Aşırı terleme ( hiperhidroz ) nedir ? hiperhidroz Nedenleri ve tedavileri nelerdir ?

Hiperhidroz nedir?

Hiperhidrozda vücudunuzun ter bezleri aşırı çalışır. Bu aşırı aktivite, başkalarının terleyemeyeceği zamanlarda ve yerlerde çok fazla terlemenize neden olur.

Bazen tıbbi bir durum veya duygu (anksiyete gibi) aşırı terlemeyi tetikler. Hiperhidrozlu birçok insan için semptomları kontrol etmek sürekli bir zorluk olabilir.

Fokal hiperhidroz nedir?

Fokal hiperhidroz, ailenizden miras alabileceğiniz kronik bir cilt hastalığıdır. Genlerinizdeki bir mutasyondan (değişimden) kaynaklanır. Aynı zamanda birincil hiperhidroz olarak da adlandırılır. Aşırı terleyen çoğu insanda fokal hiperhidroz vardır.

Fokal hiperhidroz genellikle sadece koltuk altlarını, eller ve ayakları ve başı etkiler. Yaşamın erken dönemlerinde, 25 yaşından önce başlama eğilimindedir.

Genelleştirilmiş hiperhidroz nedir?

Genelleştirilmiş hiperhidroz, başka bir tıbbi sorun nedeniyle meydana gelen aşırı terlemedir. Birçok tıbbi durum ( diyabet ve Parkinson hastalığı gibi ) vücudunuzun normalden daha fazla terlemesine neden olabilir. Naproksen ve çinko takviyeleri gibi bazı ilaçlar yan etki olarak fazladan terlemeye neden olur.

Sekonder hiperhidroz olarak da adlandırılan genelleştirilmiş hiperhidroz, yetişkinlerde ortaya çıkma eğilimindedir.

Hiperhidroz ne kadar yaygındır?

Tahminler, ABD’deki insanların %2 ila %5’inde hiperhidroz olduğunu gösteriyor. Ancak bu sayı daha fazla olabilir. Aşırı terleyen birçok insan semptomları hakkında konuşmaz ve sağlık uzmanına asla söylemez. Bu, hiperhidrozun kaç kişiyi etkilediğini ölçmeyi zorlaştırıyor.

BELIRTILERI VE NEDENLERI
Hiperhidroza ne sebep olur?

Terleme, vücudunuzun çok ısındığında kendini nasıl soğuttuğudur (egzersiz yaparken, hastayken veya gerçekten gerginken). Sinirler ter bezlerinize çalışmaya başlamalarını söyler. Hiperhidrozda, belirli ter bezleri görünürde bir sebep olmaksızın fazla mesai yaparak ihtiyacınız olmayan ter üretir.

Fokal hiperhidroz genellikle şunlardan kaynaklanır:

 • Sitrik asit, kahve, çikolata, fıstık ezmesi ve baharatlar dahil olmak üzere belirli kokular ve yiyecekler.
 • Duygusal stres, özellikle kaygı .
 • Sıcaklık.
 • Omurilik yaralanması .

Genelleştirilmiş veya ikincil hiperhidroz şunlardan kaynaklanabilir:

 • Disotonomi (otonom disfonksiyon).
 • Isı, nem ve egzersiz.
 • Tüberküloz gibi enfeksiyonlar .
 • Hodgkin hastalığı (lenfatik sistem kanseri) gibi maligniteler .
 • Menopoz .
 • Hipertiroidizm , diyabet , hipoglisemi (düşük kan şekeri) , feokromositoma (adrenal bezlerde iyi huylu bir tümör), gut ve hipofiz hastalığı dahil metabolik hastalıklar ve bozukluklar .
 • Şiddetli psikolojik stres .
 • Bazı antidepresanlar ve insülinler dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlar.

Sekonder hiperhidrozda, tıbbi bir durum veya ilaç normalden daha fazla terlemenize neden olur. Tıp uzmanları, fokal hiperhidrozda vücudun ekstra ter üretmesine neyin neden olduğunu ortaya çıkaramadı.

Hiperhidroz ailelerden geçebilir mi?

Fokal hiperhidroz, genetik bir bağlantı olduğunu düşündüren ailelerde çalışır. Bir ailenin birden fazla üyesinin hiperhidroz olması yaygın olsa da, bunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, hiperhidrozlu birçok insanın semptomları hakkında konuşurken rahat hissetmemesidir.

Hiperhidroz hangi semptomlara neden olur?

Hiperhidroz semptomları, şiddeti ve yaşamınız üzerindeki etkisi açısından geniş bir yelpazede olabilir. Küçük semptomlar uzun bir süre boyunca gelişebilir ve akabilir. Veya aşırı terleme günlük bir zorluk, sürekli bir hayal kırıklığı ve güvensizlik kaynağı olabilir.

Hiperhidroz insanları farklı şekilde etkiler. Ter olabilir:

 • Kollarınızın altında ( koltuk altı ) veya sırtınızın etrafında .
 • Gömleğinizde.
 • Yanaklarınızda veya alnınıza.
 • Ellerinizde veya çoraplarında.

Aşırı terleme ayrıca şunlara da yol açabilir:

 • Ter, etkilenen bölgeyi tahriş ettiğinde kaşıntı ve iltihaplanma.
 • Vücut kokusu, derideki bakteriler ter parçacıkları ile karıştığında.
 • Giysilerde belirgin izler bırakan ter, bakteri ve kimyasalların (deodorantlar) kombinasyonlarından kaynaklanan kalıntılar.
 • Solgunluk veya diğer renk değişimleri, çatlaklar veya kırışıklıklar gibi cilt değişiklikleri.
 • Ayak tabanlarınızda maserasyon (olağandışı yumuşak veya parçalanan cilt).

Belirtileriniz, sahip olduğunuz hiperhidroz tipine dair ipuçları sunabilir. Fokal hiperhidroz nedeniyle aşırı terleme genellikle vücudun her iki tarafını da etkiler (her iki el veya ayak). Fokal hiperhidroz gece terlemelerine neden olmaz ve tedavisiz geçmez. Genel hiperhidrozu olan kişiler uyurken terleyebilirler.

Hiperhidroz vücudun hangi kısımlarını etkiler?

Genelleştirilmiş hiperhidroz, her yerde terlemenize neden olur. Fokal hiperhidroz çoğunlukla şunları etkiler:

 • Koltuk altı (aksiller hiperhidroz).
 • Ayakların alt kısımları (tabanları) (plantar hiperhidroz).
 • Yanaklar ve alın dahil yüz.
 • Alt sırt.
 • cinsel organlar.
 • Ellerin alt kısımları (avuç içi) (palmar hiperhidrozu).
Ter kötü kokar mı?

Ter kendi başına kokusuzdur ve çoğunlukla sudan oluşur. Ancak ter , derideki bakteriler ter damlacıkları ile temas ettiğinde gözle görülür bir vücut kokusuna neden olabilir. Bakteriler teri oluşturan molekülleri parçalar. İşyerindeki bakteriler keskin bir kokuya neden olur.

TEŞHIS VE TESTLER
Hiperhidroz nasıl teşhis edilir?

Aşırı terleme utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Birçok insan sorunu asla sağlık hizmeti sağlayıcısıyla gündeme getirmez. Bir sağlayıcıyla semptomları hakkında konuşarak, birçok insan rahatlama bulur.

Sağlayıcınız sağlık geçmişinizi gözden geçirecek ve belirtilerinizi kapsamlı bir şekilde değerlendirecektir. Sağlayıcınız ne sıklıkta veya ne zaman semptomlarınız olduğunu sorabilir.

Hiperhidrozu doğrulamak için teste ihtiyacım var mı?

Vücudunuzun çok fazla terlemesine neyin neden olduğunu belirlemenize yardımcı olması için bir veya daha fazla teste ihtiyacınız olabilir. Kan veya idrar testleri, altta yatan bir tıbbi durumu doğrulayabilir veya ekarte edebilir.

Sağlayıcınız ayrıca vücudunuzun ne kadar ter ürettiğini ölçmek için bir test önerebilir. Bu testler şunları içerir:

 • Nişasta-iyot testi: Sağlayıcınız terli bölgeye bir iyot çözeltisi uygular ve iyot çözeltisinin üzerine nişasta serper. Aşırı terlemenin olduğu yerde solüsyon koyu maviye döner.
 • Kağıt testi: Sağlayıcınız, teri emmek için etkilenen bölgeye özel kağıt yerleştirir. Daha sonra, sağlayıcınız ne kadar terlediğinizi belirlemek için kağıdı tartar.
YÖNETIM VE TEDAVİ
Hiperhidroz tedavi edilebilir mi?

Fokal hiperhidrozun tedavisi yoktur. Tedaviler semptomlarınızı azaltmaya ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye odaklanır.

Sağlık uzmanınızın ikincil hiperhidrozu nasıl tedavi ettiği, altta yatan soruna bağlı olacaktır. Aşırı terlemenin nedenini belirleyip tedavi edebildiğinizde aşırı terleme tipik olarak durur.

Hiperhidroz nasıl tedavi edilir?

Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız, hiperhidroz tedavisi için sizi bir dermatoloğa (cilt uzmanı) yönlendirebilir. Sağlayıcınız belirtilerinizi (nerede ve ne sıklıkla terlediğinizi) ve genel sağlığınızı soracaktır. Sağlayıcı, yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlar önererek başlayabilir.

Tedaviler şunları içerir:

 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Rutininizi değiştirmek (daha sık duş almak veya nefes alabilen kumaşlar giymek gibi) küçük hiperhidroz semptomlarını iyileştirebilir. Sağlayıcınız tüm tedavi seçeneklerinizi tartışacak ve sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.
 • Alüminyum bazlı ter önleyiciler: Ter önleyici maddeler, vücudunuzun ter üretmesini durdurmak için ter bezlerini kapatarak çalışır. Sağlayıcınız, reçetesiz veya reçeteye dayanıklı çeşitler önerebilir. Daha güçlü ter önleyiciler daha fazla yardımcı olabilir. Ancak cilt tahrişi gibi yan etkilere neden olma olasılıkları daha yüksektir.
 • Oral ilaçlar: Antikolinerjik ilaçlar (glikopirolat ve oksibutinin), alüminyum bazlı ter önleyicilerin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Potansiyel yan etkiler arasında bulanık görme ve işeme sorunları yer alır. Sağlayıcınız, kaygıları yatıştırırken terlemeyi azaltabilecek bir antidepresan önerebilir. Beta blokerler, sağlayıcınız tarafından da önerilebilir.
 • Klinik sınıf bez mendiller: Glikopironyum tosilat (Qbrexza®) içeren reçeteli bez mendiller koltuk altı terlemesini azaltabilir. Her tek kullanımlık bez kendi paketinde gelir. Devam eden faydalar için mendilleri günlük olarak kullanmalısınız.
İlaçlar veya yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarımı iyileştirmezse ne olur?

Belirtileriniz düzelmezse, sağlık uzmanınız daha özel tedaviler önerebilir:

 • İyontoforez: Ellerinizi veya ayaklarınızı sığ bir musluk suyu küvetine koyarsınız. Özel bir cihaz, suya düşük bir elektrik akımı yayar ve zamanla ter bezlerini bloke eder. Her tedavi 10 ila 20 dakika sürer. Tekrarlanan tedavilere ihtiyacınız olabilir. Sigorta, terapiyi evde yapmanızı sağlayan ekipmanı karşılayabilir.
 • Botoks enjeksiyonları: Aşırı aktif bir sinire botulinum toksini ( Botoks ) enjekte etmek, bir seferde aylarca ter üretimini durdurabilir. Tedaviler tekrarlanmalıdır ve maliyetli olabilir.
 • Mikrodalga tedavisi: Sağlayıcınız, etkilenen bölgeye yüksek teknoloji ürünü bir cihaz (MiraDry® adı verilir) yerleştirir. Cihaz, ter bezlerini kalıcı olarak yok eden termal enerji (ısı) yayar. Sağlayıcılar bu bir saatlik prosedürü ofislerinde gerçekleştirir. Koltuk altı terlemesini önemli ölçüde azaltabilir.
Hiperhidroz ameliyatı kimlere yapılır?

Diğer tedaviler işe yaramadığında ve semptomlarınız devam ettiğinde, sağlayıcınız ameliyatı düşünebilir.

Cerrahlar, koltuk altındaki ter bezlerini çıkararak bazı aşırı koltuk altı terleme vakalarını tedavi eder. Semptomlardan sorumlu sinirlerin dikkatlice ayrılması (sempatektomi olarak adlandırılır), hiperhidrozlu bazı kişilerde rahatlama sağlayabilir.

Cerrahi, diğer tedavilere yanıt vermeyen kalıcı terleme için kalıcı faydalar sunma potansiyeline sahiptir. Ancak her işlemin riskleri vardır. Birçok insanda cerrahinin tedavi etmediği diğer alanlarda terleme gibi cerrahi sonrası yan etkiler görülür (telafi edici hiperhidroz). Güvendiğiniz bir sağlayıcı ile bir prosedürün avantajlarını ve olası dezavantajlarını tartışın.

Hiperhidrozun komplikasyonları nelerdir?

Zamanla, aşırı terleme sizi cilt enfeksiyonu geliştirme riskine sokabilir. Hiperhidroz zihinsel sağlığınızı da etkileyebilir.

Belirtilerinizi başkalarından gizlemek için nasıl davrandığınızı değiştirirken kendinizi bulabilirsiniz. Sürekli terleme o kadar şiddetli olabilir ki, rutin eylemlerden (kollarınızı kaldırmak veya el sıkışmak gibi) kaçınırsınız. Aşırı terlemeden kaynaklanan sorunlardan veya utançtan kaçınmak için zevk aldığınız aktivitelerden bile vazgeçebilirsiniz.

Bazı durumlarda aşırı terleme, ciddi ve yaşamı tehdit eden bir sorundan kaynaklanabilir. Göğüs ağrınız olursa veya terleme semptomları ile birlikte mide bulantısı veya baş dönmesi hissederseniz hemen bir sağlık uzmanına görünün.

ÖNLEME
Hiperhidrozu önleyebilir miyim?

Fokal hiperhidroz önlenemez. Bazı genelleştirilmiş hiperhidroz vakalarını önleyebilirsiniz. Anahtar, semptomlara neden olan altta yatan bir durum için kesin bir teşhis ve tedavi almaktır.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ
Hiperhidrozlu insanlar için prognoz (görünüm) nedir?

Hiperhidrozun tedavisi olmasa da semptomlarınızı kontrol altına almak için seçenekleriniz vardır. Ve günümüzde tedaviler çeşitlidir ve gelişmektedir.

Yine de hiperhidroz yaşamı tehdit etmese de, yaşama şeklinizi ciddi şekilde bozabilir. Aşırı terleme endişesi ilişkilerinizi, sosyal hayatınızı ve kariyerinizi etkileyebilir. Bir akıl sağlığı sağlayıcısına ulaşmak değerli destek sağlayabilir. Bir hiperhidroz destek grubu, sizi benzer zorluklarla karşılaşan insanlarla bağlayabilir. Destek, sizi benzersiz kılan şeyleri benimsemenize yardımcı olabilir.

BERABER YAŞAMAK
Doktoru ne zaman aramalıyım?

Terlemeniz durumunda sağlık uzmanınızı aramalısınız:

 • Hayatınızı olumsuz etkiler.
 • Sevdiğiniz aktivitelerden veya insanlardan kaçınmanıza neden olur.
 • Zamanla kötüleşir.
 • Gece uyurken olur.
Doktoruma hangi soruları sormalıyım?

Hiperhidrozunuz varsa, sağlık uzmanınıza sormak isteyebilirsiniz:

 • Terleme semptomlarıma ne sebep oldu?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • İlk önce hangi tedavileri denememi önerirsiniz?
 • Semptomları veya genel sağlığımı iyileştirmek için başka bir şey yapabilir miyim?
 • Ruh sağlığımı nasıl destekleyebilirim?

Bir not :

Hiperhidroz nedeniyle aşırı terleme, kısa veya uzun vadeli bir sorun olabilir. Bazı insanları hayatlarının çoğunda etkiler. Birinin belirtilerinize nasıl tepki vereceğine dair endişe (terli elinizi sıkmak gibi) sizi geri çekilmek isteyebilir. Hiperhidrozun tedavisi yoktur, ancak yardım mevcuttur. Doktorunuz reçeteli bir ter önleyici önerebilir. Daha yeni terapiler size semptomları azaltmak için daha fazla yol sunar.

Bir cevap yazın