Kişisel Bakım

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir



Ekstra protein yemek

Düşük protein ve amino asit alımı olanlar saç kaybı yaşıyor.  Araştırmacıların beslenme eksikliklerinin saç dökülmesiyle ilgili olup olmadığını incelemek için ek çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Multivitamin takviyeleri almak

Araştırmalar, vitaminlerin saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir .

Dermatoloji ve Terapide yapılan bir derlemede , çeşitli vitamin ve minerallerin saç dökülmesini önlemedeki rolü incelenmiştir. Saç dökülmesinde vitamin ve minerallerin rolü belirsizliğini koruyor.

Ancak vitamin eksiklikleri saç dökülmesi için bir risk faktörü olabilir. Yardımcı olabilecek bazı vitamin ve mineraller şunları içerir:

  • selenyum
  • B vitamini
  • çinko
  • D vitamini
  • Demir
  • A vitamini
  • C vitamini
  • E vitamini

Multivitamin takviyesi almayı düşünen herkes önce bir doktorla konuşmalıdır. En iyi ürünler, her bir vitamin ve mineralden önerilen günlük miktarların tamamını veya çoğunu tek bir dozda içerir. 

Akdeniz diyetinin ardından

Dermatolojik Araştırma Arşivi’nde 2017 yılında yapılan bir araştırma , Akdeniz diyetindeki bitkiler ve sebzeler arasında bir ilişki ve erkeklerde androjenetik alopesi veya model kellik riskinin azaldığını buldu .

Saç derisine masaj yapmayı denemek

9 sağlıklı erkeğin katıldığı küçük bir araştırma, günlük 4 dakikalık saç derisi masajının saç büyümesini uyardığını buldu.

Bu bulgular umut vericidir. Ancak araştırmacıların, kafa derisi masajlarının saç dökülmesine yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha büyük örnekler üzerinde çalışmaları gerekecek. 

Hasar görmüş saçlar için hindistancevizi yağı kullanmak

2018’de yapılan bir araştırma , hindistancevizi yağının ultraviyole ışık hasarı veya bakım alışkanlıkları nedeniyle saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu . Ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Saç derisine hindistancevizi yağı sürmek saçı güçlendirebilir ve zarar görmesini önleyebilir.

Saç dökülmesi ilacı almak

Saç dökülmesini önlemek için çeşitli topikal ilaçlar tezgahta (OTC) mevcuttur.

Bir göre çalışmaların 2019 inceleme , minoksidil go-tedavi erkeklerde hem de kadınlarda androgenetik alopesi içindir. Minoxidil, Rogaine’deki aktif bileşendir.

İnceleme, doktorların bazen kemoterapi gibi saç dökülmesinin diğer nedenlerini tedavi etmek için minoksidil kullandığını gösteriyor . İncelemenin yazarları, minoksidil hakkında daha fazla araştırmanın faydalı olabileceğini belirtiyor.

Finasteride, kafa derisindeki saç dökülmesi için başka bir ilaçtır.

İçinde bir çalışma Dermatoloji Indian Journal of finasterid saç derisi Saç büyümesi için etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte finasterid, vücudun diğer bölgelerinde tüylerin yeniden uzamasına neden olmadı.

Düşük seviyeli ışık terapisini denemek

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre , düşük seviyeli lazer ışığı tedavisi (LLLT) saç yoğunluğunu artırabilir. Bu, kemoterapiye bağlı veya genetik saç dökülmesi olan kişiler için geçerlidir.

Uygun dalga boylarını ve tedavi süresini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir. 

İyi saç ve saç derisi bakımını sürdürmek

Saça ve saç derisine uygun bakım, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Saç uzamasını da iyileştirebilir. Saç derisini ve saçı temiz tutmak, saçın zarar görmesini ve dökülmesini de önleyebilir.

Bir göre 2015 inceleme , belli ilaçlı şampuanlar ve klimalar saç dökülmesini önleyebilir. Isı, kıvrılma ve boyalar gibi sert işlemlerden kaçınmak da işe yarayabilir.

Saç derisinde soğan suyu kullanmak

Soğan suyunun saç dökülmesine olumlu etkisi olabilir. Küçük, eski bir çalışmada araştırmacılar, kafa derisine soğan suyu sürmenin hem erkek hem de kadınlarda düzensiz alopesi olan saçların yeniden uzamasına yardımcı olduğunu buldular.

Soğan suyu kullanan katılımcıların yaklaşık% 80’i 6 hafta sonra iyileşme gördü.

Bir yanıt yazın