Genel

Köpek kakasıyla bulaşan insan hastalıkları

Bakterilerden

Campylobacteriosis semptomları arasında ishal, kramp, karın ağrısı ve ateş bulunur. Hastalık genellikle bir hafta sürer ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde Campylobacter kan dolaşımına yayılabilir ve yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir.

E. Coli ve diğer dışkı koliformları birçok hayvanın bağırsaklarında yaşar. Bazı suşlar kan dolaşımına karışabilir veya mide kramplarına, mide bulantısına, kusmaya, ishale ve ateşe neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde E.coli enfeksiyonu ölümle sonuçlanabilir.

Salmonelloz , diğer hayvanlardan insanlara bulaşan en yaygın bakteriyel enfeksiyondur. Semptomlar ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, kusma ve ishali içerir.

Yersiniosis , insanlarda bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilen başka bir bakteriyel hastalıktır. Yersinia, diğer birçok bakteriden farklı olarak soğuk suda çoğalabilir ve ilkbaharda eriyen göletlerde, su birikintilerinde ve göllerde yüksek sayılarda bulunabilir.

Parazitlerden


Siklospora enfeksiyonu genellikle vücutta bir hafta boyunca kuluçkaya yatar ve daha sonra bir aydan fazla bir süre boyunca artıp azalabilen gastroenterite neden olur.

Suda bulunan Cryptosporidium ve Giardia mikroskobik parazitleri. Bağırsak hastalıklarına (giardiasis veya “kunduz ateşi “ ve cryptosporidiosis) neden olabilirler .

Yuvarlak kurt (kancalı kurt ve kırbaç kurdu dahil) larvası vücutta beyne, akciğerlere, böbreklere, karaciğere, kalbe veya gözlere göç edebilir. Yuvarlak kurt larvaları körlüğe neden olabilir.

Tenyalar, derilerindeki gözenekler yoluyla veya yutularak insanlara bulaşabilir. Bağırsaklara bağlanırlar ve konakçılarından besinleri emerler.

Kediler tarafından taşınan bir parazit olan toksoplazmoz , bir kadının hamilelik sırasında enfekte olması veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde doğum kusurlarına neden olabilir.

Bir yanıt yazın