Kişisel Bakım

Tüy Dökücü Hamam Otu ( Zırnık Otu ) Faydaları

Asıl adı zırnık otu olan Hamam otu, eski dönemlerden beri kullanılan bir bitkidir. Özellikle Osmanlı döneminde sıkça kullanılmaktaydı. Tüy dökücü etkisi olduğu ve hamamda kullanıldığı için bu adı almıştır. 

özellikle istenmiyen tüylerinden kurtulmak isteyenler Hamam otunun faydaları nelerdir? sorusunun cevabını merak ediyor.

Tüylenmeyi önleyici etkisi de olan hamam otu, günümüzde de bu amaçla doğal bir tüy dökücü olarak kullanılıyor. Kimyasal maddelere karşı alerjileri olan kişilerin sıklıkla kullandığı hamam otunun birçok farklı etkisi de bulunuyor.

Hamam otu aslında Anadolu kadınları tarafından uzun yıllardır kullanılan bir kimyasal bileşiktir. Ot kısmına aldanmamak lazım aslında As2S3 kimyasal yapısına sahip olup doğadaki en güçlü zehirlerden arsenik ve en kötü kokan maddelerden olan kükürtten oluşuyor.

Bu yoğun kimyasal yapı nedeniyle ciltte belirli bir süre bekletildiği zaman kıl gövdelerinin yapısını bozarak adeta eritiyor.

Hamam otu ağda ve epilasyon aleti gibi acılı tüy alma yöntemlerinin görevini görüyor. Tüyleri kökten yok eden bu ot Osmanlıdan beri kadınlarda tüy dökücü olarak kullanılıyor.

Hamam otu normal yöntemlerle ya da jiletle aldığınız tüylerinizin daha sonra kalın bir şekilde çıkmasına engel olmaktadır.

Hamam otu kılları ya da tüyleri alırken bu işlemi kırmadan yapıyor. Bu nedenle hamam otuyla tüylerinizi, kıllarınızı kökünden alabilirsiniz.

Hamamotu cildi besleyerek ferahlık hissi veriyor. İçeriğinde bulunan doğal özler sayesinde cildin tahriş olmasına engel olmaktadır. Hamam otu kullandıktan sonra ortada alerji olma gibi bir risk yoktur.

Ancak hamam otu bazı ciltlerte ciddi egzamalara hatta lekelenmelere ve iz kalmasına da sebep olabiliyor.

HAMAM OTU TOZU NASIL KULLANILIR ?

Hamam otu tozunu kâseye alıp krem kıvamına gelene kadar içine su ilave edilir.
Tüylerin olduğu bölgeye hazırlanan hamam otu karışımı sürülür ve 5 dakika bekletilir.
Süre sonunda ince bir bez üzerinden hafifçe bastırarak sürtülür.
Bez sayesinde bütün tüyler dökülecektir.
Ürün kesinlikle yüze uygulanmamalıdır. Uygulama sırasında göze ve yüze gelmemesine özen gösterilmelidir.

Bir yanıt yazın