Kişisel Bakım

Zeytinyağının cilt ve yüz için faydalarıZeytinyağının cilt için potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

1. Antioksidan içeriği

Zeytinyağı , oksidasyonu önleyen bir madde olan bir antioksidan görevi görür . Oksidasyon, hücrelere zarar verebilecek ve kanser gelişimine katkıda bulunabilecek kimyasallar olan serbest radikaller üretebilen bir süreçtir .

Cilde uygulandığında antioksidanlar erken yaşlanmayı önleyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar güneşe maruz kaldıktan sonra cilde zeytinyağı koymanın kansere neden olan hücrelerle savaşabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada, bilim adamları yağı potansiyel olarak zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalan farelerin cildine uyguladılar. Derisinde zeytinyağı bulunan farelerde tümör büyümesi, yapmayanlara göre önemli ölçüde daha düşüktü.

Bilim adamları, zeytinyağı antioksidan özelliklerinin insan derisi üzerindeki etkilerini anlamak için bu alanda daha fazla araştırma yapmalıdır.

2. Vitamin içeriği

Zeytinyağı yağda çözünen içeren vitamin A, D, E ve K vitaminleri, bu bazıları deri için faydalı olabilir.

Örneğin, insanlar sedef hastalığı ve egzama dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için tarih boyunca topikal olarak E vitamini yağı kullandılar .

3. Antibakteriyel etkiler

Zeytinyağının antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir . Bununla birlikte, zeytinyağının cilt üzerindeki bakterileri kontrol etme yeteneği hakkında çok az çalışma vardır.

Bir küçük bir çalışma zeytinyağı ve kullanmanın etkilerini inceledik hindistan cevizi yağı ile Staphylococcus aureus ciltte bakteri. Sonuçlar, her iki yağın da antibakteriyel özellikler sergilediğini, ancak bakire hindistancevizi yağının bakterileri yok etmede daha etkili olduğunu buldu.

Bununla birlikte, zeytinyağı bazen cildin bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca tip 2 diyabetin neden olduğu ayak ülseri olan kişilerde iyileşmeyi iyileştirebilir .

4. Nemlendirici etkiler

Zeytinyağı, hem cildi hem de saçı yumuşatmak için sıklıkla kullanılan popüler bir doğal nemlendiricidir. Bununla birlikte, etkinliği hakkında çok az araştırma vardır. 

Deride zeytinyağı nasıl kullanılır

Zeytinyağı, yüz yıkama, vücut yıkama, sabun ve losyonlar dahil olmak üzere birçok kişisel bakım ürününün bir bileşenidir. Deride zeytinyağı kullanmanın diğer yolları şunlardır:

Nemlendirici ve güneş sonrası bakım

Bazı insanlar zeytinyağını fazla yağı temizlemeden önce doğrudan cilde uygulayarak nemlendirici losyon olarak kullanırlar. Alternatif olarak, yağlı bir hissi önlemek için yağ nemli cilde uygulanabilir.

Eksfoliyatör

Yüzü ve vücudu pul pul dökmek ve kuru veya pullu cilt bölgelerini tedavi etmek için, bir kişi bir ovma yapmak için zeytinyağı ve deniz tuzunu karıştırabilir.

İnsanlar yüzünde ve diğer hassas bölgelerde ince taneli tuz ve vücudun geri kalanında daha kaba taneler kullanmalıdır.

Göz makyajı temizleyici

Zeytinyağı, göz makyajındaki suya dayanıklı maddeleri parçalayarak daha kolay silinmelerini sağlar.

Göz makyajını çıkarmak için pamuk topuna birkaç damla zeytinyağı ekleyin ve göz bölgesini yavaşça silin.

Yüz maskesi

Kuru cilde sahip insanlar zeytinyağı bazlı bir yüz maskesi kullanmanın faydalarını görebilirler. Yumurta akı, bal veya öğütülmüş yulaf gibi malzemelerle karıştırılmış zeytinyağı yüzü yumuşatabilir ve nemlendirebilir.

Kırışıklık Tedavisi

Antioksidan içeriği nedeniyle zeytinyağı yaşlanan cildi ve kırışıklıkları azaltabilir. Yağ, gece veya güneşe maruz kaldıktan sonra göz çevresi etrafında kurulabilir.

Skar yağı

Zeytinyağındaki vitaminler ve diğer antioksidanlar, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak yara izlerini azaltabilir.

Seyreltilmemiş yağı yara izlerine masaj yapın veya cildin yara izi nedeniyle koyulaştığı hiperpigmentasyon alanlarını tedavi etmek için bir limon suyu sıkın.

Etkinliğiyle ilgili çalışmalar karışık sonuçlar bulmasına rağmen, zeytinyağı çatlakları önlemek veya tedavi etmek için de kullanılabilir .

Riskler

Bazı çalışmalar zeytinyağının cilt yararları olduğunu göstermesine rağmen, diğerleri bunun herkes için en iyi seçenek olmadığını öne sürüyor.

Yüzünde zeytinyağı kullanmanın potansiyel riskleri şunlardır:

Hasarlı cilt bariyeri

Bir 2013 çalışma yetişkin ve bebeklerde kuru cilt için zeytinyağı kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi. Araştırmacılar, bazı insanlarda cildin dış tabakasında kızarıklığa ve hasara neden olabileceğini önermektedir.

Çocukluk dönemi atopik egzama

2016 araştırmasına göre , özellikle aile öyküsü olan çocuklarda zeytinyağı, çocukluk egzamasının gelişimine katkıda bulunabilir .

Tıkanmış gözenekler

Zeytinyağı, fazla kullanılırsa gözenekleri tıkayabilen ve bakterileri tutabilecek ağır bir yağdır.İnsanlar bunu dikkatli bir şekilde kullanmalı ve ekstra yağı yumuşak bir bezle veya pamuklu topla derhal silmelidir.

Düşük kaliteli yağ kullanma

Yüksek kaliteli zeytinyağı kullanmak önemlidir. Düşük kaliteli yağlar cildi tahriş edebilecek veya tahriş edebilecek katkı maddeleri veya kimyasallar içerebilir.

İnsanlar saygın bir markadan satın almaya çalışmalı ve Uluslararası Zeytin Konseyi’nden sertifika aramalıdır.

Araştırmalar , piyasalarda bazı sızma zeytinyağı markasının , zeytinyağı için gerekli standartları karşılamadığını buldu.

Son olarak, karışımlar üzerinde saf zeytinyağı veya sızma zeytinyağı seçtiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın