Kişisel Bakım

Kilo kaybı için en iyi baharatlar

Diyetinize bazı baharat türlerini eklerseniz, kilo verme diyeti daha az kısıtlayıcı olabilir. Bu, yalnızca bunların yeterli olacağı anlamına gelmez – ancak etkisi olacaktır.

Asya, Hindistan ve aşırı baharatlı yiyeceklerin, ateşli sosların ve o kadar çok baharatın bulunduğu diğer yerlerde ne kadar az kilolu olduğunu fark etmişsinizdir ki, bunların çorbaya mı yoksa çorbaya biberlik mi eklendiğini söylemek zor.

Tesadüfün tesadüfi olmadığı ortaya çıkıyor. Farklı biber türleri de dahil olmak üzere metabolizma üzerinde ilaç gibi davranan bazı baharatlar vardır.

Metabolizmayı hızlandıran kimyasal bileşikler makul miktarlarda kesinlikle yasal ve güvenlidir. Kilo vermenize veya kilo alımınızı durdurmanıza, kan şekerinizi düzenlemenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilirler.

İşte daha sık kullanmak için birkaç baharat.

Biber :

Shri Venkateswara Üniversitesi’nden (Hindistan) bir araştırma ekibi, karabiberde bulunan gıda bileşeni olan piperonal’i analiz etti . Vücut yağ yüzdesinin azalmasını doğrudan etkilediği ortaya çıktı. Ayrıca kan şekerini düşürür ve kemikleri güçlendirir.

Binlerce yıldır yemek pişirmede ve ilaç olarak kullanılan bir diğer biber çeşidi ise acı biberdir .

Kan pıhtılaşmasını engelleyen ve kolesterol seviyelerini düşüren bir baharat olarak alınır. Ayrıca, sadece 7.68 mg kapsaisinin vücudun daha hızlı kalori ve yağ yakmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir .

Biberler o kadar acıdır ki, sadece gözüpekler onları çiğ olarak yer. Tipik olarak, acı biber yapmak için doğal biber kullanılır . Yani, çeşitli yemeklere eklenmesi daha kolay bir baharat. Ayrıca yağ “yakıyor”.

Kakule :

Zerdeçal ile birlikte Hindistan’da da çok popüler olan tatlı aromalı bir baharat . Bu baharatların her ikisi de Ayurveda tıbbında sıklıkla kullanılır.

Araştırma göstermiştir ki kakule diyafram çevresinde yağ birikmesini önler ve ayrıca kolesterol seviyelerini düşürür. Ek olarak, fazla sıvıların atılmasına, şişkinliğin azaltılmasına ve kan şekeri seviyelerinin normale dönmesine yardımcı olur.

Birçok yemeğe ve hatta içeceğe eklenebilen çok lezzetli bir baharatın harika bir etkisi – örneğin kahve veya kakao.

Tarçın 

Aynı zamanda evrensel bir baharattır, yiyecek ve içeceklere ek olarak ekmek ve meyvelere eklenir. İçinde sinnamaldehit yağı çünkü daha sık bu yapmaya değer olabilir tarçın olabilir kaybetmek ağırlık yardımcı olur.

Sarımsak 

Sarımsağın antimikrobiyal özelliklerinin yanı sıra kötü kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği olduğu bilinmektedir . Ek olarak, sarımsaktaki fitokimyasallar yağları etkili bir şekilde parçalar.

Zencefil 

Çin baharatı olarak kabul edilir, çünkü Orta Krallık’ta çok uzun zamandır ve her yerde kullanılmıştır. Zencefil mide bulantısı ve hava yolu tıkanıklığı ile mücadele etmek için kullanılır.

Bu baharatlı içecekler de açlık hissini yatıştırır, vücudun yağları parçalamasına ve yok etmesine yardımcı olur.

Hardal

Sandviç ya da sosisli sandviçe hardal eklemesi için yalvarılması gerekmeyen insanlar var . Hardalın metabolizmayı yaklaşık dörtte bir oranında hızlandırdığını gösteren araştırmacıların tavsiyelerinin yanı sıra onların tavsiyelerine de kulak verin. Yani, yiyeceklerin – özellikle de genellikle kullanıldığı ağır yiyeceklerin – emilimini hızlandırır.

Diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz mantıklı.

Son yıllarda, kuşkusuz sağlıklı psikolojik temellere sahip olan beden pozitivist hareketi ivme kazanıyor. Tabii ki, insanlar herhangi bir vücut ölçüsü ile rahat hissetmelidir.

Bu sadece vücudunuzu çalıştırmak ve fazla kilo almak için bir sebep mi? Daha iyi egzersiz yapın, yağ yakmak için sağlıklı yiyecekler ve baharatlar yiyin.

Yağ Yakıcı Baharatlara göz atmak ve tariflerinize yeni lezzetler eklemek için aşağı kaydırın. Bu sadece sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli!

NOT : Kontrendikasyonlar olabilir. Uzman kontrolü gerekli.

Bir yanıt yazın