Kişisel Bakım

Su Diyeti : Yararları ve Tehlikeleri

Su orucunun tehlikeleri ve riskleri

Su orucunun bazı faydaları olsa da sağlık açısından riskleri vardır.

İşte su orucunun bazı tehlikeleri ve riskleri.

Yanlış tipte kilo verebilir

Su orucu kalorileri kısıtladığı için hızlı bir şekilde çok kilo kaybedersiniz .

Aslında araştırmalar, 24 ila 72 saatlik su orucunun her gün 2 pound (0,9 kg) kadar kaybedebileceğinizi gösteriyor .

Ne yazık ki verdiğiniz kiloların çoğu su, karbonhidrat ve hatta kas kütlesinden gelebilir.

susuz kalabilir

Kulağa garip gelse de, su orucu sizi susuz bırakabilir. Bunun nedeni, günlük su alımınızın kabaca %20-30’unun yediğiniz gıdalardan gelmesidir.

Aynı miktarda su içiyorsanız ancak yemek yemiyorsanız, yeterince su almıyor olabilirsiniz .

Dehidrasyon belirtileri baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, kabızlık, düşük tansiyon ve düşük üretkenliği içerir. Dehidrasyonu önlemek için normalden daha fazla içmeniz gerekebilir.

Ortostatik hipotansiyon yaşayabilir

Ortostatik hipotansiyon , su orucu tutan kişilerde yaygındır .

Aniden ayağa kalktığınızda kan basıncında meydana gelen düşüş olarak tanımlanır ve baş dönmesine, sersemliğe ve bayılma riskine neden olabilir .

Ortostatik hipotansiyon yaşarsanız, ağır makine kullanmaktan veya çalıştırmaktan kaçınmanız gerekebilir. Baş dönmesi ve bayılma riski bir kazaya neden olabilir.

Su orucu sırasında bu belirtileri yaşıyorsanız bu oruç size uymayabilir.

Su orucu birkaç tıbbi durumu kötüleştirebilir

Su orucu nispeten kısa olsa da, su orucunun ağırlaştırabileceği birkaç durum vardır.

Aşağıdaki tıbbi durumları olan kişiler, önce sağlık hizmeti sağlayıcılarından tavsiye almadan oruç tutmamalıdır:

  • Gut. Su orucu, gut atakları için bir risk faktörü olan ürik asit üretimini artırabilir .
  • Yeme bozuklukları. Oruç tutmanın özellikle gençlerde bulimia gibi yeme bozukluklarını teşvik edebileceğine dair bazı kanıtlar var.
Su orucunun potansiyel faydaları

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, su orucunu çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirmiştir.

İşte su orucunun sağlık açısından birkaç faydası.

Otofajiyi teşvik edebilir

Otofaji , hücrelerinizin eski bölümlerinin parçalandığı ve geri dönüştürüldüğü bir süreçtir .

Birkaç hayvan çalışması, otofajinin kanser, Alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, otofaji, birçok kanser için bir risk faktörü olan hücrelerinizin hasarlı kısımlarının birikmesini önleyebilir. Bu, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir .

Hayvan çalışmaları, su orucunun otofajiyi teşvik etmeye yardımcı olduğunu tutarlı bir şekilde bulmuştur. Hayvan çalışmaları ayrıca otofajinin yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor .

Bununla birlikte, su orucu, otofaji ve hastalık önleme konusunda çok az insan çalışması var. Otofajiyi teşvik etmek için önermeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, daha uzun, tıbbi olarak denetlenen su orucunun yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada, sınırda yüksek tansiyon suyuna sahip 68 kişi, tıbbi gözetim altında yaklaşık 14 gün boyunca oruç tuttu.

Orucun sonunda, insanların %82’si kan basıncının sağlıklı seviyelere (120/80 mmHg veya daha az) düştüğünü gördü. Ek olarak, kan basıncındaki ortalama düşüş, sistolik (üst değer) için 20 mmHg ve diyastolik (alt değer) için 7 mmHg idi, bu da anlamlıdır.

Başka bir çalışmada, yüksek tansiyonlu 174 kişi ortalama 10-11 gün oruç tuttu.

Orucun sonunda, insanların %90’ı yüksek kan basıncını teşhis etmek için kullanılan limitler olan 140/90 mmHg’den daha düşük bir kan basıncına ulaştı. Ek olarak, sistolik kan basıncındaki ortalama düşüş (üst değer) önemli bir 37 mmHG idi .

Ne yazık ki, hiçbir insan çalışması kısa süreli su orucu (24-72 saat) ile kan basıncı arasındaki bağlantıyı araştırmamıştır.

İnsülin ve leptin duyarlılığını iyileştirebilir

İnsülin ve leptin vücudun metabolizmasını etkileyen önemli hormonlardır. İnsülin vücudun kan dolaşımındaki besinleri depolamasına yardımcı olurken, leptin vücudun tok hissetmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, su orucunun vücudunuzu leptin ve insüline karşı daha duyarlı hale getirebileceğini gösteriyor. Daha fazla hassasiyet bu hormonları daha etkili hale getirir .

Örneğin, insüline daha duyarlı olmak , vücudunuzun kan şekeri düzeylerini düşürmede daha verimli olduğu anlamına gelir. Bu arada, daha fazla leptine duyarlı olmak, vücudunuzun açlık sinyallerini daha verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olabilir ve dolayısıyla obezite riskinizi azaltabilir.

Birkaç kronik hastalık riskini azaltabilir

Su orucunun diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Bir çalışmada, 30 sağlıklı yetişkin 24 saat su orucu tuttu. Oruçtan sonra, kandaki kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürdüler – kalp hastalığı için iki risk faktörü .

Birkaç hayvan çalışması ayrıca su orucunun kalbi serbest radikallerin zararlarına karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Serbest radikaller, hücrelerin bazı kısımlarına zarar verebilen kararsız moleküllerdir. Birçok kronik hastalıkta rol oynadıkları bilinmektedir.

Ayrıca, hayvan araştırmaları, su orucunun kanser hücrelerinin büyümesine yardımcı olan genleri baskılayabildiğini bulmuştur. Kemoterapinin etkilerini de iyileştirebilir.

Su orucunun insanlarda etkilerini analiz eden sadece bir avuç çalışma olduğunu unutmayın. Önerilerde bulunmadan önce insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Su diyeti kilo vermenize yardımcı olur mu?

Diğer diyet türleri gibi su diyeti de kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, birçok sağlık riski ile birlikte gelir.

Diyet yapmanın faydalarından yararlanmak ve aynı zamanda kilo vermek istiyorsanız, aralıklı oruç ve alternatif gün orucu muhtemelen daha etkili yaklaşımlardır.

Bu diyetler benzer sağlık yararları sağlar, ancak daha uzun süreler takip edilebilir, çünkü yemek yemenize izin verir ve besin eksikliği riskini azaltır

Bir yanıt yazın