Kişisel Bakım

Sağlıklı Saçlar İçin bu Gıdalar Önemli

Sağlıklı bir saç kılını korumak herkes için önemlidir, ancak birçok kişi diyetlerinin saç büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini bilmiyor. Birçok vardır gıdalar dahil saç büyümesini teşvik yardımcı olabilir somon , kabak çekirdeği , avokado , narenciye meyveleri , yapraklı sebzeler , yumurta ve tatlı patates diğerleri arasında.

Saç uzaması

Gençken, saçınız hep etrafınızda olacak gibi görünüyor; Aslında, gidip saçını kestirmek için ne sıklıkta para harcadığın konusunda sinirlenebilirsin. Ancak yıllar geçtikçe saçlarınız çok fazla gerginlik ve strese katlanmak zorundadır . Bazı insanlar erkek tipi kellikten muzdariptir, bazıları ise sadece bir fırçayı fırlattığınızda kırılan ve çıkan zayıf saçlara sahiptir.

Saç sağlığı ayrıca bazı beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlikler, hamilelik , kemoterapi , kalıtım, ilaç kullanımı, stres düzeyleri, otoimmün hastalıklar ve onlarca diğer periferik hastalıktan da etkilenebilir. neden olur. Kısacası, çoğu kişi tarafından saçlarımızın her zaman tatlı, dolgun ve sağlıklı görünmeyeceği anlaşılmaktadır. Saç dökülmesinin bazı nedenlerinden kaçınılmasa da, saç sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri saç dostu bir diyet yediğinizden emin olmaktır.

Saçın ve saç derisinin yapısı ve işlevi bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak tüm bu bilgileri burada bulabilirsiniz .  Şimdi saçların uzamasına yardımcı olmak için bazı yiyeceklere daha yakından bakalım.

Saç büyümesini teşvik eden yiyecekler arasında somon, kabak çekirdeği , avokado, narenciye, yapraklı sebzeler ,  yumurta ve tatlı patates tüketimi yer alır . Bu yiyecekler aynı zamanda saç dökülmesini de önler ve hem saç hem de saç derisine önemli besinler sağlar.

Çilekler
C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından yüksek olan meyveler, saç deriniz üzerinde çıplak lekeler görmeye başlarsanız, saç büyümesini teşvik etmek için mükemmel yiyeceklerdir. C vitamini , saçın gücü ve dayanıklılığında önemli bir rol oynayan kolajen üretiminde anahtar bir bileşendir .

Saç, kollajenden oluşan koruyucu bir kabuk ile kaplanır, bu yüzden onsuz, saç kırılmaya daha meyillidir. Saçlarınızın sağlam kalabilmesi için uygun kolajen seviyelerinizin olmasını sağlamak istiyorsanız, C vitamini bakımından çok zengin oldukları için diyetinize çilek , yaban mersini ve narenciye ekleyin .

Badem
İnsanların sıklıkla göz ardı ettiği saç ve saç derisine en çok zarar veren unsurlardan biri de güneş. Saç deriniz güneş ışınlarından olumsuz etkilendiğinde, yeni saç üretiminize zarar verebilir. Bademler , E vitaminin çok yüksek seviyelerine sahip olması nedeniyle, bunun için iyi bir önlemdir .

Bu vitamin sadece koruma cilt ve saç folikülleri oksidatif strese ve hasara, ama aynı zamanda saç tellerinin bulunan ve gücü ve görünüşüne katkı yapmakta olan keratin üretimi ile yekparedir. Badem, ayçiçeği tohumu ve çam fıstığı bu esansiyel vitaminin diğer bir kaç harika kaynağı.

Keten tohumu
Saçınıza uygun şekilde bakmadığınız zaman, kırılgan ve kıvrımlı olabilir ve taranması daha zordur, bu da saç dökülmesinin daha iyi olma ihtimaline neden olur. Saç derinizdeki doğal, sağlıklı yağların seviyesini artırmak ve oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, omega-3 yağ asitleri bu bölümde yardımcı olabilir.

Saçınızın dokusunu geliştirmek hem sağlık hem de estetik için önemlidir ve keten tohumlarındaki yüksek yağ asitleri konsantrasyonu onları lezzetli ve basit bir çare yapar.

Fasulyeler
Fasulye dolaşımın önemli bir parçası olan zengin bir demir kaynağıdır . Saç derisine ve diğer ekstremitelere akan yeterince oksijenli kan varsa, saç büyümesi uyarılır ve korunur .

Düzenli olarak veya günlük olarak diyetinize fasulye eklerseniz, saçınızın gücünü önemli ölçüde artırabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yapraklı sebzeler
Muhtemelen asla metilsülfonilmetan (MSM) duymamışsınızdır , ancak saçınızın sağlık ve büyüme düzeninde büyük rol oynayabilir.  Bu bileşik için bir başka kelime, keratin gelişimi için gerekli olan organik sülfürdür.

Keratin saç tellerinizde temel yapı taşı proteinidir , bu nedenle yapraklı yeşillerden elde edebileceğiniz bir MSM kaynağı olmadan saç büyümesi temelde imkansızdır!

Avokado
Saç büyümesini teşvik etmek ve saç derisindeki oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, diyetinize avokado eklemek harika bir seçimdir. Bu lezzetli meyveler, saç köklerinin sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir . 

Topikal olarak avokadoyu saçınıza uygulayabilirsiniz ve saçınızın parlak görünmesi ve daha hızlı büyümesi için saç derisine saç maskesi olarak uygulayabilirsiniz.

Somon
Saçlarınız parlaklığını ve parlaklığını kaybetmeye başladığında, çok sinir bozucu olabilir, ancak saçtaki doğal asitler olmadan daha az korunur ve çekici değildir , hasara meyillidir.

Yumurtalar
Diyetimizde protein olmasaydı, vücudumuzdaki çoğu şeyi yetiştiremeyiz ve aynısı saçlar için de geçerlidir!

Yumurta da proteinin sadece bir kaynak değildir, ancak biotin suda çözünür bir B vitamini olan yardımcı kafa derisi sağlığı ile.

Sabah diyetinize haftada birkaç kez yumurta eklemek, biyotin seviyesini yükseltir ve saçlarınızın düzenli ve eşit şekilde büyümesini sağlar.

Su
Hidrasyon saç büyümesi de dahil olmak üzere her bedensel işlemin önemli bir parçasıdır. Saçın dörtte biri sudan oluşur, ancak uygun hidrasyon olmadan büyüme yavaşlar ve saçlar zayıflar .

Su saçın ipeksi ve parlak görünmesinin yanı sıra esnek ve sağlıklı görünmesini sağlar. Her gün önerilen su miktarı 8-10 bardaktır, bu da saçlarınızı sağlıklı tutmak için gereklidir!

Bir yanıt yazın