Biliyormusunuz

Türksüz Türk köyü Faymonville …

Belçika’da bulunan Faymonville köyü bildiğiniz bütün köyleri size unutturacak kadar ilginç bir özelliğe sahip. Çünkü bu köy hiçbir Türk’ün yaşamamasına rağmen ‘Türk Köyü’ olarak anılıyor. Ayrıca Türk adını nereden aldığı hâlâ kesin olarak bilinmeyen köyde her yıl düzenlenen karnavalıyla yine renkli görüntülere sahne oluyor.

Belçika’nın Almanya sınırındaki Arden Dağları bölgesinde bulunan bu köyün ismi Faymonville. Köyün meydanında, Belçika ve Valonya otonom bölgesi bayraklarının yanında Türk bayrağı da dalgalanıyor.

Köyün merkezinde bulunan ve şuan kütüphane olarak kullanılan binanın girişindeki mermerin üzerinde oyulmuş ay yıldız, binanın içindeyse camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

Bu kadar Türklüğü simgeleyen objelerin ardından “Burada nasıl Türk olmaz?” diyebilirsiniz.

O konu hakkındaki bilgiyse şöyle… Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne ‘Türk köyü’ denilmesiyle ilgili, 8’inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor.

Öncelikle köyün bu günlere kadar gelmesinin nedeni köyün yaşlıları tarafından 2. Dünya Savaşı ile ilgili verdikleri çok ilginç bir anektod tarafından açıklanıyor.

Yaşlıların dediklerine göre Alman orduları 2. Dünya Savaşı sırasında köyün girişindeki Türk bayrağından dolayı bu köye zarar vermezler çünkü Türkiye ile saldırmazlık anlaşması vardır.

Gelelim Faymonville köyünün ‘Türk Köyü’ ismini nereden ve nasıl aldığına…

Köyün bu ismi alması hakkında birçok söylenti bulunuyor. Bunların içinde köylüler tarafından kabul edilenler ise şöyle…

16. yy’da Osmanlılarla savaşmak için yardım adında kilise tarafından para toplanırken, Feymonville köylüleri diğer Valon (Belçika’nın içinde otonom bir bölge) köylerinin aksine Lüksemburg Düşesliğine bağlı oldukları için ödeme yapmayı reddetmişler.

Ve bu sebeple ‘Hristiyanlık aleminin düşmanı ve Türklerin dostu’ ilan edilmişler.

Diğer bir söyleme göreyse Faymonville köylüleri, zamanında Haçlı seferlerine katılmadı ve soyutlanarak onlara ‘Türk’ denildi.

Faymonville köyüleri, eski dönemlerde Türklüğü o kadar benimsemiş ki, rivayete göre bir dönem kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan taklidi sesle yapmaya başlamışlar. Köyde birçok Türklüğü simgeleyen şey var.

Hatta Faymonville’deki tek otel ‘Eski Sultan’ (Le Vieux Sultan) adını taşıyor.

Köyde Türk bayrağı bulunması hakkında da rivayetler bulunuyor.

Faymonville’e ‘Türk Köyü’ denilmesi ve Türk bayrağının bu köyün sembolü olması, bu geleneğin 8’inci yüzyıldan kaldığını savunan köylülerce açıklanıyor.

Köyün tanınmasında etkili olan bir şey daha var ki oda Faymonville’de her yıl düzenlenen geleneksel karnaval…

Faymonville, karnaval etkinlikleri çerçevesinde kırmızı beyaza büründü.

Türk bayraklı bando takımının arkasında kortej oluşturdu. Çevre köylerdekilerin de katıldığı karnavalda, Türk bayraklı bando takımının arkasında kortej oluşturuldu. Köylüler, karnaval kapsamında çeşitli kostümler giyerek eğlendi.

Karnavalı, Belçika ve komşu ülkelerden gelen çok sayıda Türk izledi.

Bir yanıt yazın