Kişisel Bakım

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

1. Kilo Vermeye Hazırlanmak

Su diyetini araştırın. Bu diyette, tamamen oruç tutmaktan günlük suyunuzun soğuk olduğundan emin olmaya kadar birçok varyasyon vardır. Örneğin bir versiyon, düşük kalorili bir diyet uygularken her yemekten önce kabaca iki bardak su tüketmenizi önerir. Araştırmacılar, bunu yapanların, suyu atlayanlardan yaklaşık 5 kilo daha fazla kaybettiğini buldu.

 • Su diyeti kısa bir süre için en iyisidir. Normal bir diyetle birleştirildiğinde en güvenlidir ve oruçla birleştirildiğinde tehlikeli olabilir.
 • Su diyeti herkes için güvenli olmayabilir. Su orucu yaparken, kabızlık, dehidrasyon ve soğuğa karşı tahammülsüzlük bir yana, baş dönmesi ve yorgunluk gibi düşük kan şekeri belirtileri riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Düşük kan şekeri ile mücadele ettiğinizi biliyorsanız, su diyeti size göre olmayabilir.
 • Bu diyet bir “yo-yo” diyeti olma eğilimindedir, yani bir kez kilo verdiğinizde, onu bıraktığınız anda kilo geri gelir.

Gerçekçi bir hedef belirleyin. Kilo vermek için yola çıkarken nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Bazı ölçümler yapmak için (kendinizi tartmak gibi) zaman ayırın ve vücudunuzun sağlıklı kilosu (BMI gibi) için standartları kontrol edin ve ardından hedeflerinizi buradan belirleyin.

 • Kendinizi tartın. Mevcut kilonuzu gördüğünüzde, doğru kilo verme hedefleri belirleyebilirsiniz.
 • BMI’nizi (vücut kitle indeksi) kontrol edin. BMI, kilonuzun boy oranınızın ne kadar sağlıklı olduğunu size söyleyebilir. 5’9” boyunda ve 150 pound ağırlığında biri şu matematiği yapar: [150 ÷ ​​(65×65)] x 703 = 24.96. 24.96 olan bu BMI normal bir ağırlık aralığındadır.

Check-up yaptırın. BMI’nizi evde kontrol edebilirsiniz, ancak birinci basamak doktorunuza danışmadan yeni bir kilo verme programına başlamayın. BMI’nizi daha doğru bir şekilde değerlendirebilecek ve fitness ve diyet önerilerinde bulunabilecektir.

 • Güvenli diyet önerileri önerebilmesi için doktorunuza su diyeti planınız hakkında bilgi verin. Herkesin fiziksel gereksinimleri farklıdır ve bir doktora görünmek, kendinize gereksiz yere zarar vermenizi önleyecektir.
2. Kilo kaybetmek

Vücut ağırlığınızın yarısını için. Her gün toplam tükettiğiniz su miktarı size bağlıdır, ancak uzmanlar ons cinsinden vücut ağırlığınızın yarısını içmenizi önerir (yani, 150 pound ağırlığındaysanız, günde 75 ons su için). 

 • Yemekten önce su içmeyi unutursanız – yeni bir şey denediğiniz için kaçınılmaz bir durum – bu konuda kendinizi yıpratmayın. Bir sonraki öğünde tekrar deneyin. Alışacaksın.
 • Normal şartlar altında her birkaç saatte bir idrar yapmalısınız. Bütün gün tuvaleti kullanmadan giderseniz, muhtemelen içki içiyorsunuzdur.

Sık sık su için. Hem uyandığınızda hem de yemek yemeden 30 dakika önce için. Midenizi suyla doldururken oluşan tokluk hissi fazla yemek yemenizi engeller.

 • Yemeklerden sonra iç. Yemek yerken içmenin sizin için kötü olduğu söylentilerinin aksine, yemekten sonra içmek aslında sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler.
 • Susuzluk ve açlık ipuçlarının birbirine karışabileceğini gösteren bazı ilginç veriler var. Bazen insanların açlık olarak algıladıkları şey sadece susuzluktur, bu da insanların gerçekten ihtiyaçları olan şey sıvı olduğunda aşırı yemelerine neden olabilir.
 • Egzersiz yaptıktan sonra iç. Fark edilir derecede susamış olmasanız bile sıvıları değiştirmeniz gerekir. Sporcular, önerilen miktarın (vücut ağırlığınızın yarısı olarak ons) üzerinde yaklaşık 1,5-2,5 bardak su içmelidir.

Ne tür bir su olduğuna karar verin. Musluk suyu, içinde kimyasallar olduğu için kötü bir üne sahiptir, ancak EPA üretimini doğrudan denetler. Şişelenmiş su birkaç düzenlemeye uymalıdır, ancak EPA, musluk suyunda olduğu gibi güvenliğini garanti edemez. Evinizde bir filtreleme sistemi varsa, onu kullanın, ancak filtrelenmiş suya erişim konusunda stres yapmayın.

 • Şişe su satışları kahve, süt ve meyve suyu satışlarını geçmiş olsa da, şişelenmiş su çevre için korkunç ve bazı şehirler vergilendirmeye ve hükümetlerinden kaldırmaya başladı. Musluk suyu içmek kadar güvenlidir, ücretsizdir ve tüketildiğinde çevreye zarar vermez.
 • Ev tipi su filtreleme sistemleri, klor gibi musluk suyundaki bazı şeyleri eleyebilir, ancak hiçbiri sudaki tüm kirleticileri ortadan kaldıramaz. Artı, bu sistemlerin bakımını yapmalısın, yoksa kirleticiler büyüyecek ve amacı ortadan kaldıracaklar.

Bir su şişesi alın. Suyu bütün gün parmaklarınızın ucunda tutmak için, ister plastik, ister metal veya cam olsun, BPA içermeyen iyi bir su şişesine yatırım yapın.

 • Bir su şişesi satın almak zorunda değilsiniz, ancak her gün kaç ons su içtiğinizi takip etmeniz gerekiyor. Belki işte ve evde birer bardak belirleyin ve su şişesi yerine bunları kullanın.
 • Dışarıda yemek yerken yemek öncesi içecek siparişinden yararlanın ve su isteyin. Yemek çıkmadan önce bardağınızı iki kez yudumladığınızdan emin olun.

Biraz hafif egzersiz ekleyin. Su diyetine odaklanmanız kilo vermek için su içmektir, ancak egzersiz kalori yakmanıza yardımcı olur. Halihazırda bir egzersiz rutininiz varsa, bunu su diyeti için değiştirmeyin. Bunu yapmazsanız, daha yorucu egzersizlere başlamadan önce haftada birkaç kez yürüyerek başlayın.

 • Sadece yemek yiyorsanız egzersiz yapın. Su orucu yaparken egzersiz yapmak metabolizmanızı daha da fazla tüketerek sizi kan şekeri düşüklüğünün tehlikeli olabilecek etkilerine karşı savunmasız hale getirir.

Fitness hedefleri belirleyin. Hedef belirleme sizi motive eder ve nelerin işe yarayıp yaramayacağına karar vermenize yardımcı olur. Örneğin, fiziksel olarak başarmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın. Ayda 10 kilo vermek istiyorsanız, bunu her gün bakabileceğiniz bir yere yazın.

 • Net bir hedef belirlemek için su diyetinde ne kadar kilo vereceğinizi tahmin etmelisiniz. Örneğin, yukarıda bahsettiğimiz çalışmada araştırmacılar, her yemekten önce 2 bardak su içen deneklerin 12 hafta boyunca 15,5 kilo verdiklerini bulmuşlardır.

Bir duvar takvimi alın. Mutfak gibi göreceğiniz yere asın. Diyetinizin başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini işaretleyin.

 • Fitness hedeflerinizi bir kağıt parçası veya telefon gibi başka bir yerde planlasanız bile, bir duvar takviminin asılması hedeflerinizi görünür kılar. Bu, mutfakta dururken ve sağlıksız bir atıştırma için uzandığınızda önemlidir.
 • Su diyetini çok aşırı bulursanız, ne zaman içeceğinize karar vermek için her zaman vücudunuzun doğal susuzluk ipuçlarına yanıt vermeye geri dönebilirsiniz.

Bir fitness uygulaması ekleyin. Akıllı telefonunuza her gün bakıyorsunuz – neden onu bir kilo verme motivasyonuna dönüştürmüyorsunuz? MyFitnessPal gibi uygulamalar, her gün su, yiyecek ve yakılan kalorilerinizi takip etmenize yardımcı olur. Araştırmalar, yiyecek ve egzersizi belgelemenin, insanların yapmayanlara göre daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğunu gösteriyor. 

 • Bazı insanlar, bir telefona (FitBIt ​​gibi) veri girmeyi düşünmek zorunda kalmamak için bir fitness izleme bileziğinin rahatlığını ekler. Bu bilezikler, diğer şeylerin yanı sıra hareketlerinizi takip edebilir ve uyku alışkanlıklarınızı ölçebilir.

Kalori alımını azaltın. Su diyetinin amacı kalori saymak değil, vücudunuzu kilo verme moduna sokmak için hala yaktığınızdan daha az kalori tüketmeniz gerekir. Buradaki nokta, vücudunuzun yağ depolarından enerji çekmesini istemektir.

 • Bir fitness uygulamasında yediğiniz her lokmayı kaydedin. Bir günde gerçekten ne kadar yediğiniz sizi şaşırtabilir ve sizi daha az yemeye motive edebilir.
 • Herhangi bir şeyi kaydetmeyi unutursanız, geri dönün ve en iyi tahmininizi yapın. Ölçülebilir sonuçlar üretmeye çalışırken, tahmini veriler bile hiç veri olmamasından iyidir.
 • Su diyetinin “yo-yo” olarak etiketlenmesinin nedeninin, yemek yemek yerine su içtiğinizde vücudunuzun besinleri yağdan ziyade kaslarınızdan alma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu, metabolizmanızı tüketir ve kilonuzu korumak için sürdürülebilir olmayan son derece düşük kalorili bir diyet uygulamanızı gerektirir.
Su Diyeti Güvenlik Önlemleri

Diyet yapmadan önce doktorunuza danışın.

Özellikle 24 saatten fazla oruç tutuyorsanız, diyet yapmak için iyi bir fiziksel durumda olduğunuzdan emin olmak için bir kontrol ( ve beslenme yetersizliği geçmişiniz varsa bir kan testi ) yaptırın.

Obezite, diyabet, düşük sodyum, gut, yeme bozuklukları, mide ekşimesi veya böbrek hastalığı gibi mevcut sağlık sorunlarınız varsa diyet yapmaktan kaçının. Semptomları şiddetlendirebilir ve ciddi sağlık riskleri oluşturabilir.

Daha uzun diyetler için tıbbi gözetim isteyin.

48 saatten fazla oruç tutmayı planlıyorsanız, bunu bir tıp uzmanının gözetiminde yapmayı düşünün. 72 saatten fazla diyet yapıyorsanız, gözetim şiddetle tavsiye edilir.

Diyetiniz için dinlenmeye izin veren bir zaman çerçevesi seçin.

Muhtemelen diyet yaparken kendinizi yorgun hissedeceksiniz ve beyniniz besin yoksunluğu nedeniyle optimal seviyelerde çalışmıyor olabilir. Dinlenebileceğinizi ve iş ya da çok fazla hareket etme konusunda endişelenmenize gerek olmadığını bildiğiniz bir zaman aralığı seçin.

Kendinizi yorgun veya iyi hissetmiyorsanız diyet yapmaktan kaçının.

Diyet yapmak, enerji seviyenizi ve bağışıklık sisteminizi etkiler. Bir hastalığın geldiğini hissederseniz, kendinize iyi bakın ve vücudunuz hazır olana kadar orucu erteleyin.

Diyetten birkaç gün önce, diyet sırasında ve sonrasında yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaçının.

Vücudunuz diyet sırasında ketoz durumuna girecek  , bu da yakıt için depolanmış yağ kullandığı anlamına gelir. Aşırı egzersiz, bu durumda hissedebileceğiniz herhangi bir bitkinliği şiddetlendirecek ve baş dönmesine veya yaralanmalara neden olabilir.

Diyetinize bedenen ve ruhen hazırlanın .

Diyetinizden bir hafta önce, besleyici tam gıdaları yiyin ve porsiyon boyutlarınızı kademeli olarak azaltın.

Niyetler ve gerçekçi hedefler belirleyin. İşte bazı örnekler:

        “Kilo vermek istiyorum ve diyet yapmak, yeni diyet programıma hızlı bir şekilde başlamanın iyi bir yolu.”

        “Vücudumdaki toksinleri temizlemek ve sindirim sistemimi sıfırlamak istiyorum.”

        “Yüksek tansiyonumu yönetmenin bir yolu olarak diyet yapmayı denemek istiyorum.”

“Kolesterolümü düşürmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın