Kişisel Bakım

Erkeklerde saç dökülmesini azaltmanın 20 yolu

Saç dökülmesi dünya çapında en yaygın sorunlardan biridir; nüfusunüçte birini etkileyen . Herkes her gün 100 saç teli kaybeder.

Bu doğal bir fenomendir; bu yüzden birkaç folikülün düşmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Diyet, mineral eksikliği, ilaçlar, stres, kirlilik ve genetik gibi saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Erkeklerde bere, şapka veya kask takmak da başka bir neden olabilir. Saç dökülmesini azaltmaya veya bununla başa çıkmaya yardımcı olacak 20 çözüm listemiz.

Saçınızı düzenli olarak hafif bir şampuanla yıkayın :


Düzenli saç yıkama, saçı ve saç derisini temiz tutarak saç dökülmesini önlemenin bir parçasıdır. Bunu yaparak, saç kırılmasına veya dökülmesine neden olabilecek enfeksiyon ve kepek riskini azaltıyorsunuz. Üstelik temiz saç daha fazla hacim izlenimi verir.

Saç dökülmesi için
vitamin Vitaminler sadece genel sağlık için değil aynı zamanda saçınız için de faydalıdır. A Vitamini, saç derisinde sağlıklı sebum üretimini teşvik eder, E vitamini saç köklerinin üretken kalmasına yardımcı olmak için kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve B vitamini saçın sağlıklı rengini korumasına yardımcı olur.

Diyetinizi proteinle zenginleştirin
Yağsız et, balık, soya veya diğer proteinleri yemek saç sağlığını destekler ve dolayısıyla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Uçucu yağlarla
kafa derisi masajı Uzun süredir saç dökülmesi yaşayanlar, saç derisine birkaç dakika uçucu yağ ile masaj yapmalıdır. Saç köklerinizin aktif kalmasına yardımcı olur. Badem veya susam yağına lavanta ekleyebilirsiniz.

Islak saçı fırçalamaktan kaçının
Saç ıslandığında en zayıf halindedir. Bu nedenle ıslak saçları fırçalamaktan kaçının çünkü saç dökülme şansı artar. Ancak ıslak saçı taramanız gerekiyorsa, çok geniş dişli bir tarak kullanın. Ayrıca saçları çok sık fırçalamaktan kaçının, çünkü bu saça zarar verebilir ve dökülmeyi artırabilir. Dolaşmaları gidermek için tarak veya fırça yerine parmaklarınızı kullanın.

Sarımsak suyu, soğan suyu veya zencefil suyu

Meyve sularından birini kafa derinize sürün, bir gece bekletin ve sabah yıkayın. Bir hafta boyunca düzenli olarak yapın ve gözle görülür bir sonuç göreceksiniz.

Kendinizi nemlendirin
Saç gövdesi dörtte bir sudan oluşur, bu nedenle sulu kalmak ve sağlıklı saçların uzaması için ideal bir saatte en az dört ila sekiz bardak su için.

Saçınıza yeşil çay
sürün Araştırmalar, yeşil çayı saça sürmenin saç dökülmesi problemini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tek yapmanız gereken, bir bardak suda iki poşet yeşil çayı demlemek, soğumaya bırakmak ve ardından saçınıza uygulamak. Saçınızı bir saat sonra iyice durulayın.Sonuçları görmek için bunu bir hafta ila on gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

Saç için neyin kötü olduğunu bilin
Saçınızı sağlıklı tutmak istiyorsanız, onlara nasıl bakacağınızı bilmelisiniz. Saçınızı havluyla kurulamaktan kaçının. Bunun yerine saçın doğal olarak kurumasına izin verin.

Alkollü İçecekleri Azaltın


Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız, alkol alımınızı azaltın çünkü alkol almak saç büyümesini azaltır. Bu yüzden saç uzamasında bir artış görmek için alkolü azaltın veya ortadan kaldırın.

Sigara İçmekten Kaçının.

Sigara içmek saç derisine akan kan miktarını azaltır ve bu da saç büyümesinde azalmaya neden olur.

Fiziksel aktivite
Her gün fiziksel aktivite için zaman ayırın. Günde 30 dakika yürümek, yüzmek veya bisiklete binmek hormonal seviyelerin dengelenmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltmanın yanı sıra stres seviyelerini azaltır. Geçmişte

Stres atma
çalışmaları, stresi saç dökülmesi ile ilişkilendiren tıbbi kanıtlar buldu.Stresinizi azaltın; bunu yapmanın yollarından biri meditasyon yapmaktır. Meditasyon ve yoga gibi alternatif terapiler sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hormonal dengeyi de yeniden sağlar.

Sürekli ısıtma ve kurutmadan kaçının

Saçınızı sık, sürekli ısıtma ve kurutma prosedürlerine maruz bırakmayın. Isı zayıf saç proteinleri ve sürekli ısıtma ve kurutma, saç dökülmesine neden olan zayıflığa ve kırılganlığa yol açabilir.

Başınızı terletmeyin


Yağlı saçlı erkekler, yazın terleme nedeniyle kepek yaşar ve saçların düşme ihtimali artar. Aloe vera ve neem içeren şampuanların kullanılması kafayı serin tutabilir ve kepeklenmeyi önleyebilir.

Ayrıca, kask takan erkekler yaz aylarında büyük oranda saç dökülmesi yaşarlar. Terin gözeneklerde birikmesi ve saç köklerini zayıflatması erkeklerde saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle saçınızın üzerine bir eşarp / bandana veya havlu kumaştan bir kafa bandı takmak saç dökülmesini önleyebilir.

Saçınızı nasıl şekillendirdiğinizi değiştirin (uzun saçlı erkekler için)
Son zamanlarda saçınızı kaybediyorsanız, saçınızı gevşetmelisiniz. At kuyruğu, örgüler ve yapay saç stilleri gibi saç stilleri saçı çeker veya saç köklerini çeker ve sonunda kelliğe neden olabilir.

Sağlığınıza iyi bakın
Sağlık sorunları saç dökülmesinin habercisidir. Sağlıklı saçlar elde etmek için kronik hastalıklar, yüksek ateşler ve enfeksiyonlarla doğru şekilde mücadele ettiğinizden emin olun.

İlaçlara dikkat edin
Bazı ilaçların yan etkileri olabilir, bunlardan biri saç dökülmesi olabilir.Sahip olabileceğiniz koşullar hakkında soru sormak için bir doktora danışın. İlacın saç dökülmesine neden olup olmadığını bildirin ve bu durumda ilacı değiştirmesini isteyin.

Kimyasallardan uzak tutun
Sert kimyasallar ve kalıcı saç boyası ürünleri saç sağlığına zarar verebilir. Saç dökülmesi yaşadığınızda saçınızı boyamamanız tavsiye edilir.

Düzenli olarak Doktorlarla randevu alın
Hormonal dengelerde değişikliklere ve dolayısıyla saç dökülmesine neden olan, özellikle ciltle ilgili durumlar olmak üzere birçok sağlık durumu vardır. Altta yatan hastalıklarınız ve koşullarınız için düzenli olarak bir doktora göründüğünüzden emin olun.

Saç dökülmesini önlemenin diğer yolları
H vitamini olarak da bilinen

Biotin

Biotin, vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Araştırmalar, diyetinize biyotin açısından zengin yiyecekler eklemenin veya biotin takviyesi almanın saç dökülmesini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Saç dökülmesi problemleriyle uğraşıyorsanız, diyetinize fındık, tatlı patates, yumurta, soğan ve yulaf gibi biyotin açısından zengin yiyecekler ekleyin. 

Yeşil çay
Yeşil çay sadece kilo vermeye çalışırken yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesi için bitkisel bir çare. Yeşil çay, saç dökülmesini önlemek için oldukça faydalı olduğu düşünülen polifenolik bileşikler içerir.

Bir yanıt yazın