatuar özellikler göstermiştir. Bu onları tahriş olmuş cildi tedavi etmek için yararlı kılar.
 • Antimikrobiyal: Hastalığa neden olan mikropları dışarıda tutarak cildi bakteriyel enfeksiyonlardan koruyabilir .
 • Nemlendirici: Hint yağı, trigliserit içerir. Bunlar cildinizdeki nemin korunmasına yardımcı olarak kuru cilt için faydalı bir tedavi olmasını sağlar.
 • Hidrasyon: Hint yağı, nemlendirici özelliklere sahip olabilir, bu da cildi nemli tutarak havadaki cilde nem çekebileceği anlamına gelir.
 • Temizleme: Hint yağı içinde bulunan trigliseritler de ciltteki kiri temizlemeye yardımcı olur.

Hint yağı, cilt sağlığının iyileştirilmesi ile bağlantılı birçok kimyasal madde içerirken, Hint yağı yağının dermatolojik yararları konusunda sınırlı araştırma yapılmıştır. Diğer tedavilerin yanı sıra kullanmak daha etkili olabilir.

kullanım

Cildin hint yağını tamamen emmesi zaman alabilir, ancak yağın seyreltilmesi cildin içine emilimini sağlayabilir.

İnsanlar hint yağı, zeytinyağı veya yerfıstığı yağı gibi diğer yağlarla seyreltebilir. Tavsiye edilen oran 1: 1’dir – hint yağı miktarı, karıştırıldığı yağla aynı olmalıdır.

Yan etkiler

Hint yağı bir çok ümit verici özelliklere sahip olsa da, bu iddiaların çoğunu destekleyen bilimsel kanıtların kesin olmadığını ve kanıtların çoğunun bilimsel olmaktan ziyade feci olma eğiliminde olduğunu not etmek önemlidir.

Bu, çoğu çalışmanın, geniş kapsamlı ve doğru veriler sağlamak yerine, hint yağı ile yapılan tedavinin başarılı olduğu özel bir örnek olduğu anlamına gelir.

Bunlar genellikle aşağıdakiler gibi alerjik reaksiyonlarla ilgili raporlardır:

 • Deri döküntüleri
 • şişme
 • kaşıntı

Hint yağı üzerine alerjik reaksiyon yaşayan herkes derhal tıbbi yardım almalıdır.

Deri tahrişi ve döküntülerin gelişimi en sık bildirilen yan etkilerdir.

Bir yanıt yazın